Zařizujete si novou kuchyň nebo předěláváte tu původní a chcete začít od podlahy, a kromě nových obkladů a vymalování si pořídit i nové spotřebiče? Víte, jaká je nejlepší trouba na pečení, jaké existují druhy a které užitečné funkce by se vám mohly hodit?
Pohodlně se usaďte a začtěte se do následujících několika řádků, na kterých se dozvíte vše, co se vám bude hodit znát před samotným nákupem nové trouby, společně s výhodami jednotlivých druhů.
Vestavná nebo volně stojící trouba
Jak bude vaše nová kuchyň vypadat? Budete si do ní pořizovat vestavnou troubu do úrovně očí? Toto řešení je praktické v menších kuchyních, ve kterých vestavná trouba zabere méně místa než ta volně stojící. Další výhodou vestavné trouby je i to, že splyne s celkovým designem kuchyně a umístěná v úrovni očí zajistí, že vás nebudou bolet záda z neustálého předklánění se a jen tak něco nespálíte.
Na druhou stranu, do velkých kuchyní není od věci pořídit si volně stojící troubu. Její zabudování bude mnohem jednodušší, neboť si ji necháte dovézt, umístit, zapojit – a máte hotovo. Případné stavební úpravy a složitá instalace se vám vyhnou.
Plyn nebo elektřina? Obojí
Když se rozhodujete mezi plynovou a elektrickou troubu, volba není zcela na vás, ale spíše záleží na tom, jaký přívod doma máte.
- Plynové trouby jsou vhodnější na pečení, neboť výsledný pokrm tolik nevysuší a udrží jeho vlhkost. K jejich zapnutí slouží již zabudované elektrické škrtátko, žádné sirky tedy potřebovat nebudete.
- Elektrická trouba nabízí více možností a způsobů, jak pokrm připravit a v kombinaci s funkcí horkovzduch vám garantuje rovnoměrné upečení.
- Nejideálnější je ale kombinovaná trouba. Tu si můžete pořídit v případě, že máte v domácnosti jak přívod elektřiny, tak i plynu. Kombinované trouby totiž nabízejí to nejlepší z obou variant.
Speciální funkce, které oceníte
Jestliže v kuchyni rádi trávíte spoustu času a vaření, pečení a smažení je vaší vášní, jistě oceníte i některé ze speciálních funkcí, které některé trouby nabízejí. O jaké funkce se jedná?
Například o samočištění. To je speciální program, který za vás troubu jednoduše očistí. Existují tři různé způsoby samočištění a každý funguje na jiném principu.
- Parní čištění využívá vodu, kterou přemění vysokou teplotou na páru.
- Pyrolytické čištění troubu vyčistí pomocí teploty a veškeré nečistoty spálí.
- S pomocí katalytického čištění se veškeré nečistoty vsáknou do pórovitého materiálu při pečení. Praktická pro pečení je i funkce teleskopických roštů, grilování a rozmrazování.
Parní trouba
Speciální variantou trouby na pečení je trouba parní. Ta je určena zejména k vaření v páře, ale dá se v ní také rozmrazovat a pošírovat. Jelikož k jejímu používání nepotřebujete olej ani jiný tuk, je příprava jídla s pomocí parní trouby zdravější. Nejlepší je ovšem parní trouba v kombinaci s horkovzduchem. Toto propojení totiž nahrazuje tradiční troubu na pečení a můžete v takové kombinované troubě péct i grilovat. Navíc pokrmy zůstanou šťavnaté a nevysuší se.
Myslete i na úsporu
Dalším faktorem, který při výběru nové trouby musíte zohlednit, je i energetická třída trouby. Ta vypovídá o tom, kolik energie trouba spotřebuje. Označuje se písmeny a nejúspornější variantou je písmeno A. To je někdy doplněno také o znaménka plus, tudíž platí, že čím více plusů, tím úspornější. Většina prodejců se shodne na tom, že nejlepší možností je právě áčková energetická třída.
Velikost na míru
Při výběru velikosti trouby vezměte v potaz to, v jakém množství pečete, jak často a pro kolik lidí. Malé rodině bohatě postačí menší trouba, která bude mít i nižší spotřebu a zabere méně místa v kuchyni. Jestliže ale pravidelně pořádáte velká setkání a pečete ve velkém, větší troubu rozhodně využijete.
Tím máme na mysli takovou troubu, jejíž vnitřní objem přesahuje 70 l. Její hlavní výhodou je i to, že nabízí více roštů nad sebou, tudíž bude mnohem snazší připravovat velikou rodinou večeři. Jednoduše veškeré pokrmy určené k pečení či grilování budete v troubě připravovat najednou.
Ať už si vybíráte troubu na pečení do nové kuchyně, nebo do vaší původní, dejte si s výběrem na čas. Hlavním kritériem při výběru je druh přívodu, který vám vaše domácnost poskytuje. Dále už jde pouze o výběr nejvhodnější energetické třídy, velikosti a případných speciálních funkcí, které vám usnadní přípravu jídla, ale také ušetří čas s čištěním trouby. Jednoduše zapnete knoflík či na displeji navolíte program a trouba se vyčistí sama bez vašeho zásahu.
Další tipy jak vybrat