Koláče a moučníkyRecepty

Tradiční velikonoční beránek – Připravte si vláčné sváteční pečivo

Velikonoční beránek je tradiční pečivo, které by u slavnostní příležitosti jako jsou Velikonoce nemělo chybět. Příprava není složitá, ale vyžaduje trochu času a trpělivosti.

Beránek je neodmyslitelnou součástí tradičního českého velikonočního menu. Jeho podoba vychází z křesťanských symbolů, nicméně v této době jde o oblíbené pečivo, bez kterého si mnoho lidí nedokáže svátky představit. Nadýchaný velikonoční beránek je jednoduše neodolatelný.

velikonoční beránek
Zdroj foto: HelgaQ / Shutterstock.com

Proč se peče velikonoční beránek

Pro mnoho lidí je pečení velikonočního beránka již mnohaletou rodinnou tradicí. Ovšem původně jde o křesťanský zvyk. Oběť Ježíše Krista je to, co představuje právě beránek. Jde o významný zvyk, který má dlouhou historii.

Přítomnost tohoto pečiva na stole připomíná význam těchto svátků. Kromě toho ale samozřejmě potěší i svou výbornou chutí.

Recept na velikonočního beránka s polevou

Obtížnost:BeginnerČas přípravy: 30 minutČas pečení: 45 minutCelkový čas:1 hodina 15 minutPorce:10 porce

Tento recept na beránka je rychlý a snadný. Jde o jednoduché těsto, které vyniká díky přidání ořechů. Výsledkem je chutný velikonoční beránek, recept na vláčný a chutný dezert přijde vhod.

Ingredience

Postup přípravy

  1. Připravte si vajíčka o pokojové teplotě. Oddělte žloutky od bílků.
  2. Polovinu množství moučkového cukru přidejte k vaječným bílkům. Vyšlehejte pevný sníh, který tvoří špičky.
  3. Do větší mísy vsypte zbytek cukru, přidejte vaječné žloutky, změklé máslo, špetku soli a vanilkový cukr.
  4. Směs vyšlehejte do světle žluté barvy – ručně či s pomocí kuchyňského robota.
  5. K vyšlehaným žloutkům prosejte mouku společně s kypřicím práškem.
  6. Následně přidejte mleté ořechy a mléko. Jemně promíchejte, aby se suroviny spojily.
  7. Do mísy po kouskách přidávejte sníh z bílků a jemně vmíchejte, aby vzniklo hladké těsto. To už pak jen stačí nalít do zvolené formy.
  8. Pečte v troubě na 180 °C, po 35 minutách beránka zkontrolujte. V případě potřeby můžete ještě zhruba deset minut dopéct.

Jak vylepšit beránka

  • Aby se vám povedl krásný velikonoční beránek, forma musí být dobře připravená. Jestliže pečete v kameninové či jiné formě, je vhodné ji důkladně vymazat a vysypat, aby se vám beránek po upečení dobře vyklápěl.
  • Pokud používáte silikonovou formu, stačí ji jen lehce vymazat tukem.

Tipy, jak upéct toho nejlepšího velikonočního beránka

Při pečení je důležité mít máslo o pokojové teplotě, aby šlo dobře vyšlehat. Pokud ho zapomenete s předstihem vyndat z lednice, lze ho nechat lehce změknout v mikrovlnce. Díky tomu pak bez problému vyšleháte pěnu, která je základem těsta.

Pro nejlepší výsledek je dobré smíchat mouku s kypřicím práškem. To nejlépe uděláte ve zvláštní misce. Pak můžete suchou směs po částech prosít k vznikajícímu těstu. Je dobré mouku přisypávat alespoň nadvakrát a vždy mezitím zamíchat.

Nepovedený velikonoční beránek ještě neznamená katastrofu. Mezi časté problémy patří popraskání těsta po upečení. Ovšem drobné praskliny zmizí po ozdobení – mnohdy jen stačí beránka poprášit moučkovým cukrem. Případně můžete zvolit výraznější zdobení krémem či polevou.

Co dělat, aby beránek neztvrdl?

Je důležité, aby jemný velikonoční beránek vydržel čerstvý až do samotných Velikonoc. Někdy se peče s předstihem pár dní. Aby vám neztvrdl, je dobré zabalit ho do fólie a uchovávat ve vzduchotěsné nádobě. Do zdobení se vrhněte až v den, kdy beránka budete jíst.

  1. Kdy se peče velikonoční beránek?

    Pokud vás láká velikonoční beránek, recept si připravte na Bílou sobotu. Právě v tento den se totiž dle tradice pečivo připravuje. Setkat se lze však i s názory, že by se měl péct na Boží hod velikonoční.

  2. Kdy se jí velikonoční beránek?

    Beránek velikonoční by se měl konzumovat na Boží hod, společně s dalšími tradičními velikonočními jídly. Pokračovat samozřejmě můžete i v pondělí.

Jak ozdobit velikonočního beránka

Poleva na beránka

Jednou z možností je velikonoční beránek s polevou. Zvolit můžete bílou či hnědou čokoládovou polevu. Případně lze vyzkoušet i citronovou z moučkového cukru a citronové šťávy, nebo vyšlehaný bílek s moučkovým cukrem.

Pro někoho je ten nejlepší beránek právě s polevou. Je efektní, nicméně pro někoho to může být příliš sladké. Proto záleží na osobních preferencích.

Beránek bez polevy

Luxusní velikonoční beránek může být i bez polevy. Tradičně ho stačí obvázat červenou mašlí a jemně poprášit moučkovým cukrem.

Ovšem zdobení velikonočního beránka může mít i kolem – lze ho naaranžovat do košíčku společně s barvenými vajíčky, květinami a podobně.

Různé druhy těsta

Aby to byl tradiční velikonoční beránek, recept nemusí obsahovat nic speciálního. V každé rodině se můžete setkat s různými variacemi. Najít to pravé těsto na beránka může být složité. Nabízí se totiž mnoho možností. Záleží pouze na vás, pro jaké se rozhodnete. Mezi populární varianty patří klasické bábovkové těsto, ale také ořechové, tvarohové či dokonce kakaové těsto. Do beránkové formy můžete nalít v podstatě libovolné třené těsto dle chuti. Přidat můžete rozinky či kandované ovoce.

Populární volbou je hrníčkový beránek. Jde zpravidla o jednoduché třené těsto, příprava je ještě rychlejší díky tomu, že suroviny nemusíte vážit. Stačí jen hrnek.

TIP: Velikonoční recepty: 10 tipů na tradiční jídla během Velikonoc

Velikonoční beránek tvarohový je velmi oblíbený, jelikož právě tvaroh dodává těstu ještě větší vláčnost a chutnost.

Méně častou, ale oblíbenou variantou je pak banánový beránek. Jde o specifické těsto, jehož základem jsou čerstvé banány. Není to sice jako velikonoční beránek od babičky, ovšem jde o zajímavou (a zdravější) alternativu.

Patří velikonoční beránek k tradičním pokrmům, které u vás na Velikonoce nesmí chybět? Nezbývá vám už nic jiného, než slavnostně prostřít stůl a užít si tyto svátky jara s rodinou a v klidu.

Zdroj: foodnetwork.com, myrecipes.com


Další tipy na velikonoční recepty

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)