CestováníCestovatelské tipy a rady

Zimní turistika: Jak se připravit a co si nezapomenout sbalit?

Zimní turistika s sebou nese mnohá rizika, a na ta je nutné se předem připravit. Krásná, a hlavně zasněžená příroda ale láká – a hravě vám všechno vynahradí. Kam se vydáte letos v zimě vy?

Zdroj foto: Serhii Yurkiv / Shutterstock.com

Pokud si chcete vyrazit v zimě do hor, musíte se na to vybavit. Je třeba počítat s tím, že budete potřebovat úplně jiné věci, než které si s sebou berete v létě. Co si zabalit a jak se obléknout?

Dobře naplánovaná zimní turistika

Před tím, než se rozhodnete vyrazit na výšlap, je nutné si trasu dobře naplánovat. Vždy je lepší vyrazit na cestu, kterou dobře znáte. Alespoň začátečníci by tak měli učinit, pokud vyrážejí do horského terénu bez průvodce. Je třeba počítat s tím, že dny jsou v zimě kratší, takže je brzy tma. Ve sněhu se také mnohem obtížněji chodí, takže i když trasu znáte, vyhraďte si na její zdolání více času.

Určitě je rozumné držet se jen vyznačených tras. Na cestu je také třeba vzít si s sebou dostatek tekutin a jídla. Určitě si nemusíte dělat piknik na zasněženém kopci, ale je dobré mít nějakou tu energetickou proteinovou tyčinku a dostatek pitné vody. Tekutiny ale i energii budete muset přijímat, pít byste pak měli i na zimním výšlapu tolik, co v létě.

Nepodceňujte výbavu

I když se vydáte na cestu, kterou opravdu dobře znáte, není to záruka toho, že se vám půjde snadno a bez obtíží. Zimní příroda je nevyzpytatelná, pod sněhem se může skrývat zledovatělý povrch, hrozí pak, že uklouznete – a také je zvýšené riziko poranění. To může být hodně nebezpečné, zvláště pokud jste si vyšli na procházku daleko od civilizace.

Na horách vás navíc může potrápit i mobilní signál. Jakémukoliv nebezpečí tak zabráníte pouze tím, že se dobře připravíte a budete mít s sebou adekvátní vybavení. Při zimní horské turistice byste měli vždy mít i mačky, turistické hůlky nebo návleky na boty s hroty.

  • Pokud vyrážíte na delší trasu nebo se už vydáváte do terénu, který je náročnější, svou výbavu ještě rozšiřte.
  • Hodit se může také lopata, vyhledávač či sonda. Tyto věci jsou nezbytné ve chvílích, kdy vás ohrožuje lavina. Na horách k tomu dochází poměrně často. Je tedy lepší být připraven.
  • Určitě si do batohu pak kromě toho sbalte i čelovku. Klasická baterka je nepraktická, ruce je lepší mít volné, pokud máte navíc turistické hůlky, ani byste ji neměli jak držet.
  • Čelovku ale můžete vytáhnout kdykoliv a posvítíte si na cestu, když se například zdržíte. Přijít v horském terénu o zdroj světla, to určitě nevěstí nic dobrého.
  • Kromě čelovky s funkčními bateriemi si vždy berte s sebou ještě náhradní baterie. Někdy dojde k tomu, že vlivem nízkých teplot se baterie rychleji vybijí, i s tím je třeba dopředu počítat.
Zdroj foto: zhukovvvlad / Shutterstock.com

Hlavně nepodchladnout

Podchlazení je nepřítel číslo dva. Terén vás může překvapit, připravit vám mnohé překážky, s nimiž ne vždy jde počítat, ale oblečení vás zradí jen tehdy, pokud jej podceníte. Jenže podchlazení není nic příjemného a může to hodně uškodit celému organismu. Nehledě na to, že pokud se někde zdržíte, můžete sami sebe ohrozit.

Správné obutí

Určitě nejdůležitější jsou boty a ponožky. Nohy musí být chráněné, boty musí vydržet a nesmí promoknout, i když budete hodiny chodit ve sněhu. Ponožky by měly být s označením termo, ale zkusit můžete i speciální vyhřívané ponožky. Ty jsou ideální pro lidi, kteří trpí na studené nohy. Vyhřívané ponožky mají velmi příjemný materiál a také speciální topné tělísko. S nimi vám nohy nikdy nenamrznou.

Zaměřit byste se ale měli i na výběr vhodného termo prádla. Oblečení z funkčního materiálu je také vhodné. Nepromokne, udrží vás v teple a umí také efektivně odvádět pot od těla, takže se stále můžete cítit komfortně, ať už vyrazíte kamkoliv. Ani doplňky pak neopomeňte, je třeba mít s sebou rukavice, které si také můžete pořídit rovnou vyhřívané. Ani čepice a šála nesmí chybět.

Jakmile dojde k podchlazení, je těžké tělo zase zahřát. Proto je lepší se předem lépe obléknout a obalit se více vrstvami kvalitního oblečení. Láká vás zimní turistika?

Nevíte, kde se vydat na turistiku v zimě? Co takhle vyzkoušet zimní dovolenou v Tatrách u našich sousedů?

Zdroj: slf.ch

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)