Životní styl

Strie jsou strašákem zřejmě každé ženy. Opravdu se s nimi dá bojovat?

Mezi ty nejčastější problémy, které trápí starší i mladé ženy, patří rozhodně strie. Tyto drobné jizvičky na problémových partiích jsou nevzhledné, kvůli nim se často ženy stydí svléknout do plavek na koupališti nebo i před svým partnerem. Jak strie vznikají a co proti nim pomáhá?

Zdroj foto: suriya yapin / Shutterstock.com

Strie se objevují na pokožce ve formě drobných malých jizev, které se mohou rozšířit, nebo dokonce změnit barvu. Tyto jizvy jsou přirozeným procesem ve chvíli, kdy se radikálně mění tělo. Objevují se na problémových partiích po zhubnutí nebo naopak přibrání hmotnosti za tak rychlou dobu, že tělo nestačí na změnu reagovat.

Nejčastěji se strie objevují kvůli praskání a roztahování kůže při přibírání na váze, například v těhotenství. Jizvy ale mohou potrápit i dospívající jedince, kteří moc rychle rostou.

Strie vznikají po popraskání kůže

Lidská pokožka je tvořena z mnoha vláken a vrstev, které tvoří také kolagen. Pokožka je díky němu pružná a dokáže se přizpůsobit kdejaké změně. Pokud však tato vlákna nezvládají reagovat v rychlém sledu, mohou popraskat. V takovou chvíli se na povrchu kůže ukazují právě malé a drobné jizvy.

  • Strie se objevují v drtivé většině u žen, někdy se však mohou ukázat i na mužském těle kvůli radikálnímu přibírání na hmotnosti či u dětí, které rychle rostou.
  • Ženy se se striemi nejvíce potýkají v těhotenství, a to v oblasti břicha, boků nebo stehen.
  • Praskání kůže a tvoření jizev může ale potkat i štíhlou ženu vlivem stárnutí.

Jak poznat strie?

Ze začátku mohou strie uniknout vašemu oku, jedná se totiž o drobné a dlouhé linky na kůži, které mají světlou, až perleťovou barvu. Tyto drobné podlouhlé jizvičky jsou cítit také na pohmat. Pokud přejedete prsty přes postižené místo, ucítíte drobné prohlubně, a postupem času bude kůže stále více hrbolatá.

Strie mohou být zbarvené také do červené nebo fialové barvy, záleží na prokrvení kůže a také na tom, jak staré jsou. Později však ustálí svou barvu a zůstanou jen o odstín rozlišnější od okolní barvy pokožky. V některých případech mohou být velmi bledé, až do perleťových a stříbrných tónů.

Zdroj foto: BLACKDAY / Shutterstock.com

Nejvíce na strie pomáhá prevence

Pokud se chcete vyhnout striím, pomůže vám preventivní péče o pokožku. Mazejte si kůži na všech částech těla alespoň jednou za dva dny, pravidelně a dostatečně. Nejlépe pomáhají tělové oleje nebo dobře zvolený krém. Pokud se i přesto začnou strie objevovat, nejspíš se jedná o genetický „dar“, se kterým si zkrátka jen těžko poradíte.

Prokrvení kůže může pomoci zamezit další tvorbu strií. Vyzkoušejte například cukrový peeling nebo citronovou šťávu. Tyto ingredience pomáhají zastavit tvorbu strií.

Odstranění strií laserem

Jestliže věříte estetické medicíně, můžete se svěřit do rukou odborníkům. Ti totiž vynalezli hned několik možností, jak se účinně a snadno strií zbavit. Vyzkoušejte například odstranění pomocí laseru nebo radiofrekvence.

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)