Yzop se v našich podmínkách pěstuje jako léčivá bylinka či jako koření. Přišla k nám ze Středozemí a ze střední Asie a patří do čeledi hluchavkovitých. Je ceněna pro své zdraví prospěšné účinky – a neměla by tak chybět na žádné zahrádce. Jak si tuto bylinku vypěstovat doma?
Pěstování yzopu
Pokud chcete yzop pěstovat na zahrádce, je vhodné jako stanoviště zvolit jižní svahy, které jsou chráněné před větrem, s tím si Yzop zrovna nerozumí – nejraději má totiž sluníčko a teplo. Dařit se mu bude ve vápnité půdě. Pozor na mokré a písčité půdy, ty yzop nemá rád. Je to bylinka, která vydrží na jednom stanovišti dlouho, klidně i 6 let. Musí mít jen dostatek kvalitního hnojiva.
Sázení yzopu
Yzop můžete nasadit jako semínka, nicméně jednodušší cesta je zasadit jej přímo z předpěstovaných sazenic. Pokud se rozhodnete pro semínka, musíte je nasadit zjara doma a až bude tepleji, přesunout na zahradní stanoviště.
Předpěstovanou sazenici vysazujeme v době, kdy skončí přízemní mrazíky. V teplé půdě yzop snadno zakoření a je docela nenáročný na pěstování, pokud je uložen v sušší propustné půdě a má dostatek slunečního světla. Pokud máte půdu jílovitější, je dobré do ní přidat trochu písku.
Jakmile máte vysazeno, dopřejte yzopu pořádnou dávku závlahy.
Zdraví prospěšné účinky yzopu
Yzop byl dříve hojně rozšířen v klášteře, kde ho mniši užívali pro jeho zklidňující účinky. Také dokáže skvěle posílit organismus, což je v dnešní době hodně potřebné, obzvláště u starších lidí. Zároveň jej můžete použít jako kloktadlo, pokud vás trápí záněty v dutině ústní – nejlepší je v tomto případě jej kombinovat se šalvějí. Čaj z yzopu je dobré pít večer, pokud vás trápí noční kašel či pocení – oba tyto stavy úspěšně odbourává.
Nasadíte si taky yzop tento rok?
Tipy na další rostliny