Už jste slyšeli o Japandi? Jedná o styl bydlení, který je kombinací skandinávského a japonského designu. Pokud tedy máte povědomí o dánském hygge a japonském wabi sabi a máte k těmto stylům blízko, Japandi vás určitě zaujme a zamilujete si ho.
Proč se právě tyto dva styly bydlení tak perfektně doplňují, na jakých stojí pilířích a jak je zkombinovat a přetvořit svůj domov v Japandi stylu? Veškerých odpovědí se vám dostane v následujících řádcích. Tak se vrhněte do čtení!
Původ a vznik Japandi
První a klíčová otázka je, jak tento styl vlastně vznikl. Vztahy mezi Dánskem a Japonskem jsou provázané již více jak 150 let. Dokonce se dánští designeři v minulosti vydali právě do Japonska, aby se nechali inspirovat japonským stylem bydlení. A uznání a obdiv jsou vzájemné. V Japonsku se dánský styl bydlení zvaný hygge těší obrovské oblibě a popularitě. A nesmíme zapomínat ani na úctu, kterou mají oba národy k řemeslníkům a přírodním materiálům. Samotné slovo Japandi je složeninou slov japonský a skandi.
Japandi charakterizuje minimalismus a funkčnost
Prvním pilířem je minimalismus a funkčnost. Neočekávejte tedy přehnané množství dekorací ani serepetiček. Kdepak. Japandi styl se vyznačuje jednoduchými a čistými liniemi, upřednostňuje kvalitu před kvantitou, podporuje udržitelnost a rovněž se vyznačuje respektem k řemeslníkům.
Dřevo a sklo
Mezi dva materiály, které se v tomto stylu těší velké oblibě, patří jednoznačně dřevo a sklo. Dřevěný nábytek vám doma navodí pocit pohody a přenesete si s jeho pomocí do svého bytu i kousek přírody. Při jeho výběru preferujte co nejméně povrchových úprav a klaďte důraz na přirozenost. Detaily volte v barvě čirého, mléčného nebo i černého skla.
Barvy ve stylu japandi jsou také důležité
Nezapomeňte ani na správnou volbu barev. Pro vyznavače Japandi stylu to znamená přírodní barvy.
- Oblíbené jsou jak zemité tóny, tak i bílý interiér doplněný o několik výrazných barev.
- A velké oblibě se těší i použití barvy černé.
- Vyhnout byste se měli křiklavým a výrazným barvám. Neustále mějte na paměti, že interiér vaší domácnosti by měl působit hlavně útulně.
Rostliny váš interiér zpestří
Dalším prvkem, který do svého interiéru rozhodně zakomponujte, jsou rostliny. Jedná se o další skvělý způsob, jak do svého domova vnést více přírody a velké pokojovky mohou být dekorativními dominantami některých místností. A i při volbě květináčů se držte barevného schématu Japandi a upřednostňujte bílé, šedé či terakotové květináče.
Důležité jsou i doplňky japandi
Jakmile budete mít hotové základy, je čas vrhnout se na doplňky. Těch sice bude potřeba pomálu, protože jak jsem si již zmínili, základem Japandi stylu je minimalismus, vzdušnost a funkčnost, ale pár doplňků je nutné pořídit si do každé domácnosti.
A jaký styl a typ doplňků volit? Opět platí pravidlo: preferujte přírodní barvy. Nezapomeňte si do svého domova pořídit několik huňatých dek a dekorativních polštářků na gauč, na čerstvé květiny si pořiďte jednoduché skleněné vázy. Pokud milujete keramiku, volte tu bez glazury. Pro uskladnění nezbytností volte buď dřevěné koše, bambusové ošatky, ratanové nádoby anebo třeba i koše vyrobené z juty. Zkrátka a dobře, dávejte přednost přírodním materiálům.
Jakmile svou domácnost zbavíte všech zbytečností a zařídíte ji ve stylu Japandi, dosáhnete tak i většího vnitřního klidu a míru. Ve svém domově se budete cítit šťastnější, spokojenější a celkově budete i více energičtí. Nezbytnou součástí domácnosti zařízené v Japandi stylu je pravidelný úklid, díky kterému budete ve svém domově neustále udržovat minimalistický vzhled.
Zdroje: boconcept.com, thespruce.com, homeincube.cz
Tipy na další styly bydlení