Ač může být název oblíbeného moučníku z formy jakkoliv zavádějící, nenechte se mýlit, srnčí hřbet neobsahuje maso a nejlépe chutná s čokoládovou polevou a mandlemi.
Příprava oblíbeného dezertu srnčí hřbet vyžaduje zručnost a trpělivost, ale výsledek pak stojí za to. Receptů na jeho přípravu najdete celou řadu.
Nejlepší moučník srnčí hřbet
Proč se řadí srnčí hřbet k těm vůbec nejoblíbenějším moučníkům? Vypadá totiž velice slavnostně, chutná po čokoládě a hodí se ke všem příležitostem. Spousta z nás ho má také spojený s dětstvím a Vánocemi. Připravte si během volného nedělního odpoledne srnčí hřbet. Recept na něj není příliš složitý a pokud za sebou již máte nějaké zkušenosti s pečením, nebude pro váš příprava nijak složitá.
Jakou formu vybrat?
Než se vrhnete do pečení srnčího hřbetu, připravte si kvalitní formu a mřížku, kde bude po dopečení odpočívat a chladnout srnčí hřbet. Forma na tento oblíbený moučník je nahoře mírně vypouklá, a pokud ji nemáte doma, za pár stovek ji seženete v domácích potřebách. Bez té správné formy nevykouzlíte ten nejlepší možný čokoládový hřbet. Zároveň si nezapomeňte s dostatečným předstihem vyndat máslo z lednice.
Recept na srnčí hřbet
My vám přinášíme základní recept na čokoládový srnčí hřbet, cukroví i moučník vašeho dětství, který si ale můžete upravit podle své chuti a doplnit čímkoliv vás jen napadne. Pojďte se společně s námi vrátit zpět do dětství a připravte si nejlepší srnčí hřbet tak, jak ho připravovala vaše babička a maminka.
Ingredience
Ingredience na polevu
Postup přípravy
- Začněte tím, že si připravíte formu a dobře ji vymažete máslem a vysypete hladkou moukou.
- V míse utřete máslo s cukrem a následně po jednom přidávejte vejce. Do vzniklé směsi opatrně přisypávejte mouku smíchanou s kypřícím práškem, a nakonec přidejte mléko.
- Těsto následně smíchejte s nahrubo nasekanou čokoládou a najemno namletou ořechovou směsí.
- Těsto opatrně přelijte do připravené formy a pečte v rozehřáté troubě po dobu jedné hodiny na 170 °C.
- Jakmile do těsta píchnete špejlí a vyndáte ji suchou, srnčí hřbet je hotový.
- Po vyklopení srnčí hřbet nechte vychladnout a poté si připravte domácí čokoládovou polevu.
- Před aplikací čokoládové polevy potřete vršek hřbetu vaší oblíbenou marmeládou.
- Ve vodní lázni nechte rozpustit čokoládu s máslem a jakmile vám vznikne lesklá a tekutá poleva, opatrně ji polijte celý hřbet.
- Než poleva zaschne, nezapomeňte vrchní část moučníku posypat nasekanými mandlemi.
Příprava polevy
Pokud chcete experimentovat a vyzkoušet obměnu tradičního receptu, vyzkoušejte jogurtový srnčí hřbet. Jogurtový hřbet je velmi vláčný.
Kdy vyklopit srnčí hřbet?
Nejobtížnější část přípravy je vyklopení srnčího hřbetu. Jak poznat, že nastal ten správný čas? Postupujte stejně jako když vyklápíte bábovku. Jakmile vyndáte formu s hřbetem z trouby, položte na ni mělký talíř a oběma rukama formu opatrně otočte dnem vzhůru. Srnčí hřbet by se měl okamžitě vyklopit. Pokud se tak ale nestane, nechte formu položenou na talíři a položte na ni mokrou utěrku. Těsto časem povolí a obsah formy se nakonec přeci jen vyklopí do talíře.
Tip: Vyzkoušejte na srnčí hřbet připravit dokonalou čokoládovou polevu, která dodá moučníku skvělou chuť.
Jak vylepšiť moučník srnčí hřbet?
Náplň srnčího hřbetu můžete střídat podle chuti a nálady. Dobře dopadne použití jakéhokoliv kandovaného ovoce, ale také rozinek či nadrcených oříšků. Srnčí hřbet, moučník vašeho dětství, můžete neustále obměňovat.
Zdroj: bettycrocker.com