Zná to asi každý z nás – s příchodem teplých měsíců trávíte mnohem více času venku, a tím pádem i v obuvi. Jenomže po celém dni stráveném v jedněch botách můžete pociťovat nepříjemný zápach. Ponožky vyperete, nohy omyjete, ale co provést s botami? Prát je každý den? Kdepak. Existují i mnohem jednodušší způsoby. A my se je rozhodli pro vás sepsat.
Boty pravidelně střídejte
Pokud jste právě přišli po celém dni, odložili jste své oblíbené boty do botníku a už se nemůžete dočkat toho, že si je opět zítra ráno obujete, možná je načase to změnit. Zkuste boty pravidelně střídat. Nenoste každý den stejný pár bot, protože tím jim odepíráte možnost, aby se z nich odpařila vlhkost, která je živnou půdou pro bakterie. A právě ty jsou původci toho nepříjemného pachu z obuvi.
Věnujte péči svým chodidlům
Než si příště obujete boty, ujistěte se, že máte suchá a čistá chodidla. Zejména pokud nosíte některé boty naboso. Pokud si chodidla před obutím omyjete a osušíte ručníkem dosucha, je mnohem menší pravděpodobnost, že se vám v nich nohy okamžitě zpotí a vytvoří přívětivé prostředí pro bakterie.
Speciální spreje
Své boty pravidelně ošetřujte spreji, které jsou speciálně určené na boty. Na trhu existuje spousta značek, ale všechny jsou založeny na stejném principu: odstraňují zápach z bot. A navíc se některé vyrábí i s příjemnými vůněmi, takže nepříjemný zápach můžete nahradit příjemnou, například květinovou, vůní.
Domácí dezinfekce
Nepotrpíte si na průmyslově vyráběné vůně do bot? Vyrobte si svou domácí dezinfekci do obuvi. Jak? Za použití octu a vody.
- Připravte si směs v poměru jedna ku jedné,
- nalijte ji do rozprašovače,
- boty touto směsí pravidelně ošetřujte.
Nejlépe po celodenním nošení. Tak docílíte toho, že boty přes noc vstřebají octovou dezinfekci a ráno budou suché a připravené na další nošení.
Další surovinou, která se vyskytuje v takřka každé domácnosti a má mnohostranné využití, je jedlá soda. Když dojde na odér, soda neutralizuje nepříjemné pachy. Nejlépe se do bot „dávkuje“ v kávových filtrech do nichž jedlou sodu nasypete, vytvoříte kornouty a svážete. Takto zhotovené sáčky jednoduše vložíte do obuvi přes noc a necháte je vtáhnout veškeré nepříjemné pachy.
Boty v mrazáku
Dali jste někdy své boty do mrazáku? Ne? Tak to je škoda. Bakteriím se totiž daří ve vlhku a teple, tím pádem je mrazák skvělým pomocníkem. Boty vložte do sáčku a přes noc je nechte odpočívat v mrazáku. Pobyt v chladu zabije bakterie a předejde vzniku dalších. Boty pak nechte v teple rozmrznout a pokračujte v jejich nošení. Tuto proceduru opakujte podle potřeby.
Přírodní parfém pro každou obuv
Jakmile boty zbavíte nepříjemných pachů, ať už za pomoci octových sprejů, jedlé sody či jejich pobytem v mrazáku, snažte se je co nejvíce udržovat bez pachů. K tomu skvěle poslouží klasická mýdla, esenciální oleje nakapané na tampon anebo pomerančové, citronové či limetkové usušené kůry. Všechny tyto přírodní vůně do bot pouze vložte a nechte je působit přes noc.
Nebraňte se ani praní
Některé druhy bot se snesou i s pračkou. Zejména vaše běžecké boty, které používáte tak často, že se jim sotva kdy dostane času na usušení, a proto je jejich nevábná vůně zaručena. A jak boty správně vyprat? Vybrané druhy praček mají speciální programy, které jsou na praní obuvi určené, u těch, které tento prací program nenabízí, využijte nejnižší otáčky i teplotu. A hlavně nezapomeňte před praním z bot vyndat tkaničky i vložky.
Zápach z bot vás může mnohdy pěkně potrápit. Zejména na návštěvách, kde si boty sundáváte. Naštěstí existuje celé řada způsobů, jak se pachu z obuvi zbavit.