Přemýšlíte nad novostavbou nebo rekonstrukcí a snažíte se o to, aby byl váš domov co nejmodernější, nejúspornější a nejekologičtější? Pak by vás jistě měla zajímat zelená střecha.
Proč se tento typ střechy stává oblíbeným a jaké jsou výhody ekologické střechy? Poznejte ty nejhlavnější body.
Co je zelená střecha
Zelená střecha je taková střecha domů či jiných staveb, která je zatravněna povrchem, rostlinami či okrasnou trávou. Je dokázáno, že zelené střechy ve městě jsou obrovským přínosem z hlediska životního prostředí a čistého kyslíku.
Před pár lety byla zelená střecha naprosto nemyslitelná a k vidění pouze v zahraničí na větších firemních budovách. Dnes se moderní firmy snaží myslet také na ochranu životního prostředí, díky dodržování různých zásad ochrany životního prostředí mohou získat i certifikát ISO 14001.
Dnes se i v České republice objevuje tento typ střechy celkem běžně. Nejčastěji je najdete na novostavbách pasivních domů, výjimkou ale nejsou ani starší domy po rekonstrukci.
Dotace na zelenou střechu
Jestliže se rozhodnete pro zelenou střechu, stát se vám za váš krok odvděčí. Existuje totiž dotační program Nová zelená úsporám. V tomto programu si můžete sáhnout na příjemnou dotaci, kde finanční příspěvek sahá vysokých procent celé investice. Záleží na tom, jakou variantu zelené střechy zvolíte.
Extenzivní zelená střecha
První variantou jsou extenzivní zelené střechy. Na nich zelená vegetace roste sama, bez aktivního zásahu majitele. Díky tomu není potřeba žádná složitá údržba po celý rok. Na takový druh střechy se vysazují především dobře přizpůsobené rostliny, například rozchodník, netřesk nebo kostřavy. Tato vegetace nezatěžuje budovu kvůli malému množství půdy.
Intenzivní zelená střecha
Oproti tomu intenzivní zelené střechy potřebují aktivní údržbu, na takovém typu střechy totiž můžete pěstovat kdejaké rostliny. Intenzivní zelená střecha potřebuje vlastní zavlažovací systém, jinak by umístěné keře, malé stromy a rostliny nepřežily. Díky všem rostlinám na střeše je nutné věnovat údržbě spoustu času týdně, minimálně se zbavovat plevelu a zajistit dostatečnou vláhu. Vrstva substrátu je větší, a tak je nutné počítat s větší tíhou při konstruování domu.
U těchto zelených střech můžete využít klidnou a harmonickou atmosféru vegetace a vytvořit si ze střechy svou oázu klidu. Terasa na zahradě bude velmi útulná a stylová, bude se líbit vám i každé vaší návštěvě. Navíc teplé letní večery budou na střeše jako stvořené k pozorování hvězd na nebi.
Proč zelené střechy vznikají?
Hlavní úlohu mají zelené střechy již řadu let, vznikaly nejdříve na pobřeží Apeninského a Pyrenejského poloostrova. Tam slouží především jako ochrana celého domu před vysokými teplotami. Hlavním přínosem je totiž zvyšování tepelného komfortu v celém interiéru. Zelená střecha navíc perfektně prodlouží životnost střechy a zadržuje užitečnou, srážkovou vodu.
Další výhody zelených střech
Jak už bylo zmíněno, jasnou výhodou je vyrovnání tepla v interiéru pomocí ekologického řešení. Kromě izolace tepelné je zelená střecha také perfektní hlukovou izolací, což vaše podkroví promění v tiché a klidné prostředí.
Velkou výhodou zelené střechy je také její design, který podpoří moderní dojem z celého domu i okolí. Nasazená vegetace také chrání střešní izolaci, a tak prodloužíte celkovou životnost střechy. Šťastní můžete být s touto volbou také kvůli tomu, že dodáte zelenou střechou dostatek nového kyslíku svému okolí. Tento druh střechy totiž dokáže skvěle čistit vzduch díky zvýšené fotosyntéze.
Skvělou volbou je zelená střecha také kvůli zadržování dešťové vody. Část z ní můžete využít pro zalití všech rostlin na střeše, zbytek pro vaši zahradu, na úklid nebo také na splachování toalety. Šetříte tak další náklady na provoz domu. V neposlední řadě je výhodou i dotace, na niž můžete dosáhnout díky ekologickému systému vašeho domova.
Nevýhody zelených střech
Mezi jisté nevýhody u zelené střechy patří větší zatížení celého domu. Už při samotné stavbě domu je nutné počítat s tímto druhem střechy, jedině tak přizpůsobíte konstrukci domu velké vrstvě půdy i samotným rostlinám.
Druhou nevýhodou je také vyšší pořizovací cena. Založení zelené střechy je složité, náročné a také nákladnější než při stavbě klasické střechy.
Přečtěte si také více o zahradě na střeše
Zdroj: extremehowto.com