Topení v domě je aktuální otázkou, zejména v době stoupajících cen za bydlení. Jak udržet domácnost v teple a zároveň snížit své náklady na topení? Poradíme vám pár triků.
Zima už klepe na dveře a topná sezona už začala. Každý z nás miluje útulné teplo domova a ani zvyšování cen za energie nám nemůže sebrat tento typ komfortu. Jak ušetřit za topení?
Každou zimu řešíme to samé – jak si udržet svou domácnost v teple, když venku klesají teploty někdy i hluboko pod bod mrazu. Existují ale triky, které vám pomohou udržet vytápění domu i nízké náklady.
Ventily na radiátorech už jsou pár týdnů otočené doprava, a tak se i naše náklady na energie zvedají. Ať už topíte elektrokotlem, plynem nebo máte třeba tepelné čerpadlo, ve všech variantách vás může účet za energie nemile překvapit. Abyste se vysokému účtu mohli vyhnout, stačí se řídit základními pravidly, díky nimž značně ušetříte.
Jak snížit náklady na topení
1. Správná teplota topení
Může být sice přitažlivé si v zimě pořádně zatopit, to je ale jedna z nejčastějších chyb. Nadměrné vytápění domácnost není vhodné ani pro vaši peněženku, ale hlavně ani pro vaše zdraví. Vezměte na vědomí, že každý stupeň navíc zvyšuje náklady zhruba o 6 %. Takže nenechte trpět váš organismus ani peněženku, a mějte v průběhu zimy vytopenou domácnost v rozmezí 21–23 stupňů Celsia.
Na noc klidně stáhněte teplotu na 18 stupňů s tím, že nastavíte chytrý termostat, aby teplotu zvýšil hodinu a půl před tím, než budete vstávat. Dejte ale pozor na to, abyste topení přes zimu nevypínali úplně, i když třeba odjedete na dovolenou. Následné vytápění úplně studeného prostoru totiž znamená spoustu vydané energie = spoustu peněz.
2. Prostor okolo radiátoru
Aby váš radiátor mohl fungovat efektivně, je nutno všechno z jeho okolí odstranit. To znamená, že za žádných okolností by před ním neměl být postaven nábytek či jiná překážka. Každá totiž prodlužuje dobu, než se vaše domácnost vytopí. Stejně tak na radiátory nic neodkládejte, a to ani prádlo na dosušení. Například vlhké ručníky jsou těžké a zaberou spoustu výtopného prostoru. Také dejte pozor na to, aby na radiátoru nebo v něm nebyl usazený prach. Ten totiž též zabraňuje průchodu tepla.
3. Výměna oken – nenechejte teplo unikat
Pokud bydlíte ve starším domě a máte stále ještě starší okna, můžete si být jisti, že doslova vyhazujete peníze oknem. Abyste zabránili úniku tepla, je potřeba, aby všechna vaše okna a dveře dostatečně těsnila. Pokud při průchodu okolo dveří nebo oken zacítíte lehký závan zimy, je jasné, že tudy utíká teplo vašeho domova. Ke dveřím je tedy nutno instalovat vyšší práh a okna vyměnit za plastová nebo hliníková. Na noc byste také měli zatáhnout všechny rolety, nejvhodnější jsou ty venkovní, které nedají zimě šanci, aby k vašim oknům pronikla.
4. Pravidelné větrání
Zdá se vám to jako nerozum, když se snažíte vytopit domácnost, abyste větrali? Rozhodně se pletete. Větrání je velice důležité v každém ročním období. Obzvláště v zimě je potřeba vzduch trochu procirkulovat za svěží zimní. Nicméně ani s větráním byste to ale neměli přehánět. Vyvětrejte si třeba jednou za den, ale krátce a intenzivně. Prostě na chvíli otevřete okna dokořán. Mnoho tepla vám neunikne – a vy budete zase dýchat čerstvý vzduch. Rozhodně neotvírejte okna na ventilačky, v takovém případě by trvalo hodně dlouho, než by se vzduch pročistil – a přišli byste o spoustu tepla.
Lidé také čtou: Jak na ekologické bydlení
5. Více se oblékejte
Ač se vám to nezdá, v případě, že si obléknete jednu vrstvu navíc, klidně můžete teplotu stáhnout i o stupeň či více, aniž byste poznali rozdíl. Vždyť je přeci tak příjemné se v zimě zachumlat do plyšové deky, uvařit si teplý čaj nebo kávu a pustit si nějaký oblíbený film. A ještě přitom můžete ušetřit za energie, když stáhnete topení! To je skvělá kombinace. Nebo jednoduše přes den noste trička s dlouhým rukávem, a klidně i mikinu či teplý svetr a huňaté ponožky. Ničemu to nebude vadit a vy jenom ušetříte. A v případě, že půjdete ven, vám nebude taková zima, jako kdybyste vyšli z přetopené domácnosti, takže i váš organismus bude odolnější.
6. Termostat na topení
Pokud k topení nepoužíváte v domácnosti termostat, není divu, že se to prodraží. Není třeba celý den topit na plné obrátky, takovou formou vytápění nic neušetříte. Pokud si ale nainstalujete termostat, můžete si dobře naplánovat čas, kdy se má přitopit více a kdy to naopak není třeba. Jestliže jste například v práci a doma není nikdo, je zbytečné topit naplno, naopak večer oceníte příjemné teplo.
Na termostatu si můžete snadno nastavit, že chcete začít více topit například hodinu předtím, než vstáváte nebo než dorazíte domů z práce. Díky tomu nikdy nepřijdete do promrzlého domu, a přitom zbylé hodiny skvěle šetříte.
Doporučujeme: Jak ušetřit za jídlo?
7. Odvzdušněné topení
Stalo se vám někdy, že jste kolečkem na radiátoru točili maximálně doprava, a přesto bylo topení jen vlahé? Důvodem může být nedostatečně odvzdušněné topení. Vzduchové bubliny v tepelném rozvodu snadno zapříčiní nedostatečné vytápění prostoru. Jak poznáte, že je topení zavzdušněné?
- Radiátory topí málo.
- Topení hřeje jen v některých částech.
- Ze soustavy se ozývá bublání a šplouchání.
Odvzdušnění je přitom tak snadné, nemusíte kvůli němu volat topenáře. K tomuto úkonu potřebujete pořídit odvzdušňovací klíč, ten vám dá buď topenář nebo jej seženete v železářství. Poté už stačí jen povolit ventil u každého radiátoru. Nejdříve bude ventil trochu syčet a prskat, poté uteče trochu vzduchu, a nakonec voda. V tu chvíli můžete ventil zase utáhnout a máte jistotu, že je vaše topení perfektně odvzdušněné.
8. Zvlhčovač vzduchu
Určitě víte už z předpovědi počasí, že kromě reálné teploty existuje také ta pocitová, která je pro vaše topení v domácnosti mnohem důležitější. Teplo můžete cítit v každé míře vlhkosti trochu jinak, proto dbejte i na ideálně vlhký vzduch v místnosti.
Ve vlhkém vzduchu se totiž teplo rozléhá mnohem lépe, navíc se v takovém prostředí lépe dýchá a žije. Suchý vzduch naopak snižuje přenos tepla od radiátorů. Na trhu existuje mnoho druhů zvlhčovačů vzduchu, můžete si vybrat nejen praktický doplněk, ale také designový a dekorativní prvek, splní tak veškeré vaše požadavky.
9. Hliníkové folie za radiátorem
Skvělým tipem pro úsporu za energie je umístění folie za radiátor. Zdi, na nichž jsou radiátory ukotvené, pohlcují dost tepla, které můžete využít do celé místnosti. Tomu se dá ale snadno předejít. Za radiátor rozprostřete a upevněte hliníkovou fólii, která odrazí teplo do prostoru. V domácích potřebách a specializovaných obchodech se ptejte na hliníkovou fólii za radiátor.
Dobrá rada: Jedním ze způsobů, jak ušetřit během chladných měsíců je i možnost přestavit okna na zimní režim.
A jak šetříte za topení vy?
Zdroj: porovnej24.cz
Mohlo by vás zajímat