Péče o zahraduZahrada

Zimní zahrada: 7 mýtů, kterým stále věříme v otázce údržby

Zimní zahrada: 7 mýtů, kterým stále věříme v otázce údržby

Jakmile opadnou poslední lístky ze stromů, pro většinu z nás skončí práce na zahradě. Avšak málokdo ví, že zimní zahrada se musí udržovat i v podzimním a zimním období.

Seznamte se s nejčastějšími mýty, které jsou běžně mezi zahrádkáři zaužívané.

zimní zahrada
Zdroj foto: Natalia Lebedinskaia / Shutterstock.com

1. Tráva by měla být posečená co nejvíce

Je zřejmé, že v chladnějších měsících tráva roste mnohem pomaleji. A právě mnoho z nás si myslí, že když se trávník na zimu zkrátí co nejvíce, pomůže mu to v jeho jarním růstu. Ovšem pravda je někde jinde. Na zimu je dobré nechat čepele listů alespoň 3 centimetry dlouhé. Tím se vytvoří jakási vrstva izolace, která chrání kořínky před extrémním počasí.

2. V zimě plevel neroste

Plevel je velkým nepřítelem rostlin a trávníku na zahradách. Není divu – připravuje je o vodu, sluneční světlo a živiny z půdy. A právě během zimy roste plevel mnohem rychleji, proto je dobré s tímto faktem počítat a zbavit se ho. Buď si dáte tu práci, že ho postupně budete ručně vytrhávat, nebo vsadíte na nějaký účinný postřik na plevel.

3. Na zimu hnojit? Nesmysl

Možná si myslíte, že s příchodem zimy vaše zimní zahrada nepotřebuje žádnou péči. To je ale velký omyl. Tráva sice roste v zimě pomalu, ale nic jí nebrání tomu, aby mohla dál přijímat živiny, které jsou tolik důležité pro přečkání chladných měsíců. Takže pokud se chcete na jaře opět radovat z krásného a bujného trávníku, rozhodně použijte hnojivo s pomalým uvolňováním živin.

zahrada v zimě
Zdroj foto: Floki / Shutterstock.com

4. Vysazuje se pouze na jaře

I když je pravda, že mnoho rostlin je lepší sázet na jaře, jiným se zase velmi dobře daří na podzim. Podzimní teploty jsou mírnější, a proto je podzimní sezóna ideální pro nové sazenice, křehké rostliny a výsadbu cibulovin. Věřte tomu, nebo ne, ale také pro velkou většinu stromů je lepší, když se zasadí na podzim. Protože během zimních měsíců zůstávají ve vegetačním klidu, čímž se snižuje riziko šoku spojeného s přesunem rostlin do půdy.

5. Mulčování na zimu je pro rostliny nejlepší

Mezi zaužívané zvyky patří podzimní mulčování zahrady. Co by měl každý zahrádkář vědět, je fakt, že mulč je v podstatě jakýkoliv pokryv povrchu půdy organickým materiálem (například posekaná tráva, kůra, listí apod.). Samotné mulčování zahrady není až tak velkým problémem, ten však nastává v případě, že mulčování aplikujeme i na okrasné rostliny. Mulč se totiž během zimního období rozloží, a vlivem střídání teplot dojde k narušení kořenů rostlin. Proto tedy mulčovat ano, ale pouze zeminu okolo rostlin, aby se stabilizovala teplota zeminy, čímž se zabrání teplotním výkyvům v půdě.

6. V zimě se zahrada nezalévá

Je přirozené, že zimní zahrada v létě potřebuje dostatek zálivky, horké teploty rychle vláhu v zemi odpaří a naše rostliny i udržovaný trávník začnou strádat. Ne jinak tomu není ani přes zimu, a to dokonce ani tehdy, když je zahrada pokryta sněhem. Všímejte si zejména stále zelených rostlin, které svou barvu neztratily. Zalévejte je vlažnou vodou, ideálně na oběd, kdy jsou teploty vyšší a voda se stihne dostat ke kořínkům rostlin.

7. Orání půdy na podzim nemá smysl

Mnoho zahrádkářů dává přednost tomu, aby se půda zorala až na jaro. Věří, že jarní deště způsobí, že půda bude měkčí a snadněji se obdělá. I když je pravda, že měkká půda se opracovává snadněji, nezapomínejte, i půda se potřebuje „zregenerovat“. Z tohoto důvodu je orání na podzim přímo žádoucí, půda se provzdušní, zapraví se sklizňové zbytky a hnojiva.

Překvapili jsme vás něčím nebo patříte mezi ty, kteří ani v zimě nelení a o svou zahradu se poctivě starají?

Zdroj: lookinggood.com, familyhandyman.com

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)