Nové bydlení je mnohdy velký životní krok, který s sebou nese nejen spoustu práce se stěhováním, ale také se samotným zařizováním nové domácnosti. Jak zvládnout zařizování bytu?
Pokud chcete mít nový byt podle svých představ, cítit se v něm dobře a neudělat žádnou chybu už při zařizování, držte se základních rad.
Málo je někdy více — to platí i u nábytku
Jestliže zařizujete nový byt, myslete při koupi nábytku hlavně prakticky. Neměla by vám v bytě chybět jedna velká skříň s dostatečným úložným prostorem. Díky ní můžete vynechat všechny ostatní malé skříňky, a tak si vystačíte s malým prádelníkem nebo jen komodou pod televizí.
Velké množství nábytku zbytečně zabírá mnoho místa a opticky zmenšuje celý interiér. Pokud postavíte vedle sebe skříň, knihovnu, lampu a křeslo po celé šířce zdi, pak už nezbude žádný prostor a celkový dojem bude působit přeplněně. Nebojte se některý kus nábytku postavit do prostoru.
Vzdušný obývací pokoj
V obývacím pokoji tráví celá rodina nejvíce času. Proto by měl pokoj působit vzdušně, příjemně a pohodlně. Zkuste pohovku umístit do prostoru, nemusí být nutně podél zdi. Díky tomu vznikne zajímavé rozdělení místnosti – a podél zdi vám zůstane dostatek prostoru pro designové osvětlení nebo třeba obrazy či fotografie.
Stejným způsobem můžete přemýšlet i v dětském pokoji nebo ložnici. Zapomeňte na postel podél zdi. Vytrčená do prostoru může jednoduše oddělit místnost na spací sekci a prostor pro učení či hraní.
Celý prostor by měl být komplexní
Při zařizování nového bytu myslete na celý byt najednou, nerozlišujte jednotlivé místnosti. I když můžete například vymalovat každý pokoj jinou barvou, základní prvky nebo styl by měly zůstat stejné. Jestliže tedy máte kuchyňský kout spolu s obývacím pokojem v oblíbeném rustikálním stylu, pak by malý prvek neměl chybět i v ostatních pokojích. Dobře také propojíte všechny místnosti stejnou podlahou.
Podlahy zbytečně nezakrývejte
Chcete, aby váš prostor působil zabydleně, pohodlně, a přesto vzdušně? Pak na plovoucí podlahy nedávejte příliš velké plochy koberců. Pro útulnost vám stačí pár menších koberečků, které můžete barevně sladit tak, že využijete ostatní bytový textil. Díky tomu se celý interiér opět krásně propojí – a vy se v něm budete cítit od prvních chvil jako doma.
Jaké osvětlení zvolit?
Jako první jistě budete mít vybraný nábytek, pohovku, textilie a dekorace. Často se však zapomíná na důležitost osvětlení. Světla spolu často neladí, navíc nikdo nevěnuje pozornost barevnosti samotných žárovek. Přitom osvětlení je jeden ze základních prvků každého interiéru.
Pokud chcete, aby váš domov působil luxusně a extrémně moderně, zvolte bílé světlo. Pro útulnost a pohodovou atmosféru je lepší volit teplé žluté světlo. Nástěnné osvětlení, lustry i stojací lampy by měly být ve stejném stylu, jedině tak dosáhnete dojmu kompletnosti.
Zapomeňte na poslední trendy
Inspirujte se moderním bydlením na sociálních sítích, poslední slovo ale máte vždycky vy! Zapomeňte na kopírování posledních trendů, takový interiér se vám brzy okouká a budete z něj brzy zklamaní. Některé moderní prvky můžete jistě následovat, ty podstatné celky si při zařizování udělejte podle sebe a vlastního vkusu. Jedině tak se budete v novém bytě cítit jako doma i po několika měsících.
Vzdušný a uklizený styl interiéru
Abyste se ve vašem novém domově cítili stále příjemně, je důležité udržet celkovou čistotu a upravený vzhled interiéru — to je naprostý základ. Aby tomu tak bylo, nepořizujte si příliš otevřených polic, věšáků a skříněk. Vystavené věci ve vitrínách už dávno vyšly z módy, navíc vám prach kolem dekorací přidělá mnoho práce. Celkový dojem nepůsobí uklizeně ani upraveně.
Snažte se naopak mít srovnané polštáře a deky na pohovce, srovnané také kabáty v předsíni a stále uklizenou kuchyňskou linku. To jsou totiž základní plochy, které dělají interiér čistý a vzdušný.
Zdroj: bydlimekvalitne.cz, homeincube.cz