Co se vám vybaví, když slyšíte slovo „vinná réva“? Dlouhé vinice, šťavnaté bobule a víno, které z nich vyrábějí šikovní vinaři. Tato rostlina se těší velké oblibě především právě díky vínu, které si tak rádi dáme třeba po večeři. Jak se však vinná réva pěstuje a co dalšího o ní víme?
Kde se vzala vinná réva aneb počátek vína
Vinná réva je popínavá rostlina z čeledi révovitých, o které je první zmínka již z 3. tis. př. n. l. Nejstarší zmínka o pití vína pochází z Mezopotámie a je stará téměř 7 500 let. A od té doby víno neztratilo na oblibě, spíše naopak.
Nyní se vinná réva objevuje v subtropických a mírných pásmech téměř po celém světě. Existuje jí několik druhů a její hrozny se zařazují mezi nejoblíbenější ovoce. Již v antice lidé objevili léčivé účinky vinné révy a používali ji například při léčbě angíny nebo přikládali její listy jako obklady. Hroznové víno také může pomoci při snižování krevního tlaku.
Hlavní využití má réva však právě při výrobě vína. První víno se objevilo nejspíš neočekávaně, když hrozny v nádobě začaly díky vysoké teplotě kvasit, a od té doby se z tohoto alkoholického nápoje těší lidé od starověku přes středověk až po současnost. Vinná réva má mnoho odrůd, v Česku jsou oblíbené například Chardonnay, Rulandské šedé nebo Pálava.
Vinařství jako čím dál oblíbenější koníček
Nemusíte hned vyrazit na Moravu shánět velké pozemky k založení vinice, ačkoli je to sen mnoha z nás. Mít svou malou zahrádku s plody vinné révy není tak nesplnitelné, ačkoli je třeba být už trochu zkušenější zahrádkář. Réva se skvěle díky své popínavosti hodí k pergolám, podloubím a kde to podnebí nedovoluje, dá se pěstovat i ve skleníku.
Pro pěstování v menším stylu se hodí takzvané stolní odrůdy, tedy odrůdy určené k přímé spotřebě. Velikost a chuť vína závisí na několika faktorech – půdě, teplotě, počasí ale také na přístupu pěstitele.
Zakládáme svou malou vinici
V první řadě musíme určit to správné místo. Réva miluje teplo, proto bychom ji měli umístit na jižní stranu zahrady, kde bude mít dostatek slunečního svitu a příjemné teploty. Jak jsme si již řekli, réva je popínavá rostlina, a tudíž potřebuje oporu.
- Pokud ji necháte růst podél zdi nebo právě pergoly, není co řešit.
- Pokud ji však máte v úmyslu zasadit do volného prostranství, musíte jí oporu vytvořit.
- Vzdálenost mezi sazenicemi by měla být asi metr – a v prvních letech záleží především na vypěstování rovného kmínku. Tomu pomohou dřevěné kůly.
Kdy začít se sázením?
Výsadbu začněte ideálně na jaře, ale pokud jste se rozmysleli na poslední chvíli, lze révu sázet i na podzim, do října. Sazenicím také upravte kořeny, zastřihněte na délku osmi až deseti centimetrů. Poté vložte do jámy a zasypejte hlínou, kterou řádně ušlapejte, aby se netvořily vzduchové bubliny. Zalijte asi pěti litry vody a nechte vsáknout. Seřezávat kořeny budete muset během celého vegetačního období a půdu je třeba kypřit. Je nutné také průběžně odstraňovat plevel kolem sazenic. Při pravidelné péči vám bude réva pěkně růst a brzy se dočkáte prvních plodů.
Pěstování vinné révy určitě není procházkou růžovou zahradou, ale představa, jak v teplém letním večeru sedíte na zahradě s miskou hroznů nebo dokonce se sklenkou vlastního vína je jistě lákavá – a veškerá námaha za to stojí.