Určitě to taky znáte. Od výplaty se snažíte, abyste něco ušetřili. Přitom se často stává, že vám peníze utíkají pod rukama, aniž byste si to uvědomovali. Například v domácnosti se dá ušetřit při každodenních činnostech – a ani to nestojí žádné velké úsilí.
Voda
Všimli jste si někdy, jak používáte vodu? Pojďme se podívat například na každodenní hygienu. Pustíte vodu u umyvadla, nanesete zubní pastu na kartáček a vodu necháte téct. Velká chyba, která se vám vrátí v prvním vyúčtování energií. Pokud přeci jen víte, že nejste schopni se naučit vodní kohoutek zavírat, řešením by mohl být spořič vody. Dalším častým případem, kdy vodou vyloženě plýtváme, je dlouhé sprchování nebo denní napouštění vany.
Horká lázeň je jistě příjemná, ale na jednu koupel připadá přibližně 100 až 200 litrů vody. Rychlá sprcha spotřebuje přibližně 50 litrů vody, úspora je tedy velmi patrná. Tak jako na kohoutek poslouží spořič, můžeme si pořídit i úsporné sprchové hlavice, které dokážou zpomalit průtok až o šest litrů za minutu.
Pokud vaše domácnost disponuje myčkou nádobí, platí zde stejné pravidlo jako pro pračku — pouštíme plné. Nádobí ideálně ještě předtím opláchneme, nebude tak třeba volit energeticky náročnější mycí program. I tam, kde myčka není, je třeba myslet na efektivní mytí nádobí. Místo nonstop puštěného kohoutku je ideálnější řešení napustit si dřez. Špinavou vodu pak můžeme použít ke spláchnutí toalety, a tím jste vodu využili maximálně.
Pozor i na další provoz a energie
Ceny elektřiny sice stále stoupají, ale i tak se jednou za čas vyplatí srovnat nabídky více dodavatelů energií. Ten, u kterého jsme již několik let, nezaručuje, že je pro nás i po dlouhé době stále výhodný. V dnešní době naštěstí existují online srovnávače, které nám tento průzkum ulehčí.
Samozřejmostí je také v domě či v bytě zhasínat, kdykoli opustíme místnost. Již při koupi spotřebičů bychom se měli zaměřit na ty energeticky výhodné, televizi či počítač nenechávat v pohotovostním režimu – a častým nešvarem jsou neustále zapojené nabíječky v síti. Nejen, že je to z požárního hlediska nebezpečné (nejedna nabíječka již způsobila požár), ale některé mohou spotřebovávat elektřinu i po odpojení telefonu.
Mít svého pojišťovacího poradce vám pomůže ušetřit
Určitě je dobré mít někoho, kdo nám s našimi financemi poradí. Zvlášť, pokud máme hypotéky, úvěry a další závazky. Tyto půjčky se leckdy dají tzv. konsolidovat – čili sjednotit do jedné, a tím ušetříme na úrocích. Měli bychom si však dát pozor, komu své finance svěřujeme. Bohužel se najde mnoho nepoctivých „poradců“, kteří nás naopak budou stát ještě větší výdaje.
Ideální je obrátit se na svoji banku a sjednat si konzultaci přímo v ní. To samé platí i pro naše pojistky. Ať už se jedná o pojištění domácnosti, vozu, životní nebo úrazové pojištění, vždy je lepší mít přehled o novinkách. Zde se dá ušetřit mnohdy více, než si myslíme.
Image nám účty nezaplatí
Pokud již jsme skutečně ve finanční tísni, je nutné sáhnout i na další výdaje. Těmi mohou být například drahé a značkové oblečení, časté návštěvy restaurací a kaváren, na provoz náročná vozidla i zbytečně velké nákupy potravin. Omezování jistě není nic příjemného, ale pár týdnů omezení nám může přinést příznivější pohled na stav našeho bankovního konta.
Samotné slovo „šetření“ v nás mnohdy vyvolá paniku a stres, ale jak je vidět, nemusí to být zas tak náročné. I maličkosti se nám mohou rychle a příznivě vrátit zpět.