Měřeno počtem prodaných kusů, rok 2021 byl pro řadu trhů s tepelnými čerpadly v Evropě rekordní. Letos by tomu, v prostředí vysokých cen energií a zvýšenému riziku jejich nedostatku nemělo být jinak.
K růstům cen zemního plynu a elektrické energie, jichž jsme byli svědky v druhé polovině roku 2021 se letos přidaly obavy o dostupnost zemního plynu proudícího do Evropy z Ruska a snahy zemí Evropské unie snížit svou závislost na dodávkách energetických komodit z Ruska, a to právě za pomoci obnovitelných zdrojů energií, v případě tepla a teplé vody pro domácnosti pak prostřednictvím tepelných čerpadel.
Již před cca 2 roky bylo zřejmé, že aby země Evropské unie byly schopny dostát svým ambiciózním závazkům ke snižování emisí skleníkových plynů, musí dosavadní tempo přechodu z rychlit. V zemích západní Evropy tak začaly doslova jako houby po dešti růst nové větrné a solární elektrárny, na tepelná čerpadla již nepřecházely jednotlivé domácnosti, ale celé ulice, městské čtvrti či dokonce města.
Doposud neviděnou renesanci zažívá energie z větru a geotermálního tepla, které domácnosti využívají k zajištění si tepla a teplé vody. Dle studie Rethinking heat (viz zde) by geotermální energii prostřednictvím tepelných čerpadel mohlo v podmínkách západní Evropy využívat až 80 % domácností.
Byla to právě tepelná čerpadla země/voda využívající geotermální energii, která byla i v dobách podprůměrně nízkých cen energetických komodit zdrojem nejlevnějšího tepla, viz toto porovnání na webu tzb-info.cz.
Proč zrovna geotermální energie?
Mezi hlavní důvody patří:
- možnost její efektivní přeměny v teplo a teplou vodu,
- cena (je zdarma),
- dostupnost a prakticky nevyčerpatelné množství.
Tento zdroj je extrémně zajímavý i pro firmy, které dnes akutně řeší stejné problémy jako domácnosti, tj. rostoucí ceny energií a zvýšené riziko jejich nedostupnosti. I proto v tomto roce zaslalo 150 evropských společností otevřený dopis prezidentce Evropské unie s žádostí o vytvoření strategie masivního využívání geotermální energie, viz zde.