Šrucha se pěstuje hlavně pro svůj vysoký obsah přírodního vitaminu C, vitaminu B, draslíku, hořčíku a omega 3 mastných kyselin. Jak na pěstování šruchy?
O rostlině šrucha
Šrucha (lat. Portulaca) je subtropická rostlina s dužnatými stonky a je známá také pod názvy portulák a kuří noha.
Pěstování šruchy
Pěstování této rostliny je naprosto nenáročné, co ale pro bezproblémový růst potřebuje, je dostatek slunečního záření. Nejlepší doba k výsevu je začátek května, abyste měli jistotu, že již nebudou noční mrazíky. Vyklíčí vám poměrně brzo, do dvou týdnů byste měli vidět výsledek – a pokud bude dostatečně svítit slunce, bude vám kvést celé léto.
Květy šruchy se totiž otevírají slunci.
Půdu jí dopřejte dostatečně propustnou, nejlépe písčitou. Jelikož se jedná o plazivou rostlinu, je vhodné ji umístit k zídce nebo ke skalce, o níž se bude moci opřít a vytvoří vám krásnou přírodní dekoraci. Přihnojit ji stačí jednou měsíčně hnojivem rozpustným ve vodě. Pokud zapomenete, šrucha to i tak zvládne, jelikož ve svých stoncích udržuje vodu. Často se také stane, že se vám šrucha na další rok ujme sama, jelikož přirozeně vysemení.
Využití šruchy v kuchyni
Nejzdravější varianta přípravy jídla ze šruchy je její přidání do salátů. Můžete ji kombinovat s klasickou zeleninou, jako jsou rajčata, papriky a okurky. Také je chutná jako přísada do tvarohových pomazánek či polévek.
Šťáva ze šruchy je nejenom chutná, ale také velice zdravá. Je skvělá při hubnutí, protože reguluje hladinu tuku v těle a podporuje trávení. Její listy se přikládají na popáleniny a jiná kožní onemocnění. Co ale nejvíce oceňují ženy je její účinek proti stárnutí – v tradiční čínské medicíně se pro tento účinek podává odvar z 10 gramů suché nati na jeden litr vody. Je třeba jej popíjet třikrát denně před jídlem.
Pili jste někdy odvar ze šruchy?
Další oblíbené rostlinky