Životní styl

Jak se naučit šetřit peníze i s menším platem

Jak se naučit šetřit peníze i s menším platem

Říkáte si, že by bylo super vydělávat více peněz? Že by se vám potom daleko snadněji dělaly úspory? I kdyby člověk vydělával více než doposud, pravděpodobně by více peněz utratil.

Peníze
Zdroj foto: mojo cp / Shutterstock.com

Šetření totiž není o tom, kolik peněz člověk vydělá, ale o tom, jak dokáže o svých financích přemýšlet. I s malým platem se totiž dá ušetři. Nezáleží na tom, zda máte práci přes personální agenturu nebo ne.

Jak si udělat úspory?

Máte přehled o tom, kolik peněz si vyděláte a kolik utratíte? Pokud ne, udělejte si ho. Je jasné, že pokud má člověk skutečně nízký plat, bude se mu šetřit hodně těžko. Na druhou stranu, člověk, který vydělává peněz hodně, obvykle i hodně utrácí za dražší věci. A nakonec stejně téměř nic neušetří. I s málem se rozhodně dá něco udělat.

Možná to bude trošku obtěžující a únavné, ale zkuste si jeden celý měsíc pečlivě zapisovat, za co a kolik peněz jste utratili. Takový seznam dokáže povědět mnoho a možná vám i otevře oči.

  • Pokud uvidíte položky černé na bílém, uvědomíte si snadněji, že velkou část věcí jste třeba kupovali zcela zbytečně.
  • Mnohdy zapomene každý z nás během chvilky na to, že jsme koupili něco, co jsme vůbec nepotřebovali, ale nalákala nás třeba jen akční nálepka v obchodě.
  • Když se to ale sečte za celý měsíc, takových položek se jistě najde více.
  • Kdybychom si tyhle nepotřebné zbytečnosti nekoupili, už bychom si pár stovek mohli dát bokem do kasičky.

Dobrý začátek, jak začít šetřit, i když si myslíte, že už nemáte z čeho, že? Rozhodně se také oplatí investovat ušetřenou částku. Jak začít investovat?

Šetření peněz
Zdroj foto: Monster Ztudio / Shutterstock.com

Ušetřete na potravinách

Jsou náklady, na nichž se zkrátka ušetřit nedá, a jsou pevně dané. Například nájem, vytápění, energie či pojistné. Mnohdy se dá ale ušetřit na paušálu za telefon či za internet. A splátky úvěrů se také dají sloučit dohromady, čímž se sníží. A pak je tu jídlo. Na nákupu potravin se prostě dá ušetřit úplně nejvíce. Tohle máte pevně ve svých rukou. Jen se musíte naučit o tom více přemýšlet. Dá to práci, ale pomůže vám to ušetřit nemalé peníze každý měsíc. Nenechte se odradit ani zdražováním, stačí si začít všechno plánovat.

Především si na každý den udělejte plán toho, co budete vařit, co dáte dětem ke svačině a ke snídani. Potom si napište seznam toho, co potřebujete dokoupit. Seznamu se držte za každé situace. Nekoukejte v obchodě napravo, nalevo, neberte nic, co nemáte napsáno. To totiž nepotřebujete. Snažte se samozřejmě vyhledávat i akční nabídky, kupujte větší balení – a hlavně neplýtvejte.

Šetřete díky zásobám

Také neuškodí udělat si domácí inventuru zásob. Víte, co se nachází u vás vzadu ve špajzu? Všechno, co už doma máte, se snažte spotřebovat jako první, až potom se vydejte znovu na nákup. Nebudete kupovat zbytečnosti a vyhnete se plýtvání. A v tom jsme my Češi opravdu zdatní přeborníci. Ročně se u nás vyhodí tolik jídla, že se pak není čemu divit, že většina domácností nemá příliš velké finanční rezervy.

Bezmyšlenkovité utrácení je zlem. Když budete více rozvažovat, co nakoupíte, úspory jenom porostou!

TIP: Chcete-li ušetřit v domácnosti i za energie přečtěte si tento článek.

Zdroj: moneyning.com

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)