Rostliny a květinyStromy a keřeZahrada

Vřes – Jak na pěstování a kam ho umístit?

Vřes je výjimečná rostlina, která kvete od jara až do podzimu. Na podzim jej vidíme jako jesenní dekoraci téměř v každém domě. Jak pěstovat vřes a co všechno potřebuje pro růst?

Kam umístit vřes?

Vřesoviště má disponovat nepravidelným tvarem a jemně členitým povrchem. Vzniknou tím pádem suchá i vlhčí místa. Vřesu se tak vyhoví na všech frontách. Na čím menší ploše bude, tím méně bude druhů a barevnosti. Za základ platí vřes obecný a další druhy vřesovců. Minimálně, co se týká barevnosti – janovec, medvědice, brusinka nebo borůvka. U trvalek to mohou být divizny a rozchodníky.

Není třeba se bát kombinovat barvy. Vřes jako takový je k tomu stvořený. Nejlépe je vysadit více kusů rostlin s odstupem od 25 do 50 cm. To pro jeho budoucí bohatou hustotu. Za kulisu se nejlépe hodí zakrslé borovice, poléhavé jalovce, případně zerav. Nicméně vše má svůj čas a nejinak tomu je i u růstu. Kdo bude čekat brzkou mozaiku, uvidí ji nejdříve za tři roky.

Vřes v truhlíku

Vřes obecný jako takový se dá pěstovat i v bytě. Je to vhodná forma pro ty, kdo bydlí například v panelovém domě. Nemusí jim být líto, že nemají svoji zahrádku. Stačí si pořídit truhlík a směle do toho. Vřes je opravdu nenáročná květinka v porovnání s jinými.

Hlavní je zajistit vysoce kvalitní drenáž. Ta se použije na dno nádoby, aby mohla odtékat voda. Do truhlíku se vloží směs rašeliny a klasické zahradní zeminy v poměru 2:1.

vřes pěstování
Zdroj foto: Kira_Yan / Shutterstock.com

Poté se přidá ještě kůra. Tím se zamezí vysychání. Stejný princip je i v případě květináče. Jestliže se rozhodnete nechat ho přes zimu venku, musí se trochu připravit. Stačí obalit netkanou textilií nebo obložit polystyrenem. To, aby kořeny neumrzly. Vřes v truhlíku se zalévá i v zimě. Jen opatrně. Radí se, že nejlépe v době oblevy.

Pěstování vřesu

Vřes obecný se může pěstovat jak v truhlíku, tak i na zahradě. Od věci není ani vřesoviště.

Nejvhodnější je připravit si zeminu na podzim a osázet ji na jaře. Zakořeněných rostlin v kontejnerech se to netýká, tam se může založit vřesoviště kdykoli v průběhu vegetačního období:

  1. nejlepší je dát ho na velmi slunné místo,
  2. nemá rád přesazování,
  3. nejlépe mu bude poblíž rododendronů, azalek či jehličnanů,
  4. příliš ho nezalévejte, mírně přihnojte na jaře,
  5. hnojivo se může použít jako u rododendronů s výjimkou přísady v podobě vápna.
jak pěstovat vřes
Zdroj foto: iMarzi / Shutterstock.com

Vřes potřebuje správnou půdu

Tou je kromě propustnosti a výživnosti i kyselost. Tzv. pH by mělo být 5,5 až 6. Nejjednodušší je si takový substrát obstarat v obchodě, ale dá se vyrobit i doma. Stačí smíchat zeminu bez obsahu vápna s rašelinou a pískem. Jako třetí varianta se jeví odplozený substrát po pěstování žampionů. Rostlinku už se poté nemusí vůbec ničím hnojit.

Kdy stříhat vřes?

Brzy zjara by se mu měly zkrátit výhony zhruba o jednu třetinu. Jednou za tři až čtyři roky se provádí zmlazovací řez.

Vřes koupený v obchodě

V obchodě koupíte vřes většinou v květináči, stačí ho doma přesadit do větší nádoby:

  1. na dno se mohou použít kamínky, keramzit, perlit či drobný štěrk,
  2. je nejlepší zajistit vřesu přímé světlo,
  3. jednou za dva týdny přihnojte.
vřes dekorace podzim
Zdroj foto: FotoHelin / Shutterstock.com

Účinky vřesu

Někteří mu přezdívají bylinka do postele. To díky tomu, že pomáhá s nespavostí a neplodností. Co ještě bude zajímat ženy – pomáhá v klimakteriu. Dále je výborný při horečce, nachlazení a kašli. Je další z řady rostlin, jenž odplavují jedy z těla. Reguluje hladinu kyseliny močové. Preventivně působí proti onemocnění zánětů močových cest, ledvin a prostaty.

Vřes je opravdu jedna z nejideálnějších květin do domácnosti.

Zdroj: gardenia.net

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)