Péče o zahraduZahrada

Škůdci: Chraňte svůj záhon jednoduše a přírodně

Chcete si vypěstovat vlastní plodiny na své zahradě a nechcete, aby vaše práce a péče přišla vniveč kvůli škůdcům? Existuje několik způsobů jak svůj záhon ochránit před nechtěnými škůdci.

Některé z nich jsou čistě přírodní bez použití chemie. Nevěříte? Pokračujte ve čtení a dozvíte se, proč byste měli při vysazování zeleniny a bylinek dodržovat určitá pravidla.

Zdroj foto: Alexander Raths / Shutterstock.com

Bylinky a zelenina

V přírodě existuje velice chytrý systém ochrany a vzájemné spolupráce mezi některými druhy rostlin. Abyste jej mohli využít ve svůj prospěch, je potřeba o tomto systému, vědět a následně aplikovat na své zahradě.

Začněme vzájemným vztahem bylinek a zeleniny. Pro nás jsou bylinky skvělým pomocníkem do kuchyně i do domácí lékárny. Využíváme nejenom jejich léčivé účinky, ale také jejich aroma. A právě jejich vůně je zbraň, kterou můžete využít proti škůdcům.

V praxi to například znamená, že:

  • Šalvěj lékařskou použijete jako nástroj proti slimákům.
  • Bazalka se skvěle doplňuje s okurky a podporuje jejich růst.
  • Máta peprná má natolik silné aroma, že funguje jako repelent proti dřepčíkům a běláskům zeleným. Navíc se také skvěle doplňuje s bramborami, které chrání před plísní.

Než se tedy rozhodnete pěstovat nějakou zeleninu, dohledejte si informace, s jakou bylinkou se skvěle doplňuje – a zajistíte si bohatou úrodu chráněnou před škůdci.

Zdroj foto: Bildagentur Zoonar GmbH / Shutterstock.com

Různé druhy zeleniny

Mezi různými druhy zeleniny fungují podobné přátelské stavy jako mezi zeleninou a bylinkami. Výbornou ukázkou takové spolupráce mezi dvěma druhy zeleniny je kukuřice a fazole. Když jsou vysázené vedle sebe, fazole se popíná po kukuřici a kukuřice čerpá energii z bakterií kořenů fazole. Zkrátka skvělá vzájemná symbióza, z níž vzejdou zdravé a silné plody.

Ovšem pozor, stejně jako spolu různé druhy zeleniny spolupracují, existují také naprosté opaky. Nikdy byste neměli vysázet vedle sebe například:

  • brambory a rajčata,
  • cibuli a hrách,
  • špenát a cibuli.

Než se pustíte do sázení, pečlivě si nastudujte vzájemnou snášenlivost či nesnášenlivost s ostatními druhy.

Dvakrát do stejného záhonu nevkročíš

A v neposlední řadě dbejte při pěstování na několik základních pravidel:

  1. Nikdy nesázejte dva roky po sobě stejnou plodinu na stejné místo. Půda si potřebuje odpočinout a doplnit chybějící látky.
  2. Sázejte vedle sebe menší a větší plodiny.
  3. Pokud je půda, do níž plánujete vysadit zeleninu již unavená a potřebuje načerpat živiny, zasaďte do ní nejprve takzvanou předplodinu, která půdu nachystá na budoucí pěstování požadované zeleniny.

Dodržovat při sázení zeleniny určitá pravidla je nutnost, bez níž se neobejdete. Biopěstování totiž není pouze trend, nýbrž dodržování vzájemných přírodních vztahů.

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)