Vepřové výpečky se zelím se hodí k nedělnímu obědu a dobře vychlazenému pivu. Znáte ovšem recept na ty nejlepší výpečky, které budou chutnat stejně jako od maminky?
Klasické vepřové výpečky patří k oblíbeným českým receptům, které se skvěle hodí na nedělní stůl. Maso, které se v ústech rozpadá a je doprovázeno sladkokyselou chutí zelí, tomu se jen tak něco nevyrovná. Jak si ale výpečky se zelím připravit tak, aby chutnaly naprosto božsky?
Tradiční české výpečky se zelím
Vepřové výpečky s červeným zelím jsou oblíbenou českou klasikou, na které si pochutná celá rodina. Nejčastěji se připravují v troubě, ale existují i různé obměny tradičního receptu, se kterými vás seznámíme. Kromě dvou druhů zelí, které lze k výpečkům připravit, máte hned několik možností i při výběru vhodné přílohy. Skvělou kombinací jsou vepřové výpečky a bramborové knedlíky, ale od věci nejsou ani bramborové noky, chlupaté knedlíky, houskové knedlíky, brambory i krajíc chleba.
Recept na výpečky se zelím
Vepřové výpečky se zelím zvládne i úplný začátečník. Jakmile dáte vepřové výpečky do trouby, můžete se pustit do přípravy zelí a knedlíků.
Ingredience
Postup přípravy
- Začněte tím, že si připravíte maso. Vepřovou plec i vepřový bůček nakrájejte na větší kostky a prozatím je dejte stranou.
- Pokračujte tím, že nakrájíte dvě cibule na větší kusy.
- Zapněte si troubu a nechte ji předehřát na 160 °C
- Mezitím si ve středně velkém hrnci nechte rozpustit dvě vrchovaté polévkové lžíce sádla a maso na něm zprudka opečte. Až se maso ze všech stran zatáhne, přidejte cibuli, osolte, opepřete, přidejte kmín a míchejte.
- Následně si připravte pekáč, směs do něj vylijte, přidejte hrnek horké vody a dejte péct do předem vyhřáté trouby.
- V pravidelných intervalech výpečky podlévejte vodou.
- Zatímco se výpečky opékají, připravte si zelí. Začněte tím, že si najemno nakrájíte cibuli, kterou následně na zpěněném másle osmažíte dozlatova. Následně přidejte zelí, podlijte trochou vody, přidejte 2 lžíce cukru, zamíchejte a nechte dusit. Pokud budete připravovat červené zelí, společně s cukrem přidejte do hrnce i kmín.
- Zelí nechte podusit po dobu 10 až 15 minut.
- Dobu, kdy se budou výpečku opékat v troubě, využijte také k tomu, že si připravíte přílohu. Ideální jsou bramborové knedlíky, houskové, chlupaté nebo i chleba.
- Vepřové výpečky servírujte se zelím a nešetřete s výpekem.
Tipy
- Při přípravě výpečků nikam nespěchejte. Aby maso změklo a při konzumaci se rozplývalo v ústech, potřebuje dostatek času.
- Věděli jste o tom, že si můžete připravit výpečky v pomalém hrnci? Postup je stejný, akorát místo do trouby je dáte do pomalého hrnce.
- Vepřové výpečky můžete podlévat také pivem. Získají díky tomu jinou chuť a šťáva bude trochu nahořklá a více zlatavá.
- Recept na výpečky s červeným zelím se od toho s bílým nijak neliší. Zatímco červené zelí je sladší, bílé je kyselejší. Pokud se nemůžete rozhodnout, připravte si oba druhy a servírujte je společně.
- Vepřové výpečky se zelím a bramborovým knedlíkem jsou oblíbenou nedělní klasikou. V případě, že nemáte rádi vepřový bůček, použijte pouze vepřovou plec.
Tip na recept: Vepřové výpečky – Recept na jednoduchý a chutný oběd
Jak udělat zelí k výpečkům?
Jak připravit zelí k výpečkům tak, aby bylo naprosto dokonalé? Během vaření neustále ochutnávejte a dochucujte. Univerzální recept, jenž by udával přesné množství cukru, které máte k zelí přidat, neexistuje, protože každý máme rádi trochu jinou chuť zelí. Proto se spolehněte na své chuťové pohárky a nebojte se do zelí přidat víc cukru nebo i soli, než vám radí recept.
Jak zahustit výpečky se zelím?
Chcete-li aby byly vepřové výpečky v hustší omáčce, stačí masový výpek smíchat se lžící hladké mouky a společně povařit. Čím více budete během opékání výpečky podlévat, tím více výpeku budete mít.
Servírování výpečků
Vepřové výpečky servírujte se zelím a knedlíkem a nezapomeňte ani na vychlazené pivo. Jestli vám ale výpečky zbydou i na večeři, nemusíte je ohřívat. Studené výpečky s čerstvým chlebem jsou totiž lahůdkou.
Zdroj: myrecipes.com, foodnetwork.com
Další tipy na recepty