Rostliny a květinyZahradaZelenina

Topinambur: Jak na pěstování ? Účinky a využití

Slunečnice topinambur nebo jenom zkráceně topinambur. Vzhledem se podobá se slunečnici. Jak na jeho pěstování, jaké má účinky a jaké ma využití v kuchyni?

Topinambur se lidově nazývá brambory. Přitom se od brambor jako takových výrazně liší. A jak ho tedy pěstovat?

Rostlina topinambur
Zdroj foto: StockphotoVideo / Shutterstock.com

Co je topinambur?

Topinambur je bylina. Vzhledem se podobá klasické slunečnici. Je tedy vysoká a má žluté květy.

Odkud topinambury pocházejí?

Úplně prapůvodně pochází z Mexika. Ještě předtím, než se masově rozšířily, si na nich pochutnávali Indiáni. Jestliže je chcete například smažit, měli byste si topinambury opravdu hlídat. Stačí chvilinka. Pak jsou měkké.

Z topinambur se dá připravit i speciální šťáva. Vždycky by měla být nalévána jako čerstvá. Nikdy do kovových nádob. Na to je nesmírně citlivá.

Jak pěstovat topinambur?

Je to jednoduché. Patří mezi zdravé potraviny. Konkrétně jeho hlízy, jež mají léčivé účinky. Spadá mezi rostliny, které rostou opravdu velmi bujným způsobem. Přitom jsou velmi nenáročnou bylinou na výsadbu. Velmi často mohou být vidět v podobě živých plotů. Co mají společného se slunečnicí roční – že vyrostou do výšky až tří metrů. Díky tomu potřebují co nejvhodnější oporu. Pěstování topinamburů není náročné. Zvládne to i ten, jenž neoplývá tzv. zelenou rukou.

Hlavní potřeba topinamburu:

  • slunné stanoviště,
  • snesou i chlad, chudou půdu či sucho.

Hlízy topinamburu se vysazují na jaře. Hloubka by měla být 10 až 15 cm a ve sponu 20 až 30 cm. Jedna rostlina topinamburu dokáže vyprodukovat 1,5 kg hlíz.

topinambur
Zdroj foto: Brent Hofacker / Shutterstock.com

Rozmnožování topinamburu

Není nutností zalévat ani hnojit, což je vcelku pozoruhodné. Minimálně z hlediska zalévání. Ve srovnání s bramborami tedy vycházejí lépe. Brambory totiž potřebují spíše průměrné teplo a jsou náročné na zálivku. Pokud tohle nemají, vyrostou opravdu velmi malé. Na rozmnožení topinamburu stačí i velmi malá hlíza. Tím pádem je to vcelku snadná záležitost. V podstatě je jako plevel – roste pořád. Na rozdíl od jiných rostlin se mohou nechat v zemi i během zimy.

Ale ještě je tu jiný zájem. Topinambur se dá pěstovat výlučně jen jako okrasná rostlina. Půjde-li o invazivní druh, je třeba mít na paměti zásadní věc. Rychle se rozrůstá. Proto se doporučuje zábrana zapuštěná do země, případně mobilní nádoba. To bylo v krátkosti něco o pěstování. A když už sklízíte plody své práce, půjdeme se podívat, co z nich vytvořit.

Zdroj foto: kostrez / Shutterstock.com

Topinambury v kuchyni

To zcela jistě. Tudíž je patrné, že se stejně jako brambory mohou vařit, péct, smažit, dusit. Dokonce se dají připravit i jako klasické řízky. Co je na nich ještě pozoruhodné – mohou se jíst dokonce syrové. To si u brambor lze představit jen stěží. Jako syrové se přidávají obvykle do salátů. Nicméně dříve to tak nebylo, že by se používaly jako pokrm. Minimálně tedy ne pro člověka. Naopak. Pěstovaly se výhradně pro černou zvěř jako krmení.

topinambury v kuchyni
Zdroj foto: AS Food studio / Shutterstock.com

Topinambury byly na talíři lidí ještě dříve než brambory. Tato jedna z vůbec nejrozšířenějších zelenin je později vytlačila. Nejoblíbenější pokrm z topinambur je bezpochyby bramborák, který můžete servírovat jako svačinku, nebo klidně i hlavní chod pro celou rodinu.

Syrové topinambury

Ano, už bylo výše řečeno, dají se konzumovat i zasyrova. Nicméně se dají doplnit vhodnou přílohou – jogurt, majonéza, tatarská omáčka, jablka, kedlubny, syrové zelí.

topinambur
Zdroj foto: Chatham172 / Shutterstock.com

Vzácnost, kterou už dnes skoro neznají

Často se stane, že lidé ani nevědí, co je to topinambur. Není se co divit. Na druhé straně, proč nevyzkoušet znovu něco, co už tady bylo, akorát dnešní generace u toho nebyla. Když je kupujete, dávejte pozor, aby nebyly potlučené nebo vyschlé.

Zdravotní účinky topinamburu

Co všechno topinambur obsahuje:

  • vodu,
  • uhlohydráty,
  • inulin,
  • bílkoviny,
  • skoro žádný tuk,
  • vlákninu,
  • esenciální aminokyseliny,
  • vitamíny,
  • kyselinu jablečnou, jantarovou a citrónovou,
  • minerální látky – draslík, vápník, hořčík a fosfor,
  • železo, mangan, křemík, sodík, zinek,
  • provitamín A, dále řada ze skupiny B, C, D a H.

Slunečnice topinambury pomáhají hlavně při revmatismu. Ovšem musí se jíst pravidelně.

Slunečnice topinambur
Zdroj foto: LFO62 / Shutterstock.com

Topinambury jsou zásadní při cukrovce

Cukrovka – strašák lidí v celé zemi. Máme tu jeden z nejvyšších počtů takto nemocných v Evropě. Právě topinambury však na cukrovku působí. 16 % inulinu – to je to zásadní pro diabetiky. Jedná se o druh cukru obsažený v topinamburech, který snižuje hladinu krevního cukru. S cukrovkou jsou spojeny i další obtíže, třeba otoky nohou. I na to topinambury blahodárně působí.

Pomáhá řešit i další problémy, jako jsou cholesterol v krvi, zvýšený krevní tlak, potíže s ledvinami. S tím vším topinambury pomáhají. Mimo jiné – všechny vyjmenované choroby pramení častokrát právě také z cukrovky. Dá se říci, že jsou to v uvozovkách její doprovodné jevy.

Dále odvádí jedy z těla – neboli detoxikuje. Hlízy se dají konzumovat po celý rok. Avšak jejich chutě se mění v závislosti na ročním období.

Jak působí topinambury v zažívacím traktu?

Jednoduše – jako vláknina. Ta je obvykle obsažena v mléčných výrobcích. Ale existují lidé, co nemohou tyto výrobky jíst. Mají například alergii na laktózu, tím pádem také na mléko a smetanu. Vláknina následně tedy tělu chybí. A od toho jsou zde topinambury.

Topinambury se doporučují i při redukčních dietách. Mají totiž nízkou energetickou hodnotu a zvyšují pocit sytosti, což je skvělý pomocník, pokud se snažíte shodit nějaké to kilo.

Pro žaludeční problémy jsou topinambury ideální

Konzumace nevhodných potravin je nešvar dnešní doby. Lidé nemají čas, a tak jí hlavně fastfoody. Potom z toho přijdou problémy, například žaludeční. Topinambury pomáhají i v této oblasti.

Topinambury pomohou, pokud vás trápí:

  • dna, žlučová kolika,
  • žaludeční vředy,
  • dokonce má protiastmatické účinky.

Čaj z topinamburů

  1. Jako první se musí získat květy. Málokdy se dají koupit. Nezbývá nic jiného, než si je natrhat. Nesmí být utlačené ani vyschlé.
  2. Dále je třeba usušit květy při teplotě 45 stupňů. Na usušené květy nesmí svítit slunce.
  3. Nakonec už se jen přelije horkou vodou a je v podstatě hotovo. Sirup je něco obdobného.

Příznivé účinky čaje

Nejenom samotný plod, ale i květy jsou výhodné pro zdraví. Čaj má medovou vůni. Kdo má rád sladké, musí to ocenit. Mimo toho zvyšuje obranyschopnost organismu, pomáhá při poruchách metabolismu, oběhového systému a pohybového aparátu. Stejně jako u plodů, i v tomto případě je vhodný pro cukrovkáře. Pomáhá trávení, je také vhodný pro celiaky. Dokonce bojuje proti stresu, což v dnešní době ocení asi každý. Je to vlastně takové přírodní antidepresivum.

Sirup z topinamburů

Z topinamburů se dá vyrobit i sirup. Hlízy se nastrouhají na struhadle a zasypou cukrem. Přikryjí se na dvě hodiny utěrkou. Ve skleněné nádobě se poté nechají odstát dva dny. Přecedí se přes plátno a dají se vařit na 10 minut. Skladuje se ve tmě a chladu. Poté můžete sirupem sladit čaj nebo si připravovat lahodnou šťávu, kterou ocení zejména děti.

Tak co – nezkusíte to sami?

Nemyslíte, že je na čase zkusit tuhle alternativu brambor?

Zdroj: verywellfit.com, growveg.com


Tipy na další zajímavé články

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)