Sluchátka používáme prakticky všichni – a dalo by se říct, že téměř každý den. Právě díky poslechu oblíbené hudby dokážeme byť jen na chvíli vypnout od každodenních starostí a povinností.
Ty nejlepší písničky si ale nikdy nevychutnáme bez kvalitního zvuku. Na trhu se jich nachází nepřeberné množství, takže by pro některé z vás mohlo být velice obtížné vybrat si ta nejlepší sluchátka.
Na co si dát pozor při výběru sluchátek
Ještě předtím, než se pustíte do výběru, byste si měli ujasnit názor v několika oblastech. Předně je nutné odolat pokušení a nepodlehnout hezkému vzhledu. I ta nejhezčí bezdrátová sluchátka totiž nemusejí hrát dobře. Alespoň hrubý výběr byste měli provést z pohodlí vašeho domova. Zvažte všechny alternativy, přečtete si recenze na konkrétní produkty a neváhejte porovnávat jednotlivá sluchátka mezi sebou.
Ale jak sluchátka vybírat? Hlavním kritériem je aktivita nebo příležitost, při níž je budete používat. Naprosto odlišné přístroje se hodí kupříkladu na běh či podobné sportovní aktivity a jiná sluchátka zase vyniknou při jízdě tramvají nebo sezení u počítače. Nezapomeňte ani na správný konektor, protože jinak vám nepůjdou připojit k příslušnému zařízení. Výjimku tvoří pouze Bluetooth sluchátka.
Proč zvolit takzvané pecky?
V dnešní době jsou tato sluchátka s mikrofonem bohužel na ústupu z důvodu nástupu modernějších technologií, ale v minulosti měla naprosto dominantní postavení na trhu. Patří do skupiny intraaurálních sluchátek, což znamená, že se umisťují přímo do ucha. Dnes jsou považována za základní výbavu.
Proč zvolit interaaurální sluchátka?
Hlavními výhodami je nízká pořizovací cena a pohodlné umístění v uchu. Díky tomu by vám tato sluchátka neměla nikdy vypadnout z uší. Obecně se tato sluchátka považují za produkty s příznivou cenou. Samozřejmě se dají tato sluchátka pořídit i v té vyšší cenové kategorii, která zahrnuje moderní kousky. Ty nabízí solidní kvalitu poslechu a některé dokonce i tlumí okolní zvuky. Zde je opravdu dobré zapřemýšlet nad investicí, jelikož i zde platí zlaté pravidlo poměru cena versus výkon.
Proč zvolit circumaurální sluchátka?
Tohoto složitého názvu se vůbec nemusíte lekat. Jsou charakteristická tím, že obepínají celé ucho. Okraj sluchátka se běžně dotýká vaší hlavy, což by pro některé z vás mohlo být krajně nepohodlné. Na druhou stranu je tím zajištěna vynikající eliminace okolních zvuků a šumů. Na jejich výrobu se používají kvalitnější materiály, jako například kůže. I díky tomu je často najdeme v profesionálních audio studiích.
Tato herní sluchátka se výtečně hodí i pro domácí použití. Jejich velkou nevýhodou je větší váha, velikost a tím pádem špatná skladovatelnost. Náhlavní sluchátka jen těžko zmuchláte a strčíte do batohu nebo do kabelky. Některým lidem vadí i pocení uší, což ale nelze považovat za objektivní nevýhodu. Na druhou stranu tato sluchátka výtečně eliminují okolní šum a jsou vyrobeny z pohodlných materiálů.
Doporučujeme: Jak vybrat naslouchátko?
Konektory ke sluchátkům
Ptáte se, k čemu vlastně konektor slouží? Zjednodušeně řečeno zajišťuje propojení samotných sluchátek s vaším zařízením. Při výběru je zvolení vhodného konektoru naprosto klíčové, jinak by vám drahý kus byl naprosto k ničemu. Nejběžnějším typem je 3,5 milimetrový konektor, který podporují téměř všechna moderní multimediální zařízení. Občas můžete narazit i na starší typy 2,5 mm nebo dokonce 6,3 mm, avšak ty jsou charakteristické pro starší sluchátka.
Při výběru vhodného konektoru se nabízí i varianta jeho tvaru. Drtivá většina sluchátek disponuje klasickým rovným připojením, avšak na trhu najdete také konektory zahnuté do tvaru písmene L. Ty jsou odolnější vůči poškození a jejich připojení k multimediálnímu zařízení je silnější. Na druhou stranu je u těchto konektorů větší riziko zalomení, a tím pádem i poškození celých sluchátek.
Vyplatí se headset?
Vývoj internetových technologií jde neustále kupředu, což samozřejmě dopadá jak na mobilní telefony, tak i na sluchátka. Prakticky nikdo už dnes hudbu neposlouchá z klasického přehrávače, nýbrž všichni máme bezdrátová sluchátka připojená k chytrému telefonu. A právě tento trend dal vzniknout novému typu zařízení, které se jmenuje headset. O co jde? Klasická sluchátka jsou doplněna mikrofonem, díky němuž můžete pohodlně telefonovat.
Headset hodně používají profesionální řidiči kamionů nebo osobních automobilů. Při řízení potřebují mít volné ruce a navíc je telefonování během jízdy nelegální. Sluchátka s mikrofonem ocení také náruživí hráči počítačových her. Při hraní online stříleček si velice často volají přes internet – a k tomu je headset tou nejlepší volbou. Spadáte do jedné z těchto kategorií? Pak byste měli pořízení kvalitního headsetu velmi rychle zvážit.
Bezdrátová sluchátka se dostávají do popředí
Poslední dobou se do popředí trhu dostávají bezdrátová sluchátka, která pro přenos signálu využívají alternativních technologií. Často se jedná o systém Bluetooth, jímž disponuje každé moderní multimediální zařízení, takže byste se spárováním sluchátek neměli mít sebemenší problém. Díky Bluetooth si užijete nerušený poslech hudby bez jakýchkoliv externích šumů s překvapivě velkým dostupem. I když budete vzdáleni několik metrů od svého telefonu, stále vám ve sluchátkách bude znít hudba.
Za největší výhodu bezdrátových sluchátek je považována snadná skladovatelnost. K tomu vám odpadnou i starosti s neustále zamotaným kabelem, který se v některých okamžicích až nepříjemně plete pod ruce. Bezdrátová sluchátka k televizi jsou bohužel o něco dražší. Kvůli absenci drátového napájení se musí také externě nabíjet. Pokud už byste se pro pořízení bezdrátových sluchátek rozhodli, rozhodně se zaměřte i na kapacitu baterie.
Co očekávat od sluchátek do 500 korun?
Ta nejvíce obyčejná sluchátka dnes bez větších problémů pořídíte už za 150 korun. Za tuto cenovku ovšem nemůžete čekat kdovíjaký zázrak. Bude se jednat spíše o funkční zařízení, jehož prostřednictvím si užijete oblíbené písničky. Na odladění okolního šumu nebo na prvotřídní poslech však rychle zapomeňte.
Pokud už se rozhodnete vybírat v nejnižší cenové kategorii, určete si minimální cenovku 200 Kč. Co za tuto cenu čekat? Obvykle seženete pecky nebo špunty v nevalné kvalitě. Tím pádem se hodí spíše pro méně náročné posluchače, kteří si nepotrpí na kvalitním poslechu hudby.
Co očekávat od sluchátek do 1000 korun?
V prostřední cenové kategorii asi bude vybírat drtivá většina z vás. Tato sluchátka do uší dokáží uspokojit požadavky náročnějších uživatelů, ovšem stále za přijatelnou cenu. Nejčastěji se zde setkáte se špunty nebo peckami.
Možná tím budete překvapeni, ovšem do jednoho tisíce českých korun si můžete pořídit méně kvalitní náhlavní sluchátka. Zařízení v této cenové hladině nabízejí optimální poměr cena x výkon, takže si mezi nimi určitě vyberete. Pro běžného uživatele jsou naprosto ideální.
Co očekávat od sluchátek s pořizovací cenou nad 1 tisíc korun?
Za tisíc korun českých už pořídíte skutečně kvalitní kus s tím nejlepším zvukem. Pořizovací cena v některých případech může strmě vystoupat až k hranici 10 tisíc korun. V této cenové kategorii se nachází především značková náhlavní sluchátka používána v profesionálních audio studiích. To ale neznamená, že si je nemůžete pořídit domů.
Výběr sluchátek je především individuální disciplínou, protože každý máme jiné požadavky. Vnímání zvuku je hodně subjektivní a právě od toho se budou odvíjet také preferované parametry sluchátek. Až si ale u regálu nebudete vědět rady, vzpomeňte si na naše tipy.