Znáte třetinovou melasu? Rozpovíme jaké druhy existují a jak na výrobu melasy v domácích podmínkach. Připravte si sladký sirup.
Jak vzniká melasa?
Melasa vzniká při výrobě cukru, je získávána z cukrové třtiny, někdy také z cukrové řepy. Na rozdíl od rafinovaného cukru má melasa účinky na zdraví díky vitamínů a minerálů které obsahuje, což z ní činí zdravější možnosti slazení pokrmů i nápojů.
Druhy třtinové melasy
Existuje několik typů melasy – světlé, tmavé a černé. Záleží na výrobci, ve které fázi přestane melasu zpracovávat. Pro kterou variantu se rozhodnete vy?
Melasa se vyznačuje hustou lepkavou konzistenci. Její sladká chuť vzniká vysokou koncentrací oxidu siřičitého získaného extrakcí cukru. Proces výroby třtinové melasy se rozděluje do tří kroků. Můžete se v kterékoli zastavit a mít melasu různé konzistence, chuti a barvy.
Lidé také čtou: Pampeliškový sirup
Jak na výrobu melasy?
Snadný postup:
- Malým nožem sejměte z listů cukrovou třtinu. Tento krok učiňte vždy, bez ohledu na to, který typ melasy hodláte vyrábět.
- Cukrovou třtinu rozmačkejte, po té oddělte hustou tekutinu a nalijte ji do hrnce. Mějte na paměti, že drcení cukrové třtiny dělá velký nepořádek, proto se začněte menším množstvím.
- Šťávu v hrnci zahřejte a přiveďte k bodu varu. Vařením začne ve vznikající melase krystalizovat cukr a objeví se základní fáze melasy – první melasa.
První melasa
První melasa je nejsladší, protože vroucí cukr ve skutečnosti extrahuje a neodpařuje se. První melasu můžete používat nebo můžete pokračovat do další fáze.
První melasu dál nevařte. Nechte ji v lednici vychladnout, klidně přes noc, ale tři hodiny by měly stačit. Vychladlou melasu opět přiveďte k varu. Cukr se začne odpařovat, čímž se stane melasa silnější a méně sladká. Stále však bude mít dostatečně sladkou chuť, jen bude mnohem „silnější“.
Celý postup můžete ještě jednou zopakovat. Vznikne tak poslední fáze melasy – Black strap (někdy také černý zázrak). Je nejméně sladká, ovšem i nadále si zachová všechny vitamíny a minerály – železo, draslík, vápník, sodík a hořčík.
Doporučujeme: Rýmovníkový sirup
Další recepty na sirupy