Svatba je důležitý okamžik v životě nevěsty i ženicha. Slíbí si věčnou lásku v dobrém i ve zlém, oslaví tento krok se svými blízkými. Ať už je svatba velká či malá, neobejde se bez důležitých náležitostí – svatebních šatů, květin, slůvka ano a snubních prstýnků. Našli jste své vysněné prstýnky na internetu, ale nevíte, jakou velikost zvolit, abyste nešlápli vedle? Vyzkoušejte pár triků, jak vybrat správnou velikost prstenu online!
Na celý život
Snubní prsteny vybíráte zpravidla na celý život, budou s vámi den co den, tedy zažijí s vámi mnoho situací. Muži většinou snubní prsteny nenosí, ať už kvůli práci, ze zvyku nebo mnoha dalších důvodů, ale ženy doprovází prsteny den co den. Nespočetněkrát je ponoří do vody při mytí nádobí, při umývání rukou, praní, sprchování, setkají se s manuální prací, se zátěží v podobě těžkých tašek, vaření a mnoha a mnoha dalších situací. Je tedy důležité vybrat takový prsten, který všechno zvládne bez větší újmy.
Zaměřeno na materiál
Jedna z důležitých, přímo klíčových věcí při výběru je zvolit správný a vhodný materiál. Nejčastěji vybíráte ze zlata, bílého zlata, stříbra, platiny nebo chirurgické oceli. Vyplatí se investovat do kvalitního materiálu, který má vysokou odolnost proti poškrábání a dalším neduhům. Taky je důležité vědět, jak má prsten vypadat. Na některé materiály se gravíruje hůř, některé nekorespondují s kamínky, pokud je na snubních prstenech chcete a podobně.
Varianta pro muže a pro ženy
Ne každý chce a může nosit denně snubní prstýnek. Traduje se, že jde většinou o doménu mužů, no ne vždy je to pravda. Některé ženy nechtějí nebo nemohou nosit pravidelně jakýkoliv prsten – v práci jim vadí, mají alergii, otékají jim prsty a další důvody. Řekněte si, jak často budete prsten nosit. Pokud jen ve výjimečných situacích (svatba, oslavy, večírky atd..) pak můžete zvolit levnější variantu. Ti, co budou nosit prsten denně, zvolí kvalitní materiály.
Stanovte si cenu
Při výběru je také důležitá cena, kterou můžete investovat do nákupu. Každý má na svatbu a potažmo svatební prsteny jiný rozpočet, proto je nutné tento fakt zohlednit. Podle ceny si můžete vybrat materiál a následně i zhotovené prstýnky.
Velikost prstenu
Během života se mění lidské tělo a s tím také velikost vašeho prstu. Vybíráte prsten v jednu chvíli, ale za pět nebo deset let vám už může být velký nebo naopak malý. Snubní prsten by neměl být moc těsný, ale ani moc volný. Zkrátka tak akorát. Při nasazení snubního prstenu zkusmo zatřepte rukou, zda nespadne nebo naopak sevřete několikrát pěst. Tlačí vás prstýnek? Pak je ideální vybrat větší velikost.
K velikosti prstenu je potřeba myslet také na tloušťku prstenu. Příliš tenký prsten možná vypadá elegantně a jemně, ale může se vám také velmi nepříjemně zařezávat do prstu a během dne působit nepříjemné bolesti či pálení. Navíc při běžném používání se tenké kroužky snáze deformují. Raději tedy zvolte širší prsten, který vydrží. Co dělat, když vybíráte prsteny online?
Domácí výběr
Máte ve šperkovnici prsten, který sedí na prsteníček? Přeměřte jeho vnitřní rozměr nebo změřte obvod prstenu. Rozměry se měří na milimetry, aby prsten dobře seděl. Použít můžete také speciální měřící proužek, který najdete na mnoha e-shopech. Jde o plastový kroužek, který si na prst navléknete a utáhnete za pomoci pásku tak, aby vám byl příjemný. S tímto proužkem poté můžete vyzkoušet několik běžných úkonů a uvidíte, jak se budete cítit. Pokud někomu natékají prsty, může si velikost změřit ve chvíli otoku i ve chvíli, kdy jsou prsty v běžném stavu.
TIP: Pozor na klouby. Nastavíte-li velikost na měřícím proužku, zkuste jej poté stáhnout z prstu. Máte-li větší nebo širší klouby, je důležité brát v potaz i to.
Použijte stužku
Nechcete si pořídit měřící proužek? Pak použijte širší stužku, silnější provázek nebo třeba proužek obyčejného papíru. Stužku, provázek nebo papír vezměte a provlékněte pod prstem, na kterém prsten budete nosit. V našem případě pod prostředníčkem, ale samozřejmě podobným stylem změříte velikost prstenu také na jiných prstech.
Stužku, provázek nebo papír obtočte okolo prstu a poté utáhněte. Ovšem pozor, utažení nesmí být silné. Doporučujeme po utažení přidržet nebo přišpendlit a zkusit pokrčit prst nebo stužku v případě širších kloubů z prstu sundat.
Vyznačte místo, kde se oba kraje stužky, provázku nebo papíru dotýkají, případně konce ustřihněte. Vezměte pravítko a pečlivě změřte od jednoho bodu k druhému celou délku stužky, provázku nebo papíru. Výsledné číslo vám bude nápomocno při výběru velikosti snubního prstenu. Podobně postupujte také u partnera.