BydleníPokojové rostlinyRostliny a květiny

Zamiokulkas: Vše co potřebujete vědět o této rostlině

Zamiokulkas: Vše co potřebujete vědět o této rostlině

Ne každý si může dovolit pečovat o květiny a věnovat jim mnoho času. Pro takové pěstitele se hodí tropický zamiokulkas. Ten je velmi nenáročný na pěstování a doma se mu bude dařit, i když občas zapomenete na zálivku.

zamiokulkas
Zdroj foto: Oksana Mizina / Shutterstock.com

O rostlině zamiokulkas

Pokojová rostlina zamiokulkas je velice zajímavá. Perfektně zapadne do každého moderního interiéru. Přitom toho příliš nepotřebuje, je třeba dodržovat jen několik zásad a bude růst a prospívat. Zamiokulkas pochází z Madagaskaru, má rád světlo a teplo, ale nesnese přímé sluníčko.

Mezi oblíbené druhy patří Zamiokulkas raven (lat. Zamioculcas zamiifolia), který se vyznačuje sytými tmavě zelenými až černými listy.

Pěstování zamiokulkase

Obvykle je tato rostlina pěstována jako pokojovka, takže v domácím prostředí mu bude nejlépe, není však vhodné jej umisťovat na okenní parapet, kde svítí pořád sluníčko. Přežije i na polostinném stanovišti, dokonce i na balkóně, opět je ale nutné když ho nebudete dávat napospas přímým slunečním paprskům.

Zamiokulkas je považován za téměř bezúdržbovou rostlinu. Nemá vysoké požadavky na zalévání ani hnojení.

Přečtěte si více o další oblíbené pokojovce: Filodendron

pokojová rostlina zamiokulkas
Zdroj foto: Yuliia Lisiana / Shutterstock.com

Zalívání zamiokulkase

Druhou věcí, kterou potřebuje, je zálivka. Ovšem zamiokulkas má raději více sucha než přílišnou zálivku. Obvykle je nejlepší když počkáte, až zemina vyschne, a pak teprve zalévat. Takže pokud budete zalévat jednou týdně, bohatě mu to postačí, a když ho zapomenete zalít, nic se nestane. Pořád je to lepší, než kdybyste ho přelévali soustavně. Jako znak přílišné zálivky můžete na zamiokulkase zpozorovat žluté listy.

Hnojení

Hnojení zamiokulkase není složité. Nepřihnojujte ho příliš často, jenže pokud chcete, aby se rostlině dařilo, občas to přeci musíte udělat. Během zimy nemusíte zeminu přihnojovat vůbec, v létě občas prihnojte, stačí asi jednou za dva týdny.

Doporučujeme: Orchidej

Přesazování zamiokulkase

Skvělou zprávou je i to, že zamiokulkas si příliš nepotrpí na přesazování. Má rád těsno, takže ve stejném květináči vydrží i několik let. Po nějaké době je ale přeci jen lepší, když ho přesadíte, květináč ale v tomto případě vyberte jen o trošku větší, než je ten původní.

Během zimy dávejte také pozor na teplotu v místnosti. Zamiokulkas je teplomilný, a tak je lepší mu přitopit, aby nepromrznul.

Lidé také čtou: Vše o Aloe vera

Množení

Množení zamiokulkase probíhá pomocí řezání stonek rostliny. Stonky musíte nejdřív na několik dní namočit do vody. Když se začnou tvořit kořeny, přesadíte je do většího květináče.

Je zamiokulkas jedovatý?

Áno, tahle rastlina je jedovatá. Zamiokulkas obsahuje krystaly šťavelanu vápenatého, ten může při požití způsobovat nepříjemné bolesti a podráždění v ústech či při dýchání a může způsobit i udušení. Dávejte tedy pozor, zvláště pokud máte děti či zvířata, aby nesnědly část z této rostliny.


Tipy na další pokojové rostliny

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)