Ultrazvuková čistička připomíná mnohým uživatelům spíše domácí pekárnu na chleba nebo fritovací hrnec, věřte tomu, že se jedná o velice propracované a nápomocné zařízení.
Na trhu se ovšem nachází velké množství ultrazvukových čističek, a proto by pro vás mohlo být obtížné vybrat si tu nejlepší. Nejprve si položte několik otázek, například jak často budete čističku používat, jak velký objem nádoby nebo jaká bude frekvence samotného čištění.
Jaké parametry u ultrazvukové čističky sledovat?
Mimo objemu nádoby, příkonu a frekvence čištění byste se při výběru ultrazvukové čističky měli zaměřit také na vhodnou teplotu lázně nebo délku čistícího cyklu. Jestliže vám tyto termíny nic neříkají, nemusíte zoufat, neboť si je v průběhu článku podrobně vysvětlíme.
Nepodceňte ani výdaje, protože by se mohlo snadno stát, že za danou ultrazvukovou čističku zaplatíte o mnoho více, než jste původně plánovali. Již na začátku si tedy stanovte pevný rozpočet, který za žádných okolností nepřekračujte. Opomenout byste neměli ani příslušenství.
Jak často budete ultrazvukový čistič používat?
Ultrazvukový čistič pochopitelně existuje v mnoha různých variantách, které se mezi sebou velmi liší. Jedním z důležitých parametrů je budoucí vytížení daného přístroje. Pokud nedokážete čas používání čističe přesně odhadnout, nic se neděje.
- Rozhodujícím časovým údajem jsou 4 hodiny.
- Jestliže budete přístroj využívat méně, pak vám bude postačovat nerezová čistička s tloušťkou stěn od 1 do 1,4 mm. V ohybech bude mít plech tloušťku 0,5 – 1 mm.
- V případě, že se chystáte využívat ultrazvukovou čističku více než 4 hodiny denně, je lepší sáhnout po propracovanějším zařízení. Nerezová ocel vyrobená tažením je nahrazena ocelí svařovanou o síle 1,8 mm.
Jak velký by měl být objem ultrazvukového čističe?
Všem je asi jasné, že by ultrazvuková čistička měla disponovat takovým objemem, aby se do něj vešel celý čištěný předmět. Tím pádem se celkový objem může pohybovat od 0,5 do 6 litrů v závislosti na tom, jak velké věci budete chtít pomocí ultrazvukové čističky vyčistit. Na internetu nebo v katalozích však obvykle narazíte pouze na rozměry nádobky a nikoliv na její čistý objem. Při výběru pak nezapomeňte ani na košíček, do kterého budete umisťovat předměty určené k vyčištění. Vždy se vyplatí zvolit o něco větší objem, než poté naříkat, že daná věc do čističe nevejde.
Jaký by měl být příkon?
Řada z vás by nad příkonem mohla jen mávnout rukou, ale mějte na paměti, že v případě malého příkonu nebude ultrazvukové čištění tak účinné. Samotný příkon je pak udáván ve wattech a jeho hodnota se pohybuje od 35W do 200W. Čím vyšší toto číslo bude, tím silnější budou ultrazvukové vlny a tím více nečistot bude z dané věci odstraněno.
Jaká by měla být frekvence čištění?
Frekvence čištění a ultrazvuková čistička k sobě neodmyslitelně patří, neboť je právě frekvence jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru tohoto přístroje. Při nákupu byste si měli počínat rozumně, protože zde rozhodně neplatí staré dobré pravidlo čím více, tím lépe. Ultrazvukové čističky totiž disponují frekvenčním pásmem od 20kHz až do 180kHz.
- Nižší frekvence od 20 do 28 kHz jsou ideální pro silnější čištění, při kterém budou odstraněny i ty nejhorší zaschlé nečistoty. Tento rozsah je vhodný zejména pro očistu celokovových dílů.
- Střední frekvence od 35 do 40 kHz jsou pravděpodobně nejvíce využívané veřejností. Tento rozsah lze totiž považovat za univerzální, neboť si poradí s očištěním většiny vložených věcí.
- Vyšší frekvence od 45 do 180 kHz jsou pak tou nejvíce šetrnou metodou ultrazvukového čištění. Největší důraz je zde kladen na to, aby nedošlo k poškození čištěné věci v průběhu procesu očisty. Nejčastěji se tento frekvenční rozsah využívá k vyčištění tištěných spojů nebo počítačových komponentů.
Jaký by měla být teplota lázně?
Teplota lázně je u ultrazvukového čističe dalším velice významným parametrem. Teplota jako taková se totiž markantním způsobem podepisuje na kvalitě a délce čistícího procesu. Existuje zde sice rostoucí úměra mezi teplotou a kvalitou čištění, ovšem rozhodně byste neměli vybírat pravidlem čím větší, tím lepší. Hranící je totiž teplota 50 až 60 °C. Při vyšších hodnotách už by teplota nemusela být zárukou dobře vyčištěného předmětu. Při prvním použití ultrazvukového čističe si tedy nastavte teplotu na 50 °C a dle výsledku ji případně upravte.
Jaká je délka čistícího cyklu u ultrazvukového čističe?
U špičkových ultrazvukových čističů si můžete nastavit dokonce délku čistícího cyklu. Nejedná se sice o nezbytnou vlastnost, ale rozhodně je velmi užitečná. Přinese do používání ultrazvukového čističe velkou pohodu a pohodlí. Levnější zařízení se po 5 minutách čištění mohou sama vypnout, avšak modely vyšších řad dokáží vkuse čistit i 20 minut. U dražšího přístroje tedy nebudete muset sedět a každých pět minut jej opět zapínat. Rovnou si totiž nastavíte delší čas a o nic víc se starat nemusíte.
Jaké příslušenství je u ultrazvukové čističky k dispozici?
Ultrazvuková čistička je samozřejmě dostupná s velkým sortimentem nezbytného příslušenství, se kterým bude čištění doslova radostí. Mezi nejběžnější příslušenství bychom tak mohli zařadit:
- Topné těleso bývá součástí pouze dražších přístrojů a tak byste jej u těch levnějších hledali marně. Vyšší teplota přispívá k lepšímu čištění, takže nebudete muset řešit nalévání horké vody do útrob přístroje. Sami si totiž můžete nastavit teplotu, při které bude daný předmět vyčištěn.
- Vnitřní koš je prvek, který zachytí vložený předmět, takže jej nebudete muset lovit v celé nádobce. Koš patří ke standardnímu vybavení, jež byste našli u všech cenových variant ultrazvukové čističky. Navíc vložené věci nikterak nepoškodí vnitřní nerezovou stranu přístroje, což nepochybně prodlouží jeho životnost.
- Krycí víko je praktickou částí příslušenství, pomocí níž zakryjete vrchní část ultrazvukového čističe. Nečekejte však převratnou technologii, většinou se jedná o jednoduché průsvitné víčko, takže budete moci mít celý proces čištění jako na dlani.
- Koncentráty jsou také velice důležité. Do ultrazvukového čističe nikdy nelijte samotnou vodu, ale je vhodné její obohacení o nejrůznější koncentráty starající se o efektivnější čištění. V závislosti na druhu tekutiny je nutné její správné naředění s vodou, většinou se ovšem jedná o poměr 1:5. Při nižším poměru však získáte o mnoho intenzivnější čistící účinek.
Kolik ultrazvukový čistič stojí?
Ještě před nedávnem byl ultrazvukový čistič výsadou pouze průmyslových podniků, neboť si ho kvůli vysoké ceně nemohl obyčejný člověk dovolit. Doba ovšem pokročila, cena ultrazvukových čističů klesla a tím pádem došlo i k jejich masivnějšímu rozšíření. Při nákupu se zaměřte pouze na renomované značky, k nimž se bezpochyby řadí JeKen, Ultrasonic, VGT nebo Caso. Samotná cena by se dala rozdělit do třech kategorií.
- Cena do 5 000 Kč – v této kategorii se nachází drtivá většina zařízení určených pro domácnost. I ty nejlevnější přístroje disponují nastavitelnou teplotou lázně, frekvencí a také časovačem. Příkon se pohybuje na hranici 80W a frekvence čištění zhruba na 43kHz.
- Cena 5 000 až 20 000 Kč – ve střední kategorii čističů se pomalu dostáváme k průmyslovým zařízením. Praktičnost a účinnost mnohdy nahrazuje atraktivní design, avšak ten u profesionálních čističů není důležitý. Topné těleso a celonerezové tělo jsou samozřejmostí.
- Cena od 20 000 Kč – profesionální ultrazvukové čističe už v domácnosti příliš nevyužijete. Disponují objemem více než 13 litrů a několika speciálními funkcemi, přepínáním frekvencí nebo možnostmi změny teploty. Mnohdy nechybí ani ovládání pomocí dotykového displeje.
Ultrazvukový čistič je bezpochyby užitečným pomocníkem, který v domácnosti využijete. Při jeho výběru se řiďte našimi radami a jednoduše zvolte to nejlepší zařízení.