Rekonstrukce a úprava zahradyZahrada

Výběr zahradního skleníku a jak v něm uspořádat zeleninu

Zahradní skleník je skvělý doplněk zahrady, který vám umožní prodloužit zahrádkářskou sezónu. Jak vybrat správný typ skleníku jak si v něm můžete uspořádat zeleninu.

Skleník
Zdroj foto: Rawpixel.com / Shutterstock.com

Jako první problém skleníku by se mohlo zdát pěstování mnoha různých plodin, které mají různé požadavky na péči. Ve skutečnosti však můžete i v malém skleníku pěstovat několik odlišných druhů. Bude si to sice žádat o něco více péče, není to však nereálné.

Jak vybrat skleník?

Základem celé věci je vybrat si ten pravý skleník. První otázkou je, zda chcete skleněný, nebo raději polykarbonátový skleník. Oba materiály mají odlišné vlastnosti, od čehož se odvíjí i komfort pěstování.

Polykarbonátový skleník

Polykarbonát lépe udrží nakumulované teplo, což je důležité na začátku a na konci sezóny. Navíc je poměrně snadný na vytápění. Oproti tomu však konstrukce takového skleníku je výrazně lehčí. To má dva následky – nižší životnost a nižší cenu. Nicméně plusem může být snadná montáž skleníku, navíc nepotřebuje betonové základy. A pokud máte děti, jistě oceníte jeho bezpečnost oproti sklu.

Skleník ze skla

Skleník ze skla však nabízí výrazně robustnější konstrukci. Na funkci to nemá zas tak výrazný vliv, jedná se spíše o subjektivní pocit a zvyk. Výhodou skla je jeho životnost, některé polykarbonáty totiž mohou vlivem UV záření snadno degradovat.

Při výběru záleží hlavně na vašich preferencích, nelze jednoznačně říci, který z materiálů je pro skleník lepší. Proto vybírejte dle toho, kolik úsilí chcete věnovat montáži a na jak dlouho požadujete výdrž skleníku.

Skleník ze skla
Zdroj foto: Jeanie333 / Shutterstock.com

Miniskleník

Bydlíte-li v bytě nebo nemáte prostor v zahradě na velký skleník, můžete si pořídit miniskleník. Více o miniskleníku si můžete přečíst v zde.

Jak uspořádat skleník?

Pokud přemýšlíte, jak založit skleník, nejdůležitější je pro začátek správné rozvržení, abyste mohli prostor využívat naplno. Nejprve byste si měli utvořit představu, jaké druhy zeleniny byste rádi pěstovali, abyste věděli, kolik potřebujete místa. Nejčastější je ve skleníku jeden záhon ve tvaru U, v jehož středu vede cestička, ta umožňuje přístup ke všem záhonům.

Pro pěstování okurek a paprik budete potřebovat poměrně široký prostor, nehodí se pro ně totiž výsadba další zeleniny v jejich blízkém okolí. Rajčata potřebují dostatek vzduchu, to znamená, že by v záhonu měly být co nejblíže vchodu. Za ně pak můžete sázet bylinky, případně menší zeleninu jako je cibulka, ředkvičky a další.

TIP
Dnes se těší oblibě i vyvýšený záhon.

Jakmile víte, co vše chcete do skleníku zasadit, nakreslete si malý plánek, do kterého zanesete na záhony všechny plodiny. Díky tomu budete snadno a rychle vědět, jak máte při plnění skleníku postupovat a nebudete mít problémy s nedostatkem místa nebo nevhodným stanovištěm pro zeleninu.

TIP: Postavte si zahradní fóliovník svépomocí

Zdroj: gardeningetc.com, growingreenhouse.com

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)