Trápí vás zápach v lednici? Je těžké udržet v ní svěžest a čistotu, pomáhá i prevence. Proč zápach vzniká a jak odstranit zápach z lednice? Vyzkoušejte tyto tipy.
Pro krásnou a čistou lednici bez zápachu je důležitý důkladný a pravidelný úklid, kdy umyjete a utřete dosucha veškeré police i zásuvky. Někdy ale ani velký úklid lednice nepomůže, v takovém případě je nutné vložit všechny naděje do starých receptů, s nimiž zápach odstraníte. Nevěříte? Vyzkoušejte tyto skvělé tipy.
Proč zápach v lednici vzniká?
Nejdříve se ale podívejte na nejčastější příčiny zápachu v lednici. Jako první se jistě setkáte se zápachem nového spotřebiče. Když si lednici přivezete domů a zapojíte jí, ještě několik dní nebo týdnů ucítíte zápach typický pro novou lednici. Tento druh zápachu buď sám vymizí, nebo můžete použít lidové odpuzovače pachu.
Druhou nejčastější příčinou zápachu v lednici jsou zkažené potraviny. Může se stát, že v lednici, někde úplně vzadu na polici, zapomenete na otevřený jogurt, uzeninu nebo jakoukoliv jinou potravinu. Jídlo se začne kazit, hnít a vypouštět nepříjemný puch. Ten se snadno vsákne do zdí lednice i celého prostředí – a jen těžko se ho zbavíte.
Za zápach může často odpad lednice
Věděli jste, že v lednici najdete také odpad, který je nutné čistit? Nachází se většinou v zadní části lednice a usazuje se v něm nejen přebytečná voda, ale také veškerý zápach z potravin. Pokud jste o odpadu lednice nevěděli, určitě se na něj zaměřte a vyčistěte ho.
Jak předejít zápachu z lednice?
- V první řadě nikdy nevkládejte teplé nebo horké pokrmy do lednice. Nejen že tak ničíte výkon lednice, ale pomáháte tak bakteriím v jejich množení.
- Snažte se také lednici otevírat co nejméně, jedině tak v ní udržíte stálou teplotu i prostředí.
- Všechny potraviny, které mohou vytvářet zvláštní aroma nebo zápach, zavírejte do těsných sáčků či krabiček.
- Důležitá je také teplota v lednici, to především kvůli nevhodným podmínkám pro bakterie. Optimální teplota se pohybuje mezi 0 a 5 °C.
Jak odstranit zápach v lednici?
Vyzkoušejte zaručené tipy našich maminek a babiček. Ty si totiž dokážou poradit se zápachem v lednici snadno a rychle. Vyzkoušejte například sílu citronu. Vymačkejte citronovou šťávu, stačí jen pár kapek. Naneste šťávu na houbičku a umyjte s ní lednici. Zničíte tím veškeré bakterie a zápach zmizí.
Podobně funguje také ocet. Klasický a levný ocet je totiž skvělý čistící přípravek, který je navíc úplně ekologický. Můžete ho použít při úklidu celé domácnosti, skvěle pomůže vyčistit například toaletu a koupelnu, kuchyňskou linku i třeba odkapávač kávovaru. Pokud nesnášíte jeho typickou vůni, přidejte do octu s vodou také pár kapek oblíbené esenciální vůně.
Mezi funkční pohlcovače pachu patří také jedlá soda. Ta je další ekologickou variantou pro čištění, stačí jen trochu jedlé sody na misce, po pár hodinách se se zápachem v lednici popere. Skvěle funguje také rozpůlené jablko nebo mletá káva. Všechny tyto varianty dokážou nasát veškerý zápach.
Funkční pohlcovače pachu
Naše babičky používaly pro odstranění pachu skleničku s octem, sáček s rýží nebo také pomerančovou kůru. Všechny tyto ingredience můžete vložit na malý dezertní talířek a počkat pár hodin. Poté lednici otevřete, vyndáte pohlcovač pachu a zbude vám jen čistá a voňavá lednice.
Zdroj: aftermath.com, recipes.timesofindia.com
Doporučujeme: Mějte v lednici jídlo ve vakuovém balení. Využijte nato vakuovačku.