Solární panely, někdy též nazývané fotovoltaické elektrárny nebo zkráceně fotovoltaiky, se řadí mezi obnovitelné zdroje energie, jelikož využívají sluneční záření. Proto se jim také někdy říká solární elektrárny. Trendem posledních let je pořízení si solárních panelů na střechu rodinného domu a jejich využívání k ohřevu vody a vytápění domácnosti.
Zvažujete jejich nákup a instalaci i vy? V následujících řádcích se blíže podíváme na to, zda se jejich pořízení vyplatí či nikoliv a rovněž zmíníme jejich hlavní výhody a nevýhody.
Oblíbenost solárních panelů v českých domácnostech
Podle průzkumů se stále více českých rodin zajímá o pořízení si solárních panelů. Tato oblíbenost a zvýšený zájem je možné vyčíst z nárůstu počtu žádostí o dotace související se solárními systémy. A není se čemu divit, díky fotovoltaice na střeše ušetříte na platbách za elektřinu a budete využívat ekologický zdroj energie. Jenomže, ne každý dům je pro umístění panelů vhodný a rozhoduje i jeho lokalita. Pojďme se blíže podívat na pozitiva a negativa solárních panelů.
Výhody solárních panelů na střeše
V první řadě musíme zmínit hlavní výhodu solárních panelů, a tou je jejich snadná instalace, s kterou jde ruku v ruce i snadná údržba.
- Kromě pravidelných servisních prohlídek se o ně nemusíte vůbec starat.
- Rovněž se vyplatí i po finanční stránce. Jedinou investicí je totiž jejich pořízení a poplatek za instalaci.
- Podle průzkumů vám solární panely na střeše ušetří až 16 000 korun ročně na poplatcích za elektřinu.
- A navíc se dá při jejich pořízení čerpat i dotace.
Fotovoltaika má všestranné využití, dá se použít jak na vytápění domácnosti, tak i k ohřevu vody. Samozřejmě nesmíme zmínit ani jejich dlouhou životnost a ekologický aspekt. A nemusíte se bát ani jejich porouchání, neboť jejich poruchovost je až neuvěřitelně nízká a velmi vzácná.
Nevýhody fotovoltaiky
Jelikož jsou solární panely založeny na přeměně energie získané ze slunečních paprsků, potřebují ke svému správnému fungování dostatek slunce. Nehodí se tedy na domy, které mají zastíněnou střechu vysokými stromy nebo se nachází v takovém podnebí, kde je během roku málo slunečních dní. Tím by totiž ztratily svůj význam a jejich pořízení by se rozhodně nevyplatilo.
Další nevýhodou je, že v českých podmínkách nemohou být solární panely na střeše jediným zdrojem energie a vždy se hodí spíše jako doplňkový zdroj. S tím souvisí i to, že z důvodu proměnlivého počasí je energie dodávaná ze solárních panelů nespolehlivá, neboť její množství se mění podle počasí.
Kde se instalace panelů vyplatí
Jak jsme již zmínili, ne všechna místa v České republice jsou pro instalaci solárních panelů vhodné. Jak tedy poznat, že zrovna váš dům je vhodným kandidátem na pořízení si panelů na střechu?
- Vezměte v potaz, kde bydlíte. Čím více na jihu republiky se vaše bydliště nachází, tím lépe.
- Jak vypadá váš dům, konkrétně tedy vaše střecha? Při instalaci fotovoltaiky nehraje roli fakt, jakou krytinou máte střechu pokrytou, zato vhodný je její sklon. Ideální je šikmá střecha orientovaná na jih se sklonem 35 stupňů.
Doufáme, že jsme vám pomohli při rozhodování, zda si solární panely na střechu pořídit či nikoli. Jestliže bydlíte v takové oblasti, kde je slunce pravidelným návštěvníkem a střecha vašeho rodinného domu je situována na jih, a ještě má ideální sklon 35 stupňů, je pořízení fotovoltaiky rozhodně správnou volbou. V ostatních případech se nebojte poradit s odborníky, kteří jsou schopni odhadnout kolik energie by vám solární panely na střeše vyrobily.