ReceptyTipy do kuchyně

Zavařování v troubě: Jak trvanlivě uchovávat potraviny?

Zavařování představuje skvělý způsob, jak prodloužit trvanlivost různých potravin. Běžně konzervujeme na sporáku v klasickém či tlakovém hrnci. Ovšem jde to i v troubě!

Zavařování v troubě nabízí spolehlivý způsob, jak uchovávat potraviny dlouhodobě. Princip zůstává v podstatě stejný, akorát že namísto vaření naplněných sklenic v hrnci, je vložíte do rozpálené trouby a necháte je tam určitý čas.

zavařovaní v troubě
Zdroj foto: Christian Horz / Stock.adobe.com

Jak zavařovat v troubě

Zavařování či takzvaná sterilizace v troubě má své výhody. Využít ho lze pro konzervaci různých potravin, často jde o ovoce, zeleninu, ale vyzkoušet můžete třeba i zavařování hub v troubě. Mezi hlavní benefity patří:

  • Pohodlí: Sterilizování v troubě představuje jednoduchý a pohodlný způsob, jak můžete najednou konzervovat i velké množství potravin. Sklenice pak lze snadno skladovat.
  • Všestrannost: Ať už chcete vyzkoušet zavařování švestek v troubě, či třeba zavařování okurek v troubě, není problém. Tato metoda je univerzální, konzervovat lze takto klidně i maso, polévky, dušená jídla a podobně.
  • Dlouhá skladovatelnost: Konzervování zajišťuje dlouhou trvanlivost potravin. Pokud celý proces provedete správně, jídlo vydrží rok, ale i delší dobu.

Tipy, jak správně zavařovat ovoce

Pokud vás zajímá, jak zavařovat, je důležité připravit se na několik jednotlivých kroků. Správný postup je klíčový pro bezpečnou konzervaci potravin.

Volba sklenic

Prvním krokem by měl být výběr správných sklenic. Je důležité používat zavařovací sklenice vhodné do trouby, které zvládnou vysokou teplotu. Vždy se ujistěte, že sklenice není naštípnutá či prasknutá. Důležitá je i kvalita víček, která by měla být nová a nepoškozená. Jistě oceníte nádoby s širším hrdlem, jelikož se snáze plní.

Příprava ingrediencí

Jakmile máte sklenice, můžete se vrhnout na přípravu ovoce (případně zeleniny). To zahrnuje mytí, krájení, ale měli byste si také připravit cukr (případně ocet). Množství vždy přizpůsobte receptu – najděte si takový, který je určen přímo pro zavařování v troubě.

Dobře umyté suroviny v kombinaci se správně odměřeným cukrem jsou klíčové pro správnou a bezpečnou konzervaci.

Průběh zavařování v troubě

Jakmile máte připravené suroviny, je čas na sterilizování sklenic. Nabízí se jednoduchý způsob, jak sterilizovat sklenice v troubě. Nejprve je omyjte teplou mýdlovou vodou. Poté je umístěte do rozpálené trouby na 110 °C a zhruba 10 minut.

Pokud nechcete využívat troubu, můžete je sterilizovat v hrnci s horkou vodou, opět na 10 minut. Sklenice udržujte teplé, než je budete plnit.

Jakmile máte připravené čisté sklenice, můžete je začít plnit. Vždy nechte navrchu zhruba 1-1,5 centimetru místa. Na závěr poklepte každou sklenicí o linku či stůl, abyste vyhnali vzduchové bubliny.

zavařování v troubě recept
Canned peaches with large pot or canner in a kitchen

Na závěr už jen stačí utěsnit sklenice. Uzavřete je víčkem a ujistěte se, že neprotékají. Do hlubokého plechu nalijte vlažnou vodu a vložte do ní sklenice. Dejte pozor na to, aby se vzájemně nedotýkaly a nebyly ani v kontaktu s okrajem plechu. Doba zavařování a vhodná teplota se různí – zpravidla jsou nutné odlišné podmínky pro zavařování okurek v horkovzdušné troubě a zavařování jablek v troubě. Proto si vždy vyhledejte konkrétní postup.

Obecně platí, že ovoci stačí kratší čas, to platí i pro zavařování rajčat v troubě. Pokud však zvolíte okurky či třeba houby, zpravidla je třeba počítat s delší dobou konzervace.

Tipy pro bezpečný postup

Někteří lidé nedoporučují zavařování v troubě, jelikož může být nebezpečné. Pokud však víte, na co si dávat pozor, lze ovoce i zeleninu bez problému sterilizovat.

Velmi důležité je vyhnout se tepelnému šoku. Pokud sklenici vystavíte náhlé změně teploty, roztříští se. Vždy používejte vhodné zavařovací sklenice. Na dno plechu můžete umístit utěrku, aby nádoby nestály přímo na horké ploše. Po zavařování je nechte samovolně vychladnout – nevkládejte je do studené vody.

Zároveň je klíčové předejít kontaminaci. Je třeba zabránit vstupu bakterií a jiných patogenů do sklenice. Vždy si dobře umyjte ruce, důkladně sterilizujte sklenice a její okraje po naplnění otřete čistým vlhkým hadříkem. Vždy používejte nová víčka, aby bylo zajištěno perfektní těsnění.

Dodržováním těchto tipů lze zajistit bezproblémové zavařování. Pečlivá hygiena je opravdu významná, můžete se tak spolehnout, že konzumace konzervovaného jídla je bezpečná i po mnoha měsících.

Zdroj: masonjarrecipe.com


Další tipy do kuchyně

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)