Pokojové rostlinyRostliny a květinyZahrada

Živé kameny: Nenáročné sukulenty z Afriky

Jedná se o sukulentní rostliny, které někdy opravdu bývají od skutečných kamenů k nerozeznání. Jejich domovinou jsou suché pouštní oblasti jižní a jihozápadní části Afriky.

Zdroj foto: Rin Boonprasan / Shutterstock.com

Vzhled rostliny

Základ tvoří dva masité a silné listy, které vyrůstají přitisknuté těsně k sobě. V prostřední části je odděluje zářez, z něhož vyrůstají květy, mají vzhled sedmikrásky a různé barvy – bílou, žlutou nebo růžovou. Květy můžeme spatřit během měsíců září a října. Prvních květů se dočkáme po dvou až třech letech. Rostlina nemá žádný stonek.

Pěstování a péče

Ideální je pěstování v bytě. Živé kameny jsou rostliny nenáročné, jsou tedy vhodnou volbou pro ty, kdo chtějí mít doma rostliny, ale nemají na péči o ně dostatek času. Uvítají je také pěstitelé zapomnětliví. Živé kameny, stejně jako všechny ostatní sukulenty, v sobě zadržují vodu a tu pak využívají během nepříznivého času. Pro pěstování je ideální volbou substrát určený pro kaktusy. Květináč nebo misku se zasazenými rostlinami je potřeba umístit na takové stanoviště, kde bude dostatek světla, rostlinky snesou i přímé sluneční paprsky. Jakmile mají nedostatek světla, poznáme to velmi snadno, ztrácejí totiž svoji přirozenou barvu a listy získají mdlý vzhled a dokonce se mohu vytahovat do výšky, jejich vzhled pak není pěkný. Ideální volbou je parapet okna směřujícího k jihu nebo jihozápadu. Vzhledem k tomu, že rostliny mají většinu své části pod zemí, potřebují květináč nebo misku hlubších rozměrů.

Zdroj foto: jgeyser / Shutterstock.com

Jarní zálivka postačí mírná, během léta vodu přidáme. V zimním období necháme zeminu vyschnout. Staré listy uschnou a jsou nahrazeny novými. Co se teploty týká, tak rostlinám vyhovuje ta běžná, pokojová. V zimním období by neměla klesat pod 10 ºC.

Rostlina se dá rozmnožit semínky, která vyklíčí za 6-12 týdnů. Semínka vysejeme na povrchu substrátu a opatrně je zavlažujeme. Také můžeme oddělit trsy, ale velmi opatrně, aby nedošlo k poškození jednotlivých rostlinek.

Share this post

About the author