LetničkyRostliny a květinyZahrada

Jak zazimovat muškáty? Pěstování, hnojení aškůdci

Dobře pěstovat a zazimovat muškáty neboli pelargonie je důležité, pokud chcete mít i další léto krásne květiny v oknech. Jak na přezimování muškátů? Pozor také na škůdce a jiné nemoci téhle rostlinky.

Muškát květ
Zdroj foto: OolikTM / Shutterstock.com

O muškátech

Slovo “muškát” je lidovým názvem pro druh rostliny s latinským názvem Pelargonium. Domovinou jí byla Jižní Afrika, odkud poprvé v roce 1600 byla dovezena do nejstarší botanické zahrady světa v holandském městě Leiden. Pojmenovaná názvem Pelargonium byla ale až o mnoho let později, a to úspěšným botanikem 18. století, Johannesem Burmanem. Brzy se její obliba rozšířila po celém starém kontinentě a pro svou krásu a nenáročnost na pěstování, se stala jednou z nejoblíbenějších kytek.

Druhy muškátů

V současnosti existuje téměř 250 druhů pelargonií a každým rokem se objevují další. Mezi nejznámější druhy můžeme zaradit:

  • Muškát převislý neboli pelargónie štítnatá (lat. Pelargonium peltatum)
  • Anglický muškát (lat. Pelargonium grandiflorum)
  • Muškát vzpřímený (lat. Pelargonium zonale)
  • Citronový muškát (lat. Pelargonium citrosum)

Naše babičky je pěstovaly jako trvalky a čím starší byla původní rostlina, tím větší chloubu znamenala. V současné době je spíše letničkou, ale zkusme to změnit a uchovejme si na příští sezónu muškáty, které nám po celé letošní léto dělaly radost.  S naším jednoduchým návodem se vám to určitě povede.

Pěstování muškátů

Naše babičky to měly jednoduché. Muškáty pěstovaly mezi okenicemi nebo na parapetech špaletových oken, kde se jim většinou dařilo celoročně. Mnohdy, když se venkovní teploty začaly blížit k magické nule, babičkám ještě za oknem zářilo pár rozkvetlých květů.

S příchodem mrazů květenství ustalo, ale rostlinky zde dokázaly přežít celou zimu. Koncem února pak babičky doplnily kytkám novou hlínu, do které zapracovaly trošku sušeného hnojiva od vlastních slepiček a rostlinky sestříhaly. Ostříhané části daly zakořenit a později s nimi okrášlily další okno či je darovaly sousedkám. Babičky to zkrátka uměly. Okna a také domovní zápraží byla nejčastějšími místy, kde se muškáty pěstovávaly.

Důvod, proč zrovna tato místa, byl prozaický. Vonící muškáty prý odpuzovaly dotěrný hmyz snažící se vetřít do domu. Muškáty pěstované venku, pak na zimu putovaly ze zápraží do sklepů, kde rovněž dokázaly chladné měsíce roku přečkat.

Pokud chcete tuhle rostlinku pěstovat můžete si koupit sazenice muškátů a začít úplně od začátku. Oblíbené jsou však různá balení. V květinářství můžete koupit třeba muškát převislý balení 10 ks.

muškát
Zdroj foto: Doikanoy / Shutterstock.com

Škůdci pelargonií

Před samotným zazimováním pelargonií je vhodné nějakou dobu rostlinky bedlivě pozorovat, zda jsou všechny zdravé nebo nemají-li na sobě nějakého škůdce. Pokud nejste úplně přesvědčeni o zdraví svých kytek, je lepší je preventivně ošetřit chemicky než přehlídnout nějakou tu „vadu na kráse“, neřku-li třeba nějakou tu mšici či molici.

Nenápadná molice muškátová dokáže na našich rostlinkách udělat dokonalou spoušť. Napadá zejména rubové strany listů a tam napáchá tolik škody, že lístky začnou usychat a opadají. V případě výskytu těchto potvůrek, nezbývá než si na pomoc vzít chemii a rostlinky ošetřit přípravkem proti mšicím a přelétavému hmyzu.

TIP: Molice na rostlinách. Jak se jich zaručeně zbavit?

A kdo by neznal mšici muškátovou? Ta se usadí kdekoliv na rostlince a neúnavně rostlinku vysává, až začne uvadat. Pomůže stejný postřik jako v případě molic. Většinou je nutné aplikaci roztoku po několika dnech zopakovat, abychom měli jistotu, že jsme všechny breberky zlikvidovali. Pokud to uděláme včas, rostlinky se zotaví a budou se zase mít čile k světu.

TIP: Jak se zbavit mšic na zahradě?

S tím, jak postupně klesají teploty a suchý vzduch se mění ve vlhký, mohou se na našich kytkách objevit také listové choroby. Mezi ty nejčastější patří botrytida a rez pelargoniová.

škůdci pelargonií
Zdroj foto: CatherineLProd / Shutterstock.com

Nemoci muškátů

Botrytida neboli plíseň šedá je častá choroba muškátů, která se ráda vyskytuje právě v podzimních měsících a většinou postihne celou rostlinu. Jak její český název napovídá, pozná se podle šedobílého povlaku. V případě jejího výskytu, předěláme kytku na suché stanoviště a ošetříme ji přípravkem proti muškátové plísni.

Rez muškátů je druhou nejčastější chorobou. Její specifičností je, že napadá spíše převislé formy. Na rubu listů vznikají tečkovité bílé puchýřky, jejichž počet rychle vzrůstá. Bílá barva se mění ve žlutou a postupně hnědne. Puchýřky praskají a uvolňují se z nich výtrusy, které postupně infikují celou rostlinu. Když se tato choroba objeví na horní straně listů, bývá již většinou problém kytku zachránit.

Rez způsobí ztrátu listů a uhynutí celé rostliny. Je potřeba zakročit včas. Prvním krokem je značné omezení zálivky, protože vlhké prostředí je pro tuto chorobu pravým požehnáním. Rovněž zde přichází na řadu chemie, která sice rostliny může zachránit, ale ty se již nehodí k dalšímu množení.

Řízkování muškátů

Pokud máme pelargonie stoprocentně zdravé a z velké části po odkvětu, přichází čas na jejich řízkování. Výhony zkrátíme na výšku 3-4 listů. Dávejte si pozor, ať ji nezkrátíte příliš a taky nikdy neřezejte do starého dřeva. Otrhejte všechny poškozené lístky, byť by byly třeba jen lehce nažloutlé a zároveň očistěte i květináč od různých zbytků a nečistot. Toto všechno by mohlo být zdrojem nákazy. Preventivně lze rostlinu ošetřit některým z měďnatých preparátů, kterých je na trhu velký výběr.

řízkování muškátů
Zdroj foto: Zbynek1 / Shutterstock.com

Jak zazimovat muškáty?

Jakmile poklesne noční teplota blízko bodu mrazu, je na čase začít se stěhováním květin na zimoviště. Zde doporučuji bedlivě sledovat předpověď, abychom se neunáhlili a nepřenesli domů kytku příliš brzy.

Pokud byste měli obavy, že i přes příznivou předpověď, může teplota v noci klesnout pod nulu, je dobré truhlíky s muškáty zakrýt a nechat venku, kde jim pořád ještě bude daleko lépe než doma. Nebojte se, muškáty krátkodobě snesou i teplotu lehce nad nulou.

Jednoho dne ale nastane den, kdy bude nutno opravdu kytky přestěhovat. Ideálním zimovištěm bude chladný a světlý pokoj, zasklený balkon, veranda, zimní zahrada, nevytápěná chodba či jiná místnost, ve které se udržuje konstantní teplota kolem 6-10 stupňů. Podmínkou je, aby tam nedocházelo k teplotním výkyvům, kdy například přes den, kdy svítí sluníčko, bude v místnosti 25 stupňů a v noci teplota klesne k nule. V tomto případě je potřeba často větrat, aby se teploty co nejvíce vyrovnaly.

muškát zazimování
Zdroj foto: znmystery / Shutterstock.com

Konec hnojení, omezení zálivky

Koncem měsíce září bychom měli přestat rostlinky hnojit a také výrazně omezit zálivku. Čím bude chladněji, tím víc, ale nikdy nenechejme kytku uschnout. Je potřeba, aby byl substrát pořád mírně navlhlý. A takto nám přečká celou zimu. Je nutné ji pouze občas zalít a hlídat, aby se na ní neusadili nějací vetřelci.

Tak hodně zdaru a ať se vám i vašim kytičkám dobře daří.


Tipy na další oblíbené rostliny a květiny

Share this post

About the author

Jsem jednou z redaktorek tohoto webu. Psaní mě provází celým mým životem. Své první články jsem vytvořila už na základní škole, kde sloh byl mým nejoblíbenějším předmětem. Později jsem se věnovala povídkám a dnes píši hlavně mediální články pro tisk, texty na weby, blogy, magazíny, formální texty. Taky se věnuji korektuře českého jazyka. A o čem píši nejraději? Mám ráda "běžný život", přírodu, cestování, zajímám se o historii zajímavých míst hlavně v naší republice, o recepty a moudro našich babiček, miluju zvířata ..... no, a tom všem ráda i píši.