Jak vybrat zařízeníTechnika & zařízení

Tyčový mixér – malý, ale šikovný kuchyňský pomocník

Tyčový, neboli ponorný mixér je jedním z nejoblíbenějších kuchyňských spotřebičů. Šetří nejen čas, ale i námahu. S jeho pomocí se můžete stát mistry kuchyně.

Tyčové mixéry jsou, na rozdíl od svých větších kolegů, stolních mixérů či kuchyňských robotů, skladné a nezabírají doma téměř žádné místo. Navíc se jednoduše ovládají, vždy jsou „ready“ a jejich čištění zabere jen chviličku. Některé modely disponují více funkcemi, takže kromě mixování, lze jejich nástavce využít i ke šlehání, míchání, sekání, hnětení či drcení.

Zorientovat se v široké škále různých variant těchto přístrojů není jednoduché, a tak se dnes podrobně podívejme, podle čeho si vybírat tyčový mixér, aby vám byl opravdu k užitku.

Tyčový mixér - polévka
Zdroj foto: KarepaStock / Shutterstock.com

Základní parametry tyčových mixérů

Vybíráte-li tyčový mixér, zaměřte se především na jeho příkon, funkce a příslušenství. Parametrů je více, ale tyto tři jsou nejdůležitější. Nicméně my si probereme i ty méně podstatné.

Příkon

Příkon nám udává výkon mixéru a spotřebu elektrické energie.

Pamatujte si, že čím vyšší příkon, tím vyšší výkonnost, což samozřejmě ovlivňuje i jeho cenu.

Následující tabulka vám pomůže v rozhodování, který typ pro vás bude vhodný.

Příkon Typ použití Orient.cena od
150 W Pouze měkké a rozvařené potraviny, občasné použití 250 Kč
300 W Mixování polévek a omáček, občasné použití 800 Kč
600 W Mixování středně tvrdých potravin, i pro častější použití 1000 Kč
1000 W Vhodné pro jakékoliv potraviny i pro multifunkční mixéry 1500 Kč

Materiál

Výrobci tyčových mixérů používají v podstatě jen dva základní materiály, a to plast nebo nerez. Pokud máte v plánu mixovat horké pokrmy, což je dnes naprosto běžné, pak volte alespoň tyčový mixér s nerezovou nohou.

Materiál Výhody Nevýhody
Plast • cena je nižší

• lehký do ruky

• nižší odolnost

• nevhodný pro mixování horkých pokrmů
• jen pro občasné používání

Nerez • podstatně vyšší odolnost materiálu

• delší živostnost
• vhodný i pro horké suroviny

• vyšší hmotnost

• cena je vyšší

Hlučnost

Všeobecně se tyčové mixéry řadí k hlasitějším domácím spotřebičům. Přesto jsou ale méně hlučné než třeba mixéry stolní. Vzhledem ke krátkodobosti jejich použití, není třeba tento parametr nějak zvlášť zohledňovat. Jen pro vaši představu uvádíme, že míra hluku, pro naše uši již nebezpečná, začíná na 90 dB. Běžně mívají tyčové mixéry hlučnost v rozmezí  55-80 dB, ale i krátkodobá vyšší hlasitost naše slechy nepoškodí, pokud tedy nejde o zvuk přenášený přímo do uší (sluchátka).

Zdroj foto: Teri Virbickis / Shutterstock.com

Počet otáček

Tento údaj nám říká, kolikrát se nůž mixéru otočí kolem své osy za 1 minutu. V praxi to znamená, že čím vyšší počet otáček, tím výkonnější mixér. Některé typy jsou vybaveny i rychlostními stupni pro regulaci počtu otáček. Naprostá většina přístrojů má jednu až dvě rychlosti, ale najdou se i přístroje sedmistupňové. Dokonce se na trhu objevil i typ, jenž jich měl dvacet, což je pro běžné používání úplně zbytečné. V pohodě si vystačíte s jedním nebo dvěma stupni.

Počet otáček Určeno pro:
10000 ot./min. Mixování ovoce
15000 ot./min. Mixování zeleniny nebo semínek
Nad 15000 ot./min. Mixování ořechů a jiných tvrdých surovin

Hmotnost tyčového mixéru

Obecně platí, že čím lehčí mixér, tím snadnější manipulace s ním. Navzdory tomu, že sice mixování netrvá většinou nějak dlouho, po vícenásobném použití mixéru je v ruce každé deko navíc pořádně znát. S lehčím přístrojem se i lépe manipuluje. Ale na druhou stranu mají lehčí přístroje z plastu zase jiná negativa (viz odstavec „materiál“), proto vždy važte všechna pro a proti.

Konstrukce mixéru

Konstrukce tyčových mixérů bývá dvojí.  V zásadě není tato skutečnost podstatná při jeho výběru, snad jen v případě omezených skladovacích prostor.

Konstrukce Výhody Nevýhody
Vcelku Konstrukčně stabilní Méně praktická na údržbu
S odnímatelnou nohou Snadnější údržba, skladnost Vyšší pravděpodobnost poškození
Mixér tyčový
Zdroj foto: sdrug07 / Shutterstock.com

Funkce tyčových mixérů

Kromě základní funkce, kterou je mixování, mohou určité typy disponovat i dalšími dovednostmi. Multifunkční tyčový mixér je sice finančně náročnější, ale zase na druhou stranu, vydá ještě za pár dalších kuchyňských přístrojů. Jakými dalšími funkcemi (kromě mixování) může být přístroj vybavený?

  1. Šlehání
    Vyšlehat hladký krém, nadýchanou šlehačku nebo tuhý sníh z bílků může být pro tyčový mixér hračkou, pokud disponuje šlehací metličkou a někdy i speciální nádobou na šlehání. Ke standardní výbavě toto ale nepatří, takže si za funkci „šlehání“ budete muset připlatit.
  2. Sekání
    Nasekat cibuli, oříšky, ale třeba i játra na zavářku do polévek, stejně tak jako z několika rohlíků rychle udělat strouhanku, když vám zrovna doma došla, není žádný problém. Jen je potřeba mít speciální nůž a většinou i nádobu. Tato funkce je rovněž nadstandardem, proto si o ni musíte říct a počítat s navýšením ceny.
  3. Drcení ledu
    Přístroj vybavený „drtičem ledu“ musí disponovat nejen vyšším výkonem, rychlostí otáček, odolnějším materiálem, ale také funkcí „Turbo“ (pulsní mixování) , proto i u něho počítejte i s vyšší cenou.
  4. Hnětení
    Pokud rádi pečete, pak by funkce „hnětení“ mohla být pro vás lákavou pomocí. U tyčových mixérů sice není tak častá, ale v kvalitnějších přístrojích ji najdete. Vyšší cenu pak ocení především vaše ruce, které nebudou tak namáhány.
Tyčový mixér
Zdroj foto: Vladimir Sukhachev / Shutterstock.com

Parametry tyčových mixérů

Dalšími neméně důležitými parametry jsou:

Doba nepřetržitého provozu

Tyčový mixér je přístroj primárně určený pro kratší dobu provozu. Pokud byste jej používali extrémně dlouho, pravděpodobně by došlo k jeho přehřátí a spálení motoru. Pro běžné používání s délkou mixování do 2 minut, se s tímto parametrem vůbec zaobírat nemusíte. Většina výrobců tento údaj ani do popisu nedává. Kdybyste ale náhodou chtěli s přístrojem připravovat náročné pokrmy, raději si tento údaj předem zjistěte.

Délka přívodního kabelu

Pro pohodlné používání je optimální délka přívodního kabelu alespoň 1,5 metru. Některé přístroje mají i praktický kroucený kabel, což je výhodou.

Pokud byste chtěli přístroj používat někde, kde není dosah elektrické sítě, pak je možné zvolit bezdrátový model, jenž je napájený z vložené baterie s nutností dobíjení. Bateriových přístrojů na trhu mnoho není, a když se už vyskytnou, jsou to většinou méně výhodné varianty, jejichž cena je poměrně vysoká.

Funkce Turbo

Přístroje vyšších tříd mají funkci „Turbo“, jenž je vhodná především pro krátkodobé mixování velmi tvrdých surovin a pro drcení ledu.

Příslušenství tyčových mixérů

Příslušenství vámi vybraného typu mixéru je součástí jeho balení. Rozsah a kvalitu většinou určuje cena přístroje. K některým druhům se dají nějaká příslušenství i přikoupit, ale zde si dejte pozor na jejich vzájemnou kompatibilitu.

Nejlepší tyčový mixér
Zdroj foto: KarepaStock / Shutterstock.com

Cena tyčových mixérů

Nejlevnější modely tyčových mixérů seženete již za pár stovek, kvalitnější pak i za několik tisícovek. I zde platí pravidlo, že levné přístroje toho nezvládnou tolik, co ty drahé a ani kvalita materiálů a komponentů nebude nijak veliká. Chcete-li tyčový mixér koupit levnější, můžete využít slevové kupóny Klarstein. Na ceně závisí i příslušenství spotřebiče. Pro představu jsme rozdělili tyčové mixéry do třech kategorií a ke každé napsali několik charakterových vlastností.

Cena od 200 do 1000 Kč

Jde o skupinu nejlevnějších přístrojů, u kterých je potřeba počítat s nižší kvalitou i menším výkonem. Tady rozšířené funkce zde nejspíš nebudou žádné.

Cena od 1000 do 2000 Kč

Přístroje pro středně náročné uživatele, nicméně pro běžné kuchyňské použití zcela dostačující. V této cenové kategorii seženete i nerezové typy, i přístroje s nějakým tím příslušenstvím navíc.

Cena nad 2000Kč

V této cenové skupině se nachází ty nejlepší přístroje v nerezovém provedení, většinou s velkým množstvím příslušenství. Mixovat zde můžete v podstatě cokoliv.

Zdroj foto: Oscity / Shutterstock.com

Tyčový mixér – favorit roku 2022

Vzhledem k dynamickému vývoji elektrických přístrojů, nemá cenu tady doporučovat konkrétní značky. Trh s kuchyňskými spotřebiči doslova chrlí jednu novinku za druhou, takže za pár týdnů už by byla situace zase jiná.

O výběru jsme si tady napsali vše podstatné, a teď je jen na vás, pro jaký přístroj se rozhodnete. Pokud byste si ale i tak nebyli výběrem jistí, prodavači v kamenných i online obchůdcích vám zcela určitě rádi poradí.

Na samotný závěr vám představím jeden typ tyčového mixéru, který se stal hitem roku. Je už tak dokonalý a multifunkční, že se téměř vyrovná celému kuchyňskému robotu.

Tím favoritem je přístroj vybavený technologii s bytelným a výkonným motorem a jde o:
Ponorný mixér Braun MultiQuick 9, jehož aktuální cena je asi 3 000 – 3 500 Kč.

Zdroj: nytimes.com, arecenze.cz

Share this post

About the author

Jsem jednou z redaktorek tohoto webu. Psaní mě provází celým mým životem. Své první články jsem vytvořila už na základní škole, kde sloh byl mým nejoblíbenějším předmětem. Později jsem se věnovala povídkám a dnes píši hlavně mediální články pro tisk, texty na weby, blogy, magazíny, formální texty. Taky se věnuji korektuře českého jazyka. A o čem píši nejraději? Mám ráda "běžný život", přírodu, cestování, zajímám se o historii zajímavých míst hlavně v naší republice, o recepty a moudro našich babiček, miluju zvířata ..... no, a tom všem ráda i píši.