Žehlení je typickou domácí činností, která ovšem nepatří mezi ty dvakrát oblíbené. Schválně si zkuste sami uvědomit, kdo z vás žehlí rád hromady triček nebo košil.
Obzvláště v parných letních měsících je žehlení hodně otravné. Utrpení vám na druhou stranu může zmírnit kvalitní a ergonomicky příjemná žehlička. Na trhu se však nachází obrovské množství žehliček na prádlo, takže by někteří z vás mohli mít problém s výběrem.
Napařovací žehlička
Nejčastějším typem žehličky na prádlo jsou právě napařovací žehličky, co se nacházejí v drtivé většině domácností. Oproti suchým žehličkám mají jednu nespornou výhodu, neboť prádlo před žehlením nemusíte kropit. Žehlicí plocha je opatřena několika napařovacími otvory odkud vychází pára. Ta za pomoci tlaku a vysoké teploty prádlo navlhčí, takže se následně snadněji žehlí. Při častém žehlení musíte do nádobky pravidelně dolévat vodu.
Napařovací žehlička má kompaktní rozměry, díky nimž se snadno skladuje, a tím pádem ji máte okamžitě při ruce. Pokud žehlíte často a málo, jsou pro vás napařovací žehličky zcela ideální. Jejich pořizovací cena se pohybuje od 500 do několika tisíc korun, což rozhodně nepředstavuje nijak likvidační investici. Na druhou stranu se jednotlivé přístroje mohou výrazně odlišovat.
Parní žehlička
Tento domácí pomocník je často nazývaný jako parní stanice nebo dokonce žehlička s parním generátorem. Na trhu jsou k dispozici dva základní druhy přístrojů, které se od sebe výrazně odlišují:
- Ten první má ukrytý bojler pod tlakem, do něhož při žehlení není možné dolévat vodu. S procesem žehlení tak můžete začít až v okamžiku, kdy se všechna voda v nádobce zahřeje. U levnějších přístrojů to ovšem bude chvíli trvat.
- Druhý typ využívá atmosférického tlaku. Často bývá nazýván jako nezávislý parní generátor. Jeho nádržka je naopak menší, takže tekutinu můžete nalévat i v průběhu žehlení.
A kde jsou nádržky umístěné? Marně byste je hledali přímo v žehličce. Nádržky se totiž nachází přímo ve stanici, díky čemuž jsou samotné žehličky lehčí a daleko snadněji se s nimi pracuje. Parní žehličku lze pořídit jak za několik tisíc, tak i za desítky tisíc korun českých. Záleží na konkrétním typu a přidaných funkcích.
Cestovní žehlička
Nechcete na svých cestách vypadat jako hadrák? Pokud milujete dokonale vyžehlené oblečení, rozhodně byste měli zauvažovat nad pořízením cestovní žehličky. Tento přístroj vyniká kompaktními rozměry a nižší hmotností, ovšem na druhou stranu nemá takový výkon jako klasická žehlička. Tyto žehličky snadno seženete v rozpětí od 300 do 3 000 korun českých.
Jaký příkon by měla mít kvalitní žehlička?
Kvalita žehlení jde ruku v ruce s výkonem žehličky, jenž je ovlivněn dostatečným příkonem přístroje. Nejspodnější hranice představuje příkon 1 300 W, ovšem v ideálním případě by měla mít žehlička příkon 2 000 W. Ale proč je potřeba vysoký příkon? Žehlicí plocha se rychleji zahřívá na optimální teplotu a samotná žehlička má daleko větší sílu pro vypuštění dostatečného množství páry. Opravdu špičkové přístroje mají příkon 2 500 W. S větším příkonem se ale pojí také větší spotřeba elektrické energie.
Z čeho je vyrobena žehlicí plocha?
Při výběru žehličky je velice důležitá také žehlící plocha, a to konkrétně materiál, z něhož je vyrobena. Čím větší tato plocha je, tím snadnější je následné žehlení. Nejlepší jsou keramické nebo smaltované povrchy, díky nimž může přístroj snadno klouzat po prádle. Důležitou vlastností je také tvrdost žehlicí plochy.
Při žehlení se totiž může stát, že omylem přejedete zip nebo knoflík a určitě nechcete, aby se spodní část přístroje poškodila. U napařovacích žehliček je pak naprosto zásadní rovnoměrné rozmístění otvorů, z nichž se vypouští pára.
Keramická plocha vyniká rovnoměrným vedením tepla a svou odolností vůči poškrábání či jinému mechanickému poškození. Při žehlení pak oceníte její nepřilnavý povrch. Nepředstavujte si však, že je celá spodní plocha žehličky vyrobena z keramiky. Žehlicí plocha je standardně vyrobena z kovu, na němž je tenká vrstva keramiky. Tento materiál je sice skvělý pro žehlení, ovšem zároveň je velice křehký. Při nárazu či pádu tak hrozí poškození celé žehlicí plochy.
Obyčejná žehlička na prádlo si však bohatě vystačí s nerezovou žehlicí plochou. I když patří nerezový kov k velice odolným materiálům, deska se překvapivě snadno poškrábe, čímž se oslabí i schopnost klouzat po prádle. Nerezové žehlicí plochy se dají vyčistit pouze za tepla, a to speciálními přípravky. V tomto ohledu tedy nejsou obyčejné přístroje příliš praktické, avšak některé žehličky jsou vybaveny samočistící funkcí.
Jak se na žehličce nastavuje teplota?
Nejčastějším způsobem nastavení teploty je pootočení regulačním knoflíkem. Nastavení teploty není vůbec nic těžkého, protože kolem otočného knoflíku jsou často vyznačeny body pro žehlení specifických látek.
Změnou pozice regulačního knoflíku se změní poloha bimetalického pásku, jenž snižuje nebo zvyšuje přívod elektrického proudu do odporu u žehlicí plochy. Právě díky tomu dochází ke zvýšení či snížení teploty žehlicí plochy. Standardní rozmezí teplot se pohybuje mezi 70 až 220 °C. U některých látek naleznete pouze ukazatel několika černých teček, co signalizují, při jaké teplotě by se měl daný materiál žehlit&.
- 1 tečka – teplota v rozsahu 70 až 120 °C,
- 2 tečky – teplota v rozsahu 100 až 160 °C,
- 3 tečky – teplota v rozsahu 140 až 220 °C.
Množství páry vyrobené žehličkou
U napařovací žehličky nebo u přístroje s parním generátorem je důležitým kritériem při výběru také množství vyrobené páry. To závisí především na nastavené teplotě žehlicí plochy. Hodnoty uvedené výrobci v recenzích nebo v oficiálních produktových materiálech se vztahují na nejvyšší možnou teplotu žehlicí plochy. V reálných domácích podmínkách je tak množství vyrobené páry mnohem nižší.
Žehlička by optimálně měla vyrobit 30 až 40 gramů páry za jednu minutu. Parní generátor by oproti tomu měl zvládnout až 100 g za minutu, ovšem některé modely umí i 200 g páry za minutu. Na druhou stranu u malých cestovních žehliček s malým výkonem nemůžete očekávat ani velké množství vyprodukované páry. Obvykle se jedná o 10 až 15 gramů za minutu.
K čemu slouží odvápňování žehličky?
Do moderních žehliček už nemusíte nalévat destilovanou vodu. Žehlička si snadno poradí i s obyčejnou vodou z kohoutku, ovšem pokud máte v místě svého bydliště tvrdou vodu, můžete počítat s lehkým usazováním vodního kamene. Naštěstí mají žehličky funkci na jeho odstranění, která se nazývá Aqua Clear, AniCale nebo Calc-Clean. Všechny tyto odvápňovací systémy fungují buď na chemické, nebo na mechanické bázi.
Chemické systémy se snaží o změkčení obyčejné kohoutkové vody, zatímco mechanické odvápňování rozrušuje vrstvu vodního kamene za pomoci silného tlaku páry. Společně s vodou se do útrob žehličky mohou dostat další nečistoty, což je samozřejmě nežádoucí. Nové žehličky jsou ale čím dál tím častěji vybaveny funkcí samočištění. Díky ní lze nečistoty vypustit parními otvory společně se vzniklou párou.
Žehlení už nemusí být utrpením. Jakmile si vyberete tu nejlepší možnou žehličku podle vašich kritérií, bude pro vás žehlení radostnou činností, u níž si odpočinete! Až si nebudete vědět rady, vzpomeňte si na naše praktické tipy.