Příliš přemrštěný rozpočet může být dvousečnou zbraní. Na jedné straně by se mělo jednat o záruku dechberoucího filmového zážitku pro diváka, který si z kina odnese to nejlepší, ale na druhou stranu je to risk, který si řada filmových studií nemůže dovolit, neboť návštěvnost v kinech vám nikdo nikdy předem nezaručí a již mnoho snímků v historii kinematografie na to doplatila.
Například slavný historický velkofilm Kleopatra (1963), měl na dnešní dobu zdánlivě směšný rozpočet 31 milionů dolarů, ovšem v 60. letech minulého století to byla horentní suma a studio 20th Century Fox téměř úplně zkrachovalo. Jejich risk se ale nakonec vyplatil, o takovém štěstí ale nemůže hovořit například snímek Solo: Star Wars Story, odhadovaný rozpočet činí 275 milionů dolarů a v kinech si snímek přišel na pouhých 392 milionů, ani si na sebe nevydělal.
Odsouhlasit vysoký rozpočet je tak ohromné riziko a podle zpráv z tábora Gladiátora II, se rozpočet tohoto snímku prý vyšplhal na 310 milionů dolarů. Samozřejmě se zatím nejedná o oficiální zprávu, studio zatím žádnou výši rozpočtu nepřiznalo, pokud je to ale pravda, musel by Gladiátor II v kinech utržit minimálně třikrát víc, aby se dal soznačit za ziskový a to je vskutku enormní číslo. Rozpočet 310 milionů dolarů by navíc Gladiátor II zařadil mezi nejdražší filmy historie.
Tím nejdražším jsou s bezmála 379 miliony dolarů Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011). Hned v závěsu mají Avengers: Age of Ultron (2015) s 365 miliony dolarů, Avengers: Endgame (2019) s 356 miliony dolaů a Avengers: Infinity War z 316 miliony dolarů. Daná částka za Gladiátora II by ho tak úspěšně dostala do top pětky.
A není se čemu divit, již od začátku natáčení jsou média plná informací o velkoleposti celého snímku a neuvěřitelných akčních scénách. Štáb navíc nemohl natáčet v Římě, a tak si na Maltě postavil vlastní římské impérium.
Zdroj foto: serhiibobyk / Adobestock.com