Vánoční zvyky a tradice si buduje postupně každá rodina sama. Jaké jsou typické české vánoční zvyky? A jaké klasické i netradiční tradice mají po celém světě?
Adventní čas je tady a s ním přichází i klasické vánoční činnosti, bez nichž si žádná rodina už nedokáže zimu představit. Na řadu přichází tradiční vánoční zvyky. Jak se slaví ve světě?
Tradiční vánoční zvyky v Česku
Vánoční stromeček
U krásně ozdobeného vánočního stromku se schází celá rodina na Štědrý den, většinou po společné večeři. Pod ním se totiž nachází zabalené dárky, na něž se těší celá rodina, zejména pak malé děti. V Čechách se zdobí vždy jehličnan, nejčastěji to bývá jedlička nebo smrk, v některých rodinách je naopak oblíbená košatá borovice. Ozdoby mohou být v nejrůznějších barvách, často se barva Vánoc mění podle aktuálních módních trendů.
Lití olova
Mezi krásný vánoční zvyk patří i lití olova, to můžete znát například také z legendárního českého filmu Pelíšky. Žhavé tekuté olovo se vlije do nádoby (může to být lavor nebo velký hrnec) se studenou či vlažnou vodou, v níž olovo hned ztuhne. Ve tvarech, do kterých olovo ztuhne, se hledá napodobeninami budoucnost. Většinou ve tvarech můžete naleznout malé penízky, obrys dítěte nebo i nový domov. Záleží na vaší společné fantazii.
Krájení jablka
Ještě, než se po štědrovečerní večeři zvednete od stolu a budete spěchat ke stromečku, je čas na další krásný český zvyk — rozkrajování jablka. Jablko pomocí nože rozkrojte napříč a podívejte se, zda uprostřed najdete jádro v podobě hvězdičky. Pokud hvězdu najdete, znamená to mnoho štěstí a zdraví pro celou rodinu. Jestliže ale najdete jen křížek, čeká rodinu v příštím roce nepříjemná nemoc nebo dokonce smrt.
Jmelí jako vánoční zvyk
Zavěšení jmelí patří mezi keltské vánoční zvyky. Podle starých legend fungovala tato tradice proti čarodějkám a zlým duchům.
V současnosti je známou tradicí polibek pod jmelím. Chcete-li si domů koupit jmelí na vánoce, pozor však, protože se říká, že jmelí přináší štěstí jen tehdy, když vám ho někdo povede.
Půst na Štědrý večer
Pokud vydržíš do večera nepapat, uvidíš zlaté prasátko. Kdo by neznal tuto známou tradici?
Štědrý den je dnem, kdy by se měl dodržovat přísný půst. Říká se, že do společné štědrovečerní večeře a můžete pustit teprve tehdy, když venku na obloze spatříte svítit první hvězdu.
Sekera pod vánočním stolem
Mezi tradiční české zvyky patří i položení sekery pod stůl. Všichni členové rodiny mají mít během večeře položenou bosou nohu na sekeru. Tento zvyk symbolizuje sílu a pevnost rodiny. Někdy se uvádí, že pokud budete mít nohy na sekeře po celou večeři, nebudou vás celý následující rok bolet. Tento zvyk je poměrně starý, avšak i dnes se najdou rodiny, které jej stále dodržují.
Další staré vánoční zvyky
Spousta tradičních vánočních zvyků se už z českých rodin vytrácí. Pokud vás však zajímají i další tradice, které zvykly naše mámy a babičky dodržovat, přečtěte si některé z nich. Možná se Vám některé z nich zalíbí a znovu je zavedete do svých rodin.
- Zákaz vynášení odpadků během Štědrého dne – věřilo se, že pokud půjdete vynést koš, odnesete si i štěstí z domu.
- Jadérka z jablek – na Štědrý den se předpovědělo, jaký bude další rok. Do misky z vodou nasypte 12 jadítek, což symbolizuje 12 měsíců. Kolik jadérek vyplouvá na hladinu, tolik suchých měsíců bude v příštím roce.
- Klepání na kurín – byla-li v domě svobodná dívka, chodilo po večeři klepat na kurín svou botou. Pokud se ozval kohout, dívka se příští rok vydá. Ozve-li se slepici, dívka zůstane svobodná.
- Volné místo pro pocestného – při štědrovečerní večeři se ke stolu vždy přidalo jedno místo navíc. Symbolizovalo to, že pokud by na dveře během večera zaklepal nějaký pocestný, vaše rodina ho s radostí usadí a pohostí. Jedná se o projev dobrosrdečnosti a pohostinnosti rodiny.
- Vlašský ořech pod polštář – pokud si den před Štědrým dnem vložíte vlašský ořech pod polštář a ráno jej po probuzení sníte hned v posteli, budete zdráv po celý rok. Kdysi se zvyklo říkat, že budete chráněni před blechami.
- Studená voda z potoka – ráno 24. prosince se zvyklo vstávat brzy, aby se vše během dne stihlo a pokud jste se ještě za úsvitu umyli čerstvou vodou z potoka, zajistili jste si zdraví na celý příští rok.
Vánoční tradice pro mladé dívky
Máte v rodině mladou dívku, která se těší na budoucnost a vdavky? Nechte ji, ať hodí střevícem zády směrem ke dveřím. Pokud střevíc dopadne směrem ke dveřím, pak dívku čekají brzké vdavky a odchod z domu. Jestliže se špička otočí směrem dovnitř, pak další rok zůstane doma.
Vánoční zvyky ve světě
Pečení vánočního cukroví, zdobení stromečku nebo lití olova opravdu nejsou typickými zvyky v každém koutu světa. Jak vypadají svátky například v Japonsku, Norsku, Venezuele nebo ve Finsku? Podívejte se na klasické vánoční zvyky i ty nejvíce bizarní ze světa.
Fast Food a vánoční zvyky v Japonsku
Možná vás překvapí, že v Japonsku jsou vánoční svátky neodmyslitelně spjaté s fast food řetězcem KFC. Kuřecí křidélka jsou oblíbená u Japonců zejména díky velmi dobře vymyšlené reklamní kampani. Oblíbený fast food vydělává na svátky až desetkrát více.
Štědrovečerní večeře v Grónsku
V Grónsku se na svátky soustředí na zajímavý pokrm, který symbolizuje našeho českého kapra. U nich se však jedná o syrovou kůži z velryby spolu s arktickým ptákem obaleným v tulení kůži. Nejbizarnější na celém pokrmu je to, že se ukládá už několik týdnů před svátky a na Vánoce se pojídá v téměř rozloženém stavu. V našich poměrech se může zdát, že se jedná o velmi nechutný pokrm, v Grónsku je to však pochoutka.
V Norsku jsou Vánoce obdobím temna
Norové věří, že vánoční svátky jsou příchodem temného období, duchů a čarodějnic. Ještě před spaním před Štědrým dnem schovají Norové veškerá košťata, jelikož na nich se mohou zle podepsat právě čarodějnice. Do předvánočního úklidu se proto v Norsku musíte pustit o dost dříve.
Mše na bruslích ve Venezuele
Ve Venezuele mají zajímavou a velmi legrační tradici přímo na Štědrý den. Ráno se totiž lidé vydávají na mši do kostela, ovšem autem po silnici se na mši nedostanete. Veškeré ulice jsou totiž uzavřené. Důvod je prostý. Všichni se totiž chtějí na mši dostat do kostela na kolečkových bruslích.
Finská sauna o Vánocích
Ve Finsku se na Štědrý den lidé věnují oblíbenému saunování. Věří totiž, že existuje saunovský skřítek, který ochrání celou rodinu. Štědrý večer proto ve Finsku tráví v sauně, ovšem pouze do západu slunce. Po setmění totiž saunu obsadí veškeří zemřelí předkové.
Tak co, líbí se vám zahraniční vánoční zvyky nebo stojíte za starou dobrou klasikou a nejraději preferujete české vánoční zvyky? A jaké tradiční či netradiční vánoční tradice a zvyky máte ve své rodině?
Zdroj: praguemorning.cz, whychristmas.com
Tipy na zajímavé články