Ohledně veganství a vegetariánství stále panuje mnoho pochybností a negativních názorů. Ovšem oba z těchto druhů stravování přináší i určité výhody. Je však třeba vědět, jak na to. V posledních letech jsou jídelníčky s omezením živočišných produktů čím dál populárnější.
Vegetariánství
Ve vegetariánském jídelníčku nenajdete maso a výrobky z něj, tedy také ani sádlo a želatinu, které jsou mnohdy užívány i v produktech, kde bychom je vůbec nečekali.
- Mnohdy k vyřazení masa z jídelníčku vede otázka etiky ohledně zabíjení zvířat pro naši obživu.
- Při chovu těchto zvířat totiž nebývají dodrženy podmínky, za nichž zvíře může žít spokojený život.
- Dále s tím pak souvisí také jejich transport na jatky a usmrcení.
- Vegetariáni však konzumují živočišné produkty jako jsou vajíčka, mléko a výrobky z nich.
Díky tomu tak není obtížné zařadit do stravování všechny potřebné živiny pro to, aby organismus nestrádal. Jedná se především o vápník a vitaminy skupiny B.
Veganství
Veganství řeší problematiku živočišné výroby o něco více do hloubky. Vegané totiž nejenže ze svého jídelníčku vyřazují maso, ale také veškeré živočišné produkty, tedy také vajíčka a mléko. Ovšem jednat se může i o jiné produkty, používají se totiž například také barviva živočišného původu, problémová tak může být třeba i marmeláda.
- Mnohdy se vegané vyhýbají také ostatním věcem, při kterých není zajištěn určitý komfort pro zvířata.
- Odmítají tak také kosmetiku testovanou na zvířatech, kožené výrobky, či třeba produkty s peřím.
- Důvody mohou být etické, ovšem pro někoho je důležitá také ekologie či náboženství, které s touto problematikou úzce souvisejí.
Doporučujeme: Připravte si vegan cheesecake z tofu a čokoládou
Veganská strava však vůbec není hračka. Zajistit organismu všechny potřebné živiny z pouze rostlinné stravy je značně obtížné. Je proto důležité, aby člověk dobře věděl, jak se správně stravovat. Právě zde mohou vznikat problémy, kdy je veganská strava považována za nezdravou a zodpovědnou za zdravotní potíže. Ve skutečnosti však veganství vůbec nemusí být závadné, ba naopak uleví našemu tělu i životnímu prostředí.
Výhody alternativního stravování
Častým špatným zvykem je nadměrná konzumace živočišných produktů a masa, které naše tělo vůbec nepotřebuje. Někdo si třeba nedokáže představit jeden den bez masa. To však pro naše tělo také není dobré. Oproti tomu má veganská a vegetariánská strava výhodu, že se těmto produktům vyhýbá.
Maso a mléčné produkty totiž značně okyselují náš organismus, což negativně ovlivňuje trávení a zdravotní stav. Někdy proto není na škodu odlehčit jídelníček a dopřát si jen rostlinnou stravu, a to i v případech, že jinak se stravujete tradičně.
Rostlinná strava
Rostlinná strava také přináší tu výhodu, že nemusíte být tepelně upravená. Jak je známo, tepelná úprava v potravinách ničí potřebné živiny. Jedná se především o enzymy, které se podílejí na trávení. V případě, že jídlo vaříte či pečete, dochází k jejich zničení. Tělo si tak musí vytvářet vlastní enzymy.
Při rostlinném stravování však můžete konzumovat i syrové potraviny, takže trávení probíhá lépe. S tím souvisí také obsah živin. Rostlinné produkty obsahují méně škodlivých látek, i těch karcinogenních, takže jsou pro tělo lepší. Jestliže se tedy naučíte, jak sestavit správný jídelníček, v němž budou všechny potřebné živiny, které jinak přijímáme z živočišných produktů, výrazně tak ulevíte svému organismu.
Nevýhody veganství a vegetariánství
Stejně tak jako mohou zdravotní problémy vznikat při veganském stravování, může tomu tak být i u zcela tradiční stravy, která obsahuje maso. Proto nelze brát možnost vzniku těchto problémů jako nevýhodu. Ovšem problémem může být konzumace sóji, která je nejčastějším rostlinným zdrojem bílkovin. Ta totiž také zakyseluje organismus. Je složité najít potraviny, co pokryjí potřebu živin a nebudou přitom negativně ovlivňovat naše tělo. Rozhodně to však není nemožné, jen si to žádá velké úsilí.
Vegetariánství a veganství je ideálním způsobem stravování pro každého, komu záleží na zvířatech a životním prostředí. Je však třeba se neustále vzdělávat a zajímat se o složení jídelníčku. Právě díky tomu i rostlinná strava poskytne všechny potřebné živiny.
Věděli jste že existuje také frutarianství? Přečtěte si jaké má klady a zápory.