Vypěstovat si vlastní bohatou úrodu zeleniny, ovoce nebo bylinek je snem mnoha začínajících pěstitelů. Dobrým pomocníkem je fóliovník. Bohužel vás od koupi může odradit jeho cena, nebo můžete mít pocit, že výstavba vlastního je velmi náročná. Opak je však pravdou. I svépomocí si můžete postavit skvělý fóliovník, který vás vyjde jen na pár korun.
Výhody fóliovníku
Fóliovník je skvělá věc, pokud toužíte po tom, mít vlastní bohatou úrodu zeleniny, ovoce nebo bylinek. Perfektně se hodí hlavně pro pěstování rajčat, paprik, salátů a další zeleniny. U tohoto druhu zeleniny byste totiž ve velkém prostranství nedosáhli požadované úrody. Před samotnou stavbou fóliovníku si však musíte ujasni pár věcí:
- Kam jej na zahradě umístíte.
- Jak velký fóliovník potřebujete.
- Zda bude stát v závětří, nebo musí odolat nárazům větru.
Konstrukce fóliovníku
Nejoblíbenější konstrukce jsou z pozinkovaných dílů. Tento materiál totiž bez problémů vydrží všechny povětrnostní vlivy i několik let. Můžete však využít i konstrukci ze dřeva. Stačí si pořídit hranoly v odpovídající velikosti. Pokud budete stavět fóliovník na větrném místě, měli byste použít i příčné latě nebo prkna. Pro menší typy fóliovníků vám postačí i hula obruče nebo cokoli, co najdete v dílně. Klidně i stará hadice.
Na potahu fóliovníku nešetřete
Na potahové fólii se nevyplatí šetřit. Raději ji kupte alespoň v síle 0,5 milimetru. Pokud chcete, aby vám potah vydržel i několik let, vsaďte na kašírovaný materiál. Fólie musí být odolná i proti UV záření a povětrnostním vlivům, jako je silný déšť a vítr. Pokud chcete svůj fóliovník stavět jen na přechodnou dobu, bohatě vám postačí obyčejná levná fólie. Zde si musíte také ujasnit, co chcete pěstovat, protože některé druhy zeleniny vyžadují fólii černou.
Postavení fóliovníku svépomocí vás vyjde opravdu jen na pár korun, ale budete z něj nadšení, protože vám pozvedne úrodu skoro o dvojnásobek.