BydleníJak vybrat do domácnosti

Jak postavit terasu svépomoci? Jak postupovat a chyby kterým se vyhnout

Terasa je velmi příjemným rozšířením vašeho domu. Představa posezení za hezkého počasí, ať už s hrnkem kávy či při grilování a užívání si sluníčka, je velmi lákavá.

Je však nutné se ještě před nadšením do stavby terasy ujistit, že se na váš pozemek hodí. Co byste měli vědět ještě před začátkem projektování terasy?

Zdroj foto: jackmazur / Shutterstock.com

Důležité je se rozmyslet, jestli se vám stavba terasy vůbec vyplatí. Samozřejmě se jedná o lákavou představu možnosti kochání se a odpočinku v klidu vlastního domova, mnohdy však proces stavby může být tak složitý, že se vám to vůbec nevyplatí. Jak zjistit, jestli je pro vás terasa to pravé, nebo byste raději měli zvolit jiný druh venkovního posezení?

Důležité otázky před stavbou terasy

Před výrobou terasy u domu byste si měli zodpovědět alespoň tyto základní otázky:

  1. Mám vhodné místo?
  2. Jak velikou chci terasu?
  3. Stínit či nikoliv?
  4. Bude terasa navazovat na dům?
  5. Jaký použiji materiál?
Zdroj foto: Twin Sails / Shutterstock.com

Místo

Ohledně místa byste měli zvážit tři hlavní faktory:

  • prostor,
  • orientace terasy,
  • podloží pro stavbu.

Samozřejmě základem je, jestli máte u domu dostatek prostoru na to, aby byla terasa dostatečně velká pro možnost komfortního pobytu. Nejdříve si tedy rozmyslete, jak velkou terasu požadujete a pečlivě změřte okolí domu.

Ovšem důležitým faktorem je také to, na jakou světovou stranu bude toto posezení orientováno. Přeci jen severní terasa nezní jako příliš ideální varianta. Nejlépe uděláte, pokud ji postavíte orientovanou na jih, či jihozápad. Díky tomu získáte nejdelší dobu slunečního svitu.

Zvážit byste měli také to, jaké je na zvoleném místě podloží. V okolí domu by samozřejmě nemělo být nestabilní, jde však o kopcovitost terénu či vedení kabelů a potrubí. V takovém případě je důležité zvážit i zakotvení terasy do země.

Velikost

Při stavbě terasy svépomocí může být někdy složité odhadnout správnou velikost terasy. Jde o to, že musíte vyvážit velikost domu s velikostí terasy. Malý dům se zbytečně velkou terasou totiž nevypadá dobře, stejně jak velký dům se zbytečně malou teráskou. Proto byste měli zvolit vhodný poměr.

Jestliže toužíte po velké terase, ovšem velikost pozemku vám to nedovoluje, podívejte se na možnosti rohové terasy, dokonce s ní můžete obehnat i celý dům. Díky tomu získáte opravdu mnoho prostoru, navíc bude posezení přístupné z více místností domu.

Jestliže si nedokážete představit, jak velkou terasu potřebujete, minimální plocha se pohybuje kolem 4 metrů čtverečních. To však není mnoho. Pokud chcete konkrétní představu, můžete si na zem nakreslit půdorys, případně na dané místo rozmístit zahradní nábytek a další věci, které chcete na terase mít. Díky tomu přesně zjistíte, jak bude vaše představa reálně vypadat a co si můžete vše dovolit.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Stínění

V této podkapitole je otázkou spíše to, jak terasu zastínit, než jestli se to vůbec vyplatí. Zcela odkrytá terasa totiž není dobrý nápad, nebyli byste chráněni před přímým sluncem ani před deštěm, což by mohlo být velmi nepříjemné nejen pro vás, ale i pro vybavení tohoto prostoru.

V našich podmínkách je rozhodně lepší nechat terasu celou zastřešit. Zastínění v podobě markýzy na terasu se hodí zejména do míst, kde jsou dešťové a sněhové srážky výjimečné. Proto při stavbě volte raději krytou terasu, třeba hliníkovou pergolu.

Pokud máte rádi sluneční paprsky a chcete je pustit i na terasu, zvolte propustnou střechu. Materiálem může být například sklo či PVC. Není však netradiční ani normální střecha s krytinou stejnou jako na domě. Pokud byste chtěli přírodní střechu, co zároveň prostor i ozdobí, můžete na podpěrné sloupy terasy dát pnoucí rostliny, které vytvoří zelenou střechu. Ta slouží však spíše jako ochrana před sluníčkem než před deštěm.

Návaznost

Terasa by vždy měla sloužit jako jakési prosloužení podlahy vnitřního prostoru domu. Nemusíte si však zoufat, pokud nedokážete terasu spojit přímo s podlažím domu. Možností je totiž také výškový rozdíl vyrovnat schody. Záleží však na tom, jestli to pro vás nebude zbytečná komplikace.

Poněkud zdlouhavější možností je také postavit terasu dále od domu, pokud si to žádá povaha pozemku. Pak stačí tyto dva objekty spoji chodníčkem či malou cestou. Komfortnější je však samozřejmě varianta, kdy prostor terasy přímo navazuje na místnosti domu.

Zdroj foto: Delpixel / Shutterstock.com

Materiál

To, jaký materiál použijete, záleží zcela na vás. Povětšinou se staví z těchto tří materiálů:

  • dřevo,
  • beton,
  • dřevoplast.

Dřevěná terasa je nejideálnější možnost. Výhodou je jednoduchost stavby, navíc je lehká a snadno rozebratelná. Na druhou stranu se však o dřevo musíte pečlivě starat, jinak ho brzy potká zkáza v podobě nepříznivých podmínek prostředí či škůdců.

Druhou možností je betonová terasa, používá se v kombinaci s dlažbou na povrch. Výhodou betonu je jeho vysoká trvanlivost, vliv času se na něm jen tak neprojeví. Tento typ je však mnohem náročnější na stavbu. Pokud chcete tedy dělat terasu svépomocí, nemusí to být ta pravá varianta. Navíc dlažba snadno absorbuje teplotu okolí, což nemusí být komfortní.

Terasu si můžete postavit také z kamene, ten je dekorativní, ovšem pořizovací cena je vysoká a stavba složitá. Navíc byste se při demontování neobešli bez sbíječky.

Jako nejideálnější možnost se jeví dřevoplast neboli WPC. Dřevoplastová terasa je kombinací zdobných dřevěných prvků a trvanlivého plastu. Pořídit navíc můžete prefabrikované profily, které pak stačí pouze sešroubovat. Pokud tedy hledáte jednoduché elegantní a kvalitní řešení, dřevoplast je rozhodně tou nejlepší volbou.

Zdroj foto: ronstik / Shutterstock.com

Nejčastější chyby

Stavba terasy svépomocí je častým řešením. Jedná se totiž o způsob, jak ušetříte finance, a navíc vám odpadne starost se sháněním spolehlivých řemeslníků. Jestliže se do tohoto procesu pustíte, měli byste vědět, co jsou nejčastější chyby, jimž byste se měli vyhnout.

Špatný podklad

Pro stavbu jsou klíčové základy. Podkladem terasy většinou bývá štěrk či beton. U betonové plochy byste měli myslet na vyspádování směrem od domu, aby se na terase nedržela voda. Jestliže chcete pro stavbu terasy zvolit dřevo, měli byste podklad ještě oddělit hydroizolační fólií či asfaltovými pásy, díky tomu zvýšíte životnost.

Kombinace materiálu

Tento problém se týká zejména dřeva. Jestliže totiž použijete různé dřeviny, může to vaše posezení značně poškodit. Proto byste měli na podkladové hranoly i terasová prkna použít stejné dřevo. V případě kombinace dvou odlišných dřevin by se mohla terasa začít po čase kroutit a deformovat.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Blízkost prken

Pokud stavíte ze dřeva, je nezbytné myslet na to, že tento přírodní materiál se v létě vlivem tepla smršťuje, v zimě se pak naopak roztahuje. Proto byste měli mezi jednotlivými prkny nechat ideální mezeru, ta by měla mít šířku alespoň 5 mm.

Spojovací materiál

Můžete si vybrat z několika spojovacích materiálů, jimiž upevníte terasová prkna. Nejdůležitější zásadou je užívat nerezový materiál. Nejvhodnějším způsobem je viditelný spoj, při kterém prkno provrtáme skrz do podkladové hranolu pomocí vrutu.

I tento způsob můžete provést esteticky, aby to nenarušilo výsledný dojem. Jedná se o nejpevnější druh spoje. Druhým způsobem je skrytý spoj, kdy jsou prkna uchycena z boku. Nehodí se však zejména pro měkčí dřeva, a při neodborném uchycení hrozí poškození materiálu.

Vlastní terasa je poměrně velkým projektem, jestliže si však vše na začátku pečlivě rozmyslíte, nemůžete v průběhu udělat chybu. Stačí si dát pozor na ty nejčastější chyby, které by vám stavbu mohly ztížit, a pak vše půjde jako po másle.

Nezapomínejte ani na to, že pro to, aby terasa dlouho vydržela, je nezbytná také její údržba. Oleje pro povrchovou úpravu většinou mají složky pro ochranu před UV záření a negativními vlivy, ovšem tato vrstva velmi rychle mizí. Proto je nezbytné jednou až dvakrát za rok nátěr obnovit, aby si terasa zachovala krásný vzhled.

Užijte si skvělý relax na vaší nové terase.

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)