Bydlíte ve velkoměstě, ale občas byste jeho ruch vyměnili raději za poklidný život na vesnici? Nebo naopak žijete na vsi a toužíte po světlech města? Jaké výhody a nevýhody mají obě možnosti a která varianta je lepší?
Poklidný život na vesnici
Pokud bydlíte na vesnici, rozhodně to neznamená, že musíte mít farmu a chovat užitková zvířata, starat se o králíky a vyhánět ovce na pastvu.
- Na vesnici se čím dál častěji stěhují lidé z velkých měst, aby měli více klidu a čerstvého vzduchu.
- Okraje a předměstí se stále více zaplňují novostavbami, kam utíkají rodiny s malými dětmi, aby jim dopřáli větší bezpečí a blízkost přírody.
- Kromě čistého vzduchu a nižší hustoty dopravy se na vesnici lidé mezi sebou znají a většinou si i navzájem pomáhají.
- A ráno vás probudí maximálně kokrhání kohouta nebo zpěv ptáků.
Na vesnici zkrátka dočista zapomenete na to, jak zní hluk dopravy.
Pestrý život ve městě
Jasnou výhodou života ve městě je dostupnost služeb. Na každém rohu narazíte na obchod, kavárnu, restauraci, a váš společenský život je při bydlení ve městě na vrcholu. Kdykoli můžete zajít do kina, do divadla, na výstavu a cestou domů si v nonstop bistru ještě koupit jídlo na cestu domů. Rovněž nabídka pracovních míst je mnohem pestřejší než na vesnici – a za prací nemusíte nikam dojíždět.
Co můžete na vesnici postrádat
Dostali jste uprostřed noci chuť na pizzu? Došlo vám mléko a nutně si potřebujete zajít do krámu? Dovážka hotových jídel na vesnici není ve většině případů možná a obchody se také zavírají mnohem dříve než supermarkety. Pokud vám tedy něco dojde nebo se vám nechce vařit, budete nuceni dojet si do nejbližšího města. Dávat pozor si musíte i a vztahy s ostatními. Na vesnici se zná každý s každým, poštvete proti sobě jednoho souseda – a druhý den se o tom dozví všichni zbylí obyvatelé.
Život ve městě není vždy skvělý
Chcete si o víkendu přispat? Pokud máte lehký spánek, ve městě se budete i o víkendu probouzet brzy ráno, protože doprava je mnohdy o víkendech hustší než ve všední dny. Nebo jste protáhli party do nočních hodin a čeká vás ještě cesta přes celé město domů? Zvolte raději taxi. Ve městech je totiž o poznání vyšší kriminalita než na vesnicích. A větší částky si budete muset připravit i při placení nájmu. Ceny bytů, domů i nájmů jsou ve městech o poznání vyšší než ceny bydlení na vesnici. Celkově mají lidé žijící ve městě mnohem vyšší výdaje oproti lidem žijících na vsích.
Vesnice versus město
Jaké bydlení tedy zvolit? Dát přednost klidnému bydlení na vesnici, kde se každý zná s každým a musíte si pěstovat přátelské vztahy i se sousedy, kteří vám jdou na nervy? Anebo si užívat městského života se všemi jeho vymoženostmi, hlídat si své cennosti kdykoli vyrazíte na přespaná prostranství a počítat s vyššími výdaji? Tato otázka nemá jednoznačnou odpověď.
- Každý jsme jiný a preferujeme jiné věci.
- Rodiny s malými dětmi touží po bezpečí pro své děti a chtějí jim dopřát co nejlepší možné prostředí k jejich vyrůstání.
- Zatímco mladí lidé, kteří se chtějí věnovat své kariéře, preferují dostupnost služeb a větší nabídku pracovních míst bez nutnosti každodenního dojíždění.
Než se rozhodnete provést tak razantní krok, jímž stěhování bezesporu je, nestyďte se sepsat si seznam pro a proti a pečlivě porovnat, co jednotlivá místa k žití nabízejí. V úvahu vezměte veškeré faktory od dostupnosti služeb až po nabídky práce a případnou vzdálenost dojíždění do nejbližších měst.
Stěhování je totiž náročné, proto si ho raději třikrát promyslete, než se do něj pustíte. A ať už se rozhodnete jakkoliv, přejeme vám, ať se vám dobře bydlí.