Péče o zahraduZahrada

Zahrada: jarní očista a její příprava na nadcházející sezónu

Jaro je tu. A pro zahrádkáře to znamená jediné: provést jarní očistu zahrady a nachystat ji na novou sezónu. Jaké úpravy je potřeba udělat, na co určitě nezapomínat, aby byla vaše zahrada krásná?

Kde začít a jak poznat, že půda v záhonech je připravena na jarní očistu? V následujících řádcích naleznete odpovědi.

Zdroj foto: Patrick Daxenbichler / Shutterstock.com

Trávník

Začněte tím, co zabírá největší plochu. A to je trávník. Důkladně ho zkontrolujte a nemilosrdně odstraňte všechny nežádoucí rostliny, které se v něm vyskytují. Shrabte listí, zbavte trávník plevele a mechu, prázdná místa osejte – a voilá. Váš trávník bude vypadat opět jako nový a bude připraven na novou sezónu. Nově osetá místa během jara bez problému zakoření a v létě už bude vše vypadat tak, jak má. Pozor si dejte v případě, že se na trávníku vyskytuje ještě sníh a led. A také, pokud jsou v trávníku mokrá místa – kdybyste po nich chodili, mohly by se v trávníku vytvořit trvalé prohlubně, co byste museli vyrovnávat.

Stromy

Plánujete svou zahradu ozvláštnit výsadbou nových stromků? Některé z nich se vysazují na jaře, například:

  • ibišky,
  • magnolie,
  • broskvoně,
  • meruňky,
  • nektarinky,
  • jehličnany,
  • stálezelené listnaté stromy.

Pokud jsme právě zmínili některý ze stromů, co chcete vysadit na svou zahradu, pusťte se do toho ihned z jara. V případě, že na zahradě již stromy a keře máte, některé z nich budou potřebovat přistřihnout. To se týká zejména ovocných stromů, rybízu, angreštu, malin, ostružin, vinné révy a lísky. Nezapomínejte po řezání rány náležitě ošetřit. A na závěr se nebojte stromy přihnojit kompostem či kupovaným hnojivem.

Zdroj foto: Alexander Raths / Shutterstock.com

Půda

S úpravou půdy je ideální začít hned, jakmile se její teplota alespoň týden v kuse drží nad hranicí 7 °C. Jak to zjistíte? Úplně jednoduše. Půdu každý den kontrolujte teploměrem, jenž do ní jednoduše ponoříte a počkáte na výsledek. Podle oka ji poznáte také tak, že je suchá, nelepí se a drobí se. Pokud je půda po zimě slehlá, nejprve ji důkladně zryjte a do půdy přidejte kompost, který rozdělte po celém záhonu. Po této očistě bude půda připravena na nové rostliny, bylinky a cokoli dalšího, co si do ní zasadíte.

Péče o květiny

Nezapomínejte ani na květiny. Trvalky ve vašem květinovém záhonu očistěte, nebojte se je ostříhat a samozřejmě i pořádně přihnojit. Do pařníku si zasaďte letničky, abyste je měli připravené na léto a ony vám mohly rozzářit záhonek a dělat vám radost. Péči věnujte také keřům a živým plotům. Popadněte zahradnické nůžky a vše ostříhejte do požadovaných tvarů.

Pokud jste své zahradě věnovali péči i na podzim, bude pro vás její jarní očista o to pohodlnější. Snažte se věnovat péči všem zákoutím a nic nevynechat. Vaše zahrada se vám do zimy odvděčí novými květy a plody. A v případě, že jste obstarali i trávník, můžete se těšit na krásnou zeleň.

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)