Rozhodnutí pořídit si psa je vážné a důležité, nemělo by se uspěchat. Je potřeba nad ním přemýšlet delší dobu, pořádně vše promyslet a poradit se i s ostatními členy rodiny.
Přeci jen, jde o závazek, živého tvora, o kterého se budete starat následující měsíce a roky. Rozhodnete-li se pro psa, pak máte před sebou další kroky a rozhodování. Minimálně musíte vybrat nebo osvojit správnou rasu, která se hodí nejen k vám, ale také k vašemu životnímu stylu. Každé psí plemeno je totiž jiné a ne vždy koresponduje s vaší povahou a životním stylem. Jak si plemeno vybírat?
Začínáme s výběrem psa
Líbí se vám labrador, husky nebo třeba kolie? Jde o takzvané čistokrevné psy, u kterých můžete do určité míry předvídat vývoj a také jejich vlastnosti. Někteří psi potřebují více pohybu a aktivity, jiní jsou rádi za pohodlí gauče. Pokud máte aktivní životní styl, rádi cestujete, chodíte do přírody, sportujete a vše chcete dělat spolu s pejskem, pak je dobré vybrat plemeno, které bude do všech aktivit nadšené.
Takzvaní kříženci dvou plemen mohou být nevyzpytatelní. Neznáte jejich původ, rysy ani případné zdravotní problémy a obtíže. I u kříženců je však možné alespoň základní rysy poznat jelikož ti mají čistokrevné rodiče. Máte rámcově představu, jaké vlastnosti váš budoucí pejsek může mít.
Takzvaní voříšci zase pochází často z nečistokrevných plemen a můžete jen hádat, jaké bude mít rysy, povahu i případné zdravotní indispozice. Hledáte k sobě do rodiny správného parťáka, který s vámi bude vše podnikat a stane se právoplatným členem rodiny? Pak máme pár tipů, jak jej vybrat.
Pozor na výšku a velikost psa
Snad každé štěně je roztomilé a také malé. Musíte myslet na to, že bude postupně růst a nabírat na objemu. A z roztomilého malého pejska se může vyklubat velký statný pes, který potřebuje svůj prostor a výběh. Zamyslete se nad tím, kde bydlíte, jaký prostor bude pes mít k dispozici. Chcete jej jako mazlíčka k dětem? Pak vybíráte menší a středně velká plemena jako kolie, labrador, retrívr a podobně. Myslete také na to, zda velkého a statného psa bude mít kdo venčit. Přeci jen, když si pořídíte dogu, filu nebo jiné statné plemeno, musíte mít u psa autoritu.
Zapomeňte na vzhled psa
Líbí se vám určitá plemena? Doslova se zamilujete, když vidíte ve videích roztomilé psíky a zatoužíte mít také takového doma. To bývá velká chyba, vybírat psa podle vzhledu se vám často může vymstít. Existují plemena, která musí projít výcvikem, některá se doporučují pouze zkušeným chovatelům a podobně. Je dobré vědět alespoň základní informace o plemeni předem. Samozřejmě, vybrané plemeno se vám mělo také líbit, ale není to hlavní ukazatel.
Předem vybrané plemeno psa
Toužili jste odmalička po malém jorkšírském teriérovi nebo naopak po boxerovi či buldočkovi? Nastudujte si co nejvíc informací před pořízením pejska. Hledejte z více zdrojů, ptejte se chovatelů, vybírejte psa u zkušených a prověřených chovatelů a chovných stanic. Díky relevantním informacím se dozvíte, zda je právě vámi zvolené plemeno pro vás to pravé. Chodí k vám spousta návštěv? Pak určitě chcete psa, který nebude agresivní vůči cizím lidem, kteří k vám přijdou.
Jak je na tom s pohybem?
Každý pes je jiný, ale obecně můžete z informací, které o jednotlivých plemenech získáte, usoudit, zda jde o psa, který je hyperaktivní a potřebuje velké množství pohybu, nebo budete mít doma pohodáře, který vydrží spát celý den. Jste-li denně v práci osm a více hodin, plus máte různé pochůzky a necháváte psa doma, pak se vyhněte plemenům jako například Jack Russell teriér, německý ovčák, lovečtí ohaři, husky. Jde o plemena, které potřebují velké množství pohybu, mají nadbytek energie.