Rostliny a květinyStromy a keřeZahrada

Turkestánský brest aneb jak se zbavit nepříjemného výhledu?

Kdekdo z nás zažil pocit, že pomalu ztrácíme soukromí od svých sousedů. Při odpolední siestě na zahradě nás ruší okolí z neklidné ulice. Potom je nejvyšší čas vymyslet způsob, jak je takových nepříjemných pocitů zbavit. Není nic jednoduššího než si vypěstovat svůj živý plot. Nabízí se hned několik druhů takovýchto plotů. Jedním z nich je i turkestánský brest, spíše známější jako jilm sibiřský.

Jak vypadá turkestánský brest

Všechny keře, z nichž vídáme živé ploty, jsou dřeviny s množstvím větviček, avšak jilm má tyto větvičky pokryté listy. Jedná se tedy o listnatou dřevinu, která na podzim mění barvu listů.

Jilm se stává více oblíbený. Je to možná i díky tomu, že ho můžeme považovat za super rychle rostoucí křovinu. Za rok totiž dokáže vyrůst téměř až o metr a půl, což žádná jiná rostlina tohoto typu nedokáže.

Turkestánský brest – živý plot

Brest je velice schopným pomocníkem na zahradě a v okolí domu.

  • Díky své schopnosti rychlého vzrůstu se můžeme co nejdříve oddělit od svých sousedů a získat tak své soukromí.
  • S pomocí jeho bohatých větví obklopených listy zabráníme nahlížení kolemjdoucích, které je mnohdy nepříjemné.
  • Zvláště pokud pak žijeme na rušné ulici, kde jezdí hodně aut a prach se dostane prakticky všude.
  • V našem případě můžeme být bez obav, jelikož jilm slouží také jako výborná izolace a lapač prachu a nečistot.

Není radno opomenout, že takový listnatý živý plot nám může přivodit na naši zahradu dostatek ochrany před sluncem. A navíc dodá celému okolí domů estetičnost.

Turkestánský brest
Zdroj foto: James Clarke / Shutterstock.com

Jak pěstovat turkestánský brest

Pěstování i údržba turkestánského brestu je velmi nenáročná. Ovšem jako každá živá rostlina potřebuje určitou péči, kterou zvládne i ten nejmenší kutil.

  • Je jistě skvělá informace, že k výsadbě živého plotu nepotřebuje velkou vlhkost.
  • Pokud ale chceme, aby nám keř rychle rostl, je potřeba po vysazení zalévat.
  • Výsadbu můžeme provést jak na jaře, tak i na podzim. Pravidelným zastřihováním zabráníme tomu, aby nám keř nezřídl. V tomto případě se můžeme řídit pravidlem, čím více, tím lépe.
  • Nesmíme zapomenout i na občasné přihnojení. Dodáme tím živému plotu dostatek živin, a navíc tím podpoříme rychlejší růst.

Pokud vás trápí otázka, kde vlastně koupit nějakou sazeničku turkestánského brestu, nezoufejte. Není nic jednoduššího, než zajet do nejbližšího zahradnictví a lehce si keřík odnést domů. Pak už stačí jen zasadit a pozorovat, jakou rychlostí nám před domem roste krásný listnatý živý plot.

Zdroj: missouribotanicalgarden.org

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)