Štěpánská omáčka jako pokrm může mít více podob. Může se jednat o štěpánskou hovězí pečeni s omáčkou anebo o štěpánskou omáčku z vepřového. Určitě ale bude chutnat všem.
Ve všech případech se jedná o tradiční delikatesu, kterou si můžete dopřát s rýží anebo houskovým či jiným knedlíkem.
Jaké maso použít na štěpánskou omáčku?
Mezi nejčastějšími druhy masa, vyžívanými pro přípravu této omáčky, bývá hovězí roštěná či kýta anebo vepřová kýta. Oba druhy masa mají nezaměnitelnou chuť, která dokáže vykouzlit opojný zážitek z celého pokrmu.
Tuto dobrotu již znáváme ze školních jídelen a jistě také z domácího prostředí. Kromě masa bývá pro ni charakteristické vajíčko a přidaný špek.
Recept na štěpánskou omáčku
Příprava a celkové vaření není nikterak náročné. Klíčovým aspektem je sehnání patřičných surovin a odpovídajícího masa. Co se přílohy poté týče, záleží na preferenci každého. Omáčka s masem se dá konzumovat s rýží anebo si k ní můžete dopřát knedlík, nejlépe taktéž po domácku zhotovený, máte-li prostor.
Ingredience
Postup přípravy
- Jako první si uvaříme všechna vejce tak, aby byla natvrdo.
- Mezitím si můžeme omýt, očistit a osušit hovězí maso. Vezmeme nůž a uprostřed masa uděláme otvor, kam půjde vložit vejce.
- Než se ale do masa vloží vejce, nejprve vnitřek masa potřeme plnotučnou hořčicí.
- Jakmile bude maso vymazané hořčicí, můžeme do něj vložit natvrdo uvařená vejce. Aby z masa nevypadla, na konce dáme špejle či jehly určené pro tyto účely.
- Při dalším kroku si pokrájíme cibuli a na kostičky nakrájíme špek. Hned poté vlijeme olej na pánev a tu rozpálíme.
- Jakmile bude olej rozehřátý, vložíme nakrájený špek a necháme ho chvilku na pánvi, přičemž ho promícháváme. Po chvilce přidáme cibuli a necháme osmahnout dozlatova.
- Jakmile bude cibule mít cibule zlatavou barvu, dáme na ni maso a ze všech stran orestujeme, než bude celé zatáhnuté.
- V tomto bodu maso společně se vším, co je na pánvi přendáme do pekáče a podlijeme předem připraveným vývarem.
- Troubu si rozehřejme na 180 °C a maso v ní pečeme až do samého změknutí.
- Zhruba to budou dvě hodiny. Maso během ohřevu v troubě obracíme a můžeme ho podlévat vývarem.
- Když je maso upečené, vyndáme pekáč z trouby a necháme na chvilku odpočinout.
- V tento moment se připraví omáčka, a to z výpeku z pekáče.
- Maso z pekáče vyjmeme a ze vzniklého výpeku vyrestujeme tuk, který zaprášíme hladkou moukou a zalijeme vývarem, přičemž vše stále vymícháváme metličkou.
- Poté při občasném míchání ještě vaříme dalších 20 minut, a nakonec omáčku přecedíme. Ideální přílohou je rýže a houskový knedlík.
S čím podávat štěpánskou omáčku?
Někteří tento pokrm podávají se šunkou a kyselými okurkami. Šunka se vloží společně s vajíčkem do masa. Co se do něj ještě můžeme vložit, tak je špek či kyselá, podél nakrájená, okurka. Jiní zase mají rádi maso pouze prošpikované, bez vajíčka či dalších surovin. Verzí nalezneme více, vždy bude záležet na našich aktuálních chutích. Můžeme podávat i s těstovinami.
Jak vylepšit recept?
Máte-li raději maso vepřové či chcete pro jednou zkusit změnu, omáčku můžete připravit z vepřové kýty. Jedna z verzí je uvaření vepřového masa nakrájeného na kostičky a po jeho řádném změknutí se přidají vajíčka taktéž nakrájená. Dle chuti je možné přidat i mletou papriku.
Dobrou chuť!
Zdroj: delish.com, bbcgoodfood.com
Další recepty na omáčky