Řekli jste si, že přece nejste křeček, abyste doma hromadili zásoby jídla? Supermarkety jsou otevřené každý den a jejich nabídka je více než pestrá. Tak na co mít doma spíž. Ale ono to tak jednoduché není. Nemůžete přece pro každou věc hned běhat do obchodu.
Spižírna je velmi praktická a oplatí se i v moderní době. Jak by měla vypadat?
Spižírna má v domácnosti své místo
Odmysleme si současnost a koronavirovou epidemii, která uzavřela spoustu lidí doma na home office. Kdyby chodili do práce, budou se stravovat v závodních jídelnách stejně jako děti v jídelnách školních. To mohlo některé inspirovat k tomu, že spíž doma nepochybně nebudou potřebovat. Stejně v domácích podmínkách vaří jen o víkendech. Přesto spižírny z našich domácností zcela nevymizely a stále v nich mají své místo. Proč tomu tak je? Určité zásoby jídla je totiž třeba mít doma bez ohledu na to, jestli mají obchody otevřeno každý den. Spíž nabízí prostor pro to, abyste potřebné věci měli doma hned po ruce.
Umístění spíže v kuchyni
Nejčastěji bude spíž umístěna v kuchyni. Ideální by však bylo, kdybyste pro ni mohli najít místo v bytě, kde je teplota jen okolo 10 °C. Pokud přesto musíte spižírnu dát do kuchyně, vybírejte pro ni prostor, jenž není hned vedle sporáku, trouby, ledničky, mrazáku a na přímém slunci. Přece jen v ní budete skladovat potraviny, tak ať se vám hned vlivem tepla nezkazí. V kuchyňských linkách často jedna ze skříní funguje právě jako spíž. V těch modernějších je formou výsuvných šuplíků. Jedná se o praktické řešení, kdy máte o uložených potravinách dokonalý přehled.
Dříve, než do ní potraviny naskládáte, dejte na poličky nebo do zásuvek praktický voskovaný papír, který chrání nábytek. Pokud si najdete prostor na úschovu potravin na chodbě ve skříni, platí to stejné jako pro kuchyni. Voskovaný papír je základem, abyste mohli svoji spíž udržovat v čistotě. Protože odolává vlhkosti, při úklidu ho stačí přetřít mokrým hadříkem. Až doslouží, s lehkým srdcem ho vyhodíte. Tento papír bývá k dostání obvykle v papírnictví, a to v různobarevném provedení.
Jaké regály do spižírny
Máte-li možnost mít spíž v samostatné suché místnosti, měla by být dobře odvětrávaná, bez přístupu přímých slunečních paprsků. Nejlepší je orientace na sever. Vyřešit uskladnění potravin lze pomocí regálů. Ty bývají nejčastěji dřevěné, kovové či drátěné. Šikovný kutil dokáže takový regál ze dřeva vyrobit i sám. V ostatních případech je nutné se podívat po nabídce v obchodech. Ale nemusíte mít obavu, že byste nic nesehnali. Určitě si ze sortimentu regálů vyberete. Potraviny, vyžadující větší chlad, je vhodné dávat do dolní části regálů, protože právě tam bývá chladněji.
Skleněné a plastové dózy, nebo raději původní obal?
Mouku, rýži nebo cukr je vhodnější přechovávat v uzavřených dózách – plastových či skleněných. Jednak to pak ve spíži lépe vypadá a za druhé se vyhnete nepříjemnostem s protržením obalu a vysypáním obsahu na poličku. Necháváte-li potraviny v původním obalu, což se týká třeba těstovin, je nutné ho po otevření zajistit pomocí spony nebo gumy. Kypřicí prášek, puding, vanilkový cukr či sáčky s nejrůznějším kořením si můžete umístit přehledně do košíčků. Alespoň se ve spižírně nebudou jen tak volně povalovat. Pořádek ve spíži je vizitkou dobré hospodyně.
Lapače potravinových molů
Potraviny, které používáte často, mějte v popředí hned po ruce. Ty, na které přijde řada jen občas, umístěte do zadní části spíže. Pravidelně je třeba kontrolovat dobu použitelnosti jednotlivých potravin i jejich stav. Pokud se do některých už pustili moli, je nutné je vyhodit. Na nepříjemné malé motýlky platí lapače molů. Ty určené do spíže by měly být označené jako vhodné pro použití u potravin. Jiné tam nedávejte, obsahují většinou chemické látky, jež by mohly být zdraví škodlivé.