Zbavovat se starých tapet a lepit místo nich nové může být za trest. Tapety se trhají, špatně se s nimi manipuluje a na zdi po nich zůstávají zbytky lepidla. Pokud ale víte, jak na to, zvládnete to levou zadní.
Jak odstranit staré tapety ze zdi
Rozhodli jste se, že staré tapety už nemají na vašich zdech co pohledávat? Ať už se chystáte zeď vymalovat, omítnout, nebo na ni nalepit nové moderní tapety, ze všeho nejdříve se musíte popasovat s těmi stávajícími. Jak na to? Důležité je vědět, jaké druh tapet se chystáte odstraňovat. Podle toho zvolíte tu správnou metodu odstraňování – buď na sucho, nebo pomocí vody.
Příprava na odstraňování tapet
Než se vrhnete na odstraňování tapet, věnujte čas přípravě. Zvlášť pokud se chystáte sundavat tapety pomocí vody, nezapomeňte vypnout elektrický proud a pečlivě zakrýt podlahu, abyste ji neponičili. Nábytek odsuňte doprostřed místnosti a zakryjte ho fólií, na stržené kusy tapet si připravte odpadkové pytle.
Jak odstranit papírové tapety
Klasické papírové tapety drží na zdi jako přibité, na pomoc si proto rovnou vezměte odstraňovač tapet, který přidáte do horké vody. Usnadní vám práci a pomůže vám zbavit se nejen tapet, ale také vrstvy lepidla pod nimi.
Vzniklou směs naneste pomocí štětce nebo rozprašovače na tapety a nechte ji 15–20 minut působit. Celý proces opakujte, dokud roztok nepronikne k podkladové vrstvě tapety a lepidlu na zdi. Jakmile tapeta roztokem dostatečně nasákne, pomocí škrabky ji bez problémů strhnete, aniž by se trhala. Stržené tapety nechte ležet na zemi přímo u zdi – vsáknou totiž vodu stékající ze stěn.
Jak odstranit vinylové tapety
Vzpomínáte na dvě metody, jak odstranit staré tapety ze zdi? V případě vinylových tapet je použijete obě. Tapeta se totiž skládá hned ze dvou odlišných vrstev – zatímco horní vrstvu sundáte za sucha, spodní vrstvu je třeba nejprve namočit podobně jako papírovou tapetu. Nezapomeňte, že vinylová tapeta je voděodolná a než na ni začnete nanášet roztok s odstraňovačem tapet, nejprve její povrch propíchejte tapetovacím válečkem.
Jak odstranit vliesové tapety ze zdi
Odstranění vliesových tapet je otázkou několika minut. Stačí najít odlupující se roh, případně si pomoci nožem a tapetu jednoduše stáhnout ze stěny. Jakmile máte hotovo, stěna je rovnou připravena na lepení nové tapety nebo na malování.
Jak lepit tapety na zeď
Kvalitní tapety je třeba lepit na čistý a rovný povrch, případné nerovnosti a pukliny proto vyspravte. Čerstvou omítku, sádrokarton nebo barvený podklad nezapomeňte opatřit penetrací, která zajistí, že nedojde k předčasnému vyschnutí lepidla.
Kolik tapety budete potřebovat?
Než se pustíte do tapetování, ujistěte se, že máte dostatek tapety. Kolik jí budete při lepení potřebovat, zjistíte díky jednoduchému vzorci. Údaje je nutné doplňovat v metrech.
Počet rolí tapet = ((obvod místnosti × výška místnosti) / 5 (zaokrouhlená plocha jedné role tapety s evropskými rozměry 10,05 m × 0,53 m)) × 1,1
Při výpočtu je vhodné použít koeficient minimálně 1,1 – zohledňuje totiž předpokládané 10% ztráty během tapetování. Raději proto kupte o jednu roli tapety navíc, než abyste řešili, co s nedodělanou zdí.
Příprava tapet na lepení
Jakmile budete mít tapety koupené, zkontrolujte, zda nejsou poškozené nebo zda se jednotlivé role neliší například barevností. Následně si změřte výšku místnosti a k délce tapet připočtěte ještě alespoň 5 cm u spodního i horního okraje. Jestliže máte strop vysoký 2,5 metru, výsledný pruh tapety bude dlouhý 260 cm.
Uřízněte prvních pár pruhů tapety a pro jistotu je nejprve vyskládejte vedle sebe na zem. Vzory by na sebe měly navazovat. Pokud chcete, označte si jednotlivé pruhy tapet číslem tak, abyste při lepení zachovali správné pořadí.
Co je potřeba k tapetování
- kvalitní tapety
- lepidlo na tapety
- nádobu na lepidlo
- štětec nebo váleček na lepidlo
- dřevěné míchadlo
- provázek s olůvkem nebo laserová vodováha (k vyznačení svislých linii na zdi)
- tužku
- zalamovací nůž
- nůžky
- pravítko nebo svinovací metr
- gumový váleček nebo tapetovací stěrka
- štafle
Podobně jako při odstraňování tapet, i při jejich lepení odsuňte nábytek do středu místnosti a zakryjte ho fólií, aby se na něj neprášilo. Vypněte elektrický proud a odmontujte ze stěny veškeré vypínače a zásuvky.
Jak se lepí vliesové tapety
- Pomocí olovnice si vyměřte první svislou čáru, kterou vyznačíte na zeď tužkou.
- Připravte si lepidlo na tapety dle návodu od výrobce.
- Lepidlo naneste pomocí válečku přímo na stěnu.
- Začátek tapety přiložte k vrchnímu okraji stěny tak, aby ji o 5 centimetrů přesahoval.
- Odviňte potřebný pruh podél délky stěny a srovnejte ho do svislé polohy.
- Tapetu vyhlazujte od jejího středu ke kraji pomocí tapetovací stěrky. Předejdete tak vzniku vzduchových bublin.
- Přesahy u stropu a podlahy zatlačte pomocí stěrky do rohů a odřízněte je nožem.
- Další pruh tapety přikládejte těsně vedle prvního, překrývat by se měly jen v obtížných místech a rozích.
- Pro zahlazení hran na spojích použijte gumový váleček.
Jak se lepí vinylové tapety
Postup lepení vinylových tapet je obdobný jako v případě tapet vliesových. Jediným rozdílem je nanášení lepidla, které tentokrát patří přímo na tapetu, kde se nechá zhruba 3–5 minut nasáknout.
Jak se lepí papírové tapety
Při lepení papírových tapet postupujte stejně jako v předešlých případech. Opět s jediným rozdílem – lepidlo naneste na zeď i na tapetu. Pozor na to, že čas na nasáknutí papírových tapet je pouze 1–2 minuty. Pokud lepidlo necháte na tapetě delší dobu, tapeta se natáhne.