Kdo by nemiloval čerstvý steak? Pokud tedy nejste zrovna vegetarián, vegan nebo nepatříte mezi jakékoliv jiné odpůrce masa. Následující řádky budou zasvěceny správné přípravě tohoto lahodného pokrmu. Pokud víte, jak na to, dokážete si doma připravit chutný steak kdykoliv.
A aby to pro vás byla hračka, sepsali jsme několik věcí, které vám poslouží jako návod, a zároveň i věci, kterých byste se při přípravě steaku měli rozhodně vyvarovat.
Koření a dochucení je základ
Častou chybou začátečníků v kuchyni je, že používají málo koření. Jenomže koření je od toho, aby pokrmům dodávalo chuť – a není potřeba s ním šetřit. A to platí i v případě soli a steaku. Nejlepší variantou je sůl s velkými krystalky, které jsou dobře viditelné, skvěle se s nimi pracuje, a v případě, že byste to s jejich množstvím přeci jen přehnali, jednoduše přebývající granulky odeberete.
Doporučujeme také: Recept na rump steak
S nožem zacházejte opatrně
Parádní kus steaku je potěcha pro všechny smysly. Abyste se o tento zážitek neochudili, zacházejte se steakem opatrně! V případě, že potřebujete zjistit, jak na tom steak je, nebodejte do něj nožem, ani jinými ostrými nástroji. Řádně si omyjte ruce a správnost propečení steaku zkontrolujte pomocí prstů. Kdybyste do steaku během pečení neustále bodali a píchali, připravili byste se o to nejlepší: o šťávu.
Maso z mrazáku nejprve rozmrazte
Vyndali jste maso na steaky z mrazáku a okamžitě jste ho položili na pánev? Tomuto nešvaru se snažte vyhnout. Každé maso, které bylo před přípravou v mrazáku, je důležité nechat rozmrazit tak, aby mělo pokojovou teplotu. Zmrazené maso by se déle peklo, a hlavně by bylo vysušené. Jak rozmrazit maso? Pokud se chystáte grilovat nebo připravovat steaky v kuchyni na pánvi, maso na ně si z mrazáku vždy vyndejte s dostatečným předstihem.
Jak máte rádi svůj steak
Rare, medium rare, medium či well done? Každý má rád jiný způsob. U steaku by se vám ale nikdy nemělo stát, že ho přetáhnete. Takový kousek je totiž suchý a nemůže chutnat snad nikomu. Správně propečený steak je vždy uprostřed růžový. Na pánvi či na grilu byste neměl maso nikdy opékat víc jak čtyři a půl minuty. Z kulinářského hlediska je totiž příprava steaku na způsob well done považována za chybu. Takto přetažený steak je hnědý, suchý a nedoporučuje se ke konzumaci. Připravíte se totiž o to, co je na steaku skvělé: šťávu, jemnost, i jeho chuť.
Přemýšlíte nad omáčkou na steak? Vyzkoušejte pepřovou omáčku na 3 způsoby.
Nepodceňujte správnou teplotu
Steak připravujte vždy na pořádně roztopené pánvi či grilu. Zásadní chyba, které se můžete u pečení steaků dopustit, je jeho položení na studenou pánev. Podstatně byste tím totiž prodloužili dobu jeho pečení a mohlo by se stát, že místo přípravy medium byste steak vysušili do způsobu well done. Proto pokaždé před položením steaku na pánev či rošt grilu zkontrolujte teplotu jednoduchým podržením ruky nad místem.
Odpočinek není jen pro jedlíky
Už jste určitě někdy slyšeli o tom, že si steak musí odpočinout? Není to výmluva k tomu, aby si šel šéfkuchař lehnout a svou lenost skrýval výmluvou na steak. Kdepak. Aby byl steak lahodný a chutnal jednoduše božsky, musí si před podáváním odpočinout. Co to v praxi znamená? Než položíte steak na talíř a nabídnete ho hostům ke konzumaci, nechte ho po dobu pěti minut pouze odpočinout na talíři. Tím zajistíte, že maso nepřijde o svou šťávu po prvním zakrojení, ale ponechá si ji po celou dobu.
Jakmile se budete držet všech výše zmíněných bodů, nebude pro vás příprava lahodného steaku žádný problém. K ochucování steaku používejte sůl s velkými krystalky, pečte ho pouze na předem rozžhavené plotně a po pečení ho nechte odpočinout. Dobrou chuť.