Trouba je skvělá věc, kterou v domácnosti používají všichni. Skvěle se v ní peče, ale čas od času je třeba ji vyčistit, a to už tak zábavné není. Mastnota v troubě z pečení se usazuje nejen na stěnách, ale i dvířkách či roštech. Prostě všude a mnohdy boj s touto mastnotou bývá téměř prohraný. Čisticí přípravky jsou drahé – a mnohdy ani nefungují podle představ. Máme pro vás rady a tipy na čištění trouby, která fungují.
Tipy jak vyčistit troubu
Nejjednodušší, jak se zbavit nečistot v troubě po pečení, je koupě drahých přípravků, kde výrobci dávají jasně najevo, že jejich přípravek je určen přesně na tyto účely. Pokud však chcete domácí rady jak vyčistit troubu, tady jsou.
Čisticí přípravky na čištění trouby
Boj s mastnotou v troubě je nepříjemný a možná se vám bude zdát, že nejjednodušší, jak se zbavit nečistot po pečení, je koupě drahých přípravků, kde výrobci dávají jasně najevo, že jejich přípravek je určen přesně na tyto účely a bez něj se neobejdete. Bohužel realita bývá jiná, a mnohdy můžete být zklamaní. Přípravky nedosahují takového úspěchu, jaký jste očekávali, a ještě k tomu jsou velmi drahé. Zkuste využít suroviny, které máte doma. Ušetříte, a ještě bude vaše trouba vypadat jako nová.
Čištění trouby jedlou sodou
Skvělý čisticí prostředek, který si dokáže poradit s nečistotami v troubě je pasta z jedlé sody. Skvěle odstraní připečeniny i mastnotu trouby. Její příprava není těžká, ale výsledek vás nadmíru překvapí.
- Připravte si menší mističku a dejte do ní jedlou sodu.
- Tu zakápněte šťávou s čerstvě vymačkaného citrónu. Použijte ho přesně tolik, aby vám vznikla roztíratelná pasta.
- Konzistencí by se měla podobat krupicové kaši.
- Pastu naneste na houbičku a vyčistěte s ní celou troubu.
Čištění trouby octem
Pokud zrovna nemáte po ruce jedlou sodu, nevadí. Skvěle vám poslouží i ocet, který má doma prakticky každý.
- Použijte lihový ocet, který nalijte do rozprašovače, a postříkejte s ním celý vnitřek trouby i dvířka.
- Nechte chvíli působit a poté vezměte houbičku a celou troubu vydrhněte.
Půjde to hladce – a vy si ušetříte spoustu práce složitým drhnutím. Jen si raději vezměte rukavice, ať vaše ruce netrpí.
Čištění trouby pastou ze sody a octu
Nejlepší variantou, kterou můžete zvolit, když je vaše trouba opravdu hodně zanesená, je použití obou pracovních postupů dohromady. Nejprve do trouby naneste pastu ze sody a citrónu, a poté celou troubu vystříkejte octem. Nelekněte se toho, že tyto ingredience spolu začnou působit – a to tak, že v místech, kde jste nastříkali ocet, vznikne pěna. Vše nechte chvíli působit, a pak bude umývání zaschlých nečistot naprostá hračka.
Co použít na černé připáleniny v troubě? Postačí voda s citrónem
Pokud vaše trouba není příliš znečištěná, jen se v ní sem tam objeví nějaká ta černá připálenina, nemusíte vyrábět pastu, ani sahat po octu. Bohatě vám bude stačit voda s citrónovou šťávou. Do zapékací misky nalijte trochu horké vody s citrónovou šťávou, vložte ji do trouby, a tu následně zapněte na 160 ˚C. Takto to nechte zhruba 45 minut. Poté už jen stačí houbičkou otřít připálená místa a máte hotovo.
Prášek do pečiva na čištění skla trouby
Kypřicí prášek pomůže nejvíc špinavému a mastnému sklu.
- Jeden sáček kypřicího prášku do pečiva nasypte do mističky a zakápněte ho malým množstvím vody. Vznikne vám krémová kaše.
- Tu houbičkou naneste na znečištěný povrch.
- Takto to nechte působit zhruba hodinu a setřete.
- Poté už stačí jednoduše dočistit sklo houbičkou a ve vodě navlhčeným hadříkem.
Čištění mastného skla bude skoro bez námahy.
Před tím, než se rozhodnete investovat peníze do drahých přípravků, nejprve vyzkoušejte osvědčené domácí pomocníky.
Tipy jak vyčistit domácnost