Všechno má svá pravidla, a ne jinak je tomu u skladování potravin. V tom ale máme často zmatek, většina lidí totiž skladuje potraviny nevhodně a při dlouhodobém skladování pak potraviny ztrácí svou chuť, vůni, a navíc se v některých případech mohou stát až nebezpečnými.
Špatným skladováním sami připravujeme vhodné podmínky pro vznik nejrůznějších plísní nebo usnadňujeme práci škůdcům. Čemu se tedy vyhnout a jak začít potraviny skladovat správně? Těmto chybám se rozhodně vyhněte!
Skladování ovoce a zeleniny
Lidé nabyli dojmu, že ovoce a zeleninu je nejlepší skladovat v chladničce. To je ale omyl a většina druhů ovoce a zeleniny do ledničky nepatří vůbec. Příkladem jsou rajčata, ta do ledničky nepatří, protože v chladu nemohou dozrát, navíc ztrácí svou chuť, vůni ale i texturu. Do lednice pak nepatří ani brambory, česnek nebo cibule – tyto potraviny je nejlepší dát do sklepa nebo někam na tmavé místo.
V lednici ale trpí i hrozny a téměř všechny druhy exotického ovoce. Ovoce a zelenina ale stejně patří k potravinám, které bychom měli kupovat jen v omezeném množství a raději kupovat jen to, co jsme schopni během pár dní zkonzumovat. V tom případě je pak nemusíme ukládat ani do chladničky.
Mrazák není skladiště
Do mrazáku jsme se také naučili dávat v podstatě všechno. Uvařené jídlo, maso, zeleninu nebo pečivo a cokoliv, co nemůžeme zpracovat ihned. Mylně si však lidé myslí, že v mrazáku všechno vydrží věčně. Pravda to samozřejmě není. I to, co máme v mrazáku, musíme upotřebit v co nejkratší době. U masa bychom měli hlídat lhůtu dvou až čtyř měsíců, hotová uvařená jídla tam vydrží ale klidně i jeden rok.
Mražená zelenina je na tom pak ještě lépe, tu je možné upotřebit i po delší době. Co se týče ovoce, to vydrží také v mrazáku asi jeden rok. Je třeba si uvědomit, že pokud se mrazí potraviny při nižších teplotách, vydrží déle, toho lze ale v běžných mrazácích dosáhnout obtížně. Proto i obsah svého mrazáku pravidelně kontrolujte.
Kam dáváte syrové maso?
Koupili jste si syrové čerstvé maso a připravit se ho chystáte až na druhý den?
- Nikdy nepatří syrové maso jen tak volně do ledničky mezi ostatní potraviny.
- V syrovém mase se mohou tvořit bakterie, ty přirozeně zahubíme, když maso tepelně upravíme. Jenže ne všechny potraviny v lednici budeme dále tepelně zpracovávat, a to může být právě ten problém.
- Syrové maso tak nepatří do lednice jen tak na volno, je nutné ho dát do uzavíratelné nádoby, například do plastového boxu.
Uzeniny a sýry
Chyby ale děláme i při skladování tvrdých sýrů nebo uzenin. Slanina, klobásky, salámy nebo párky – často je z obchodu přineseme v papírovém obalu a už je tak necháme, chyba! Je potřeba je z obalu vyndat a předělat nejlépe do kusu pečicího papíru. To samé platí u tvrdých sýrů. Uzeniny mají poměrně dlouhou dobu spotřeby, stejně tak nám po několik dní vydrží i sýry, v papírových obalech ale tuto dobu zbytečně zkracujeme.
Nebezpečí hrozí i suchým potravinám
Těstoviny, rýži, cereálie nebo luštěniny, všechny tyto potraviny mají dlouhou životnost až několik let, jde totiž o suché a trvanlivé potraviny. Mylně se tak domníváme, že nám ve spíži vydrží téměř věčně, a tak se jimi zásobíme. V původním obalu sice na kvalitě neztrácí, ale při delším skladování se do plastových sáčků mohou dostat nejrůznější škůdci, jako jsou potravinoví moli nebo červi.
Abychom jim překazili úmysly napadnout naše potraviny, je nejlepší skladovat právě tyto suché potraviny v uzavíratelných skleněných nebo plastových dózách. Především, pokud už obal jednou otevřete a schováte si zbytek potravin na později, v původním obale je neskladujte příliš dlouho. Nevyplatí se vám to, navíc i k suchým potravinám se může dostat vlhkost a tím se znehodnotí. To stejné platí i pro sůl, cukr, strouhanku nebo mouku.
Uspořádejte si lednici
Svá pravidla má i uchovávání potravin v lednici. Teplota v lednici by měla být vždy nastavena v rozmezí 0–5 stupňů. Také je důležité, do kterých poliček, jaké jídlo ukládáte. Do horních polic v lednici patří vždy mléčné výrobky, vajíčka, dezerty, zbytky jídel nebo uzeniny a šunky. Do těch prostředních se snažte ukládat máslo či pomazánky a spodní vyhraďte pro nápoje. Pokud už nemůžete dodržovat umístění na jednotlivých poličkách, snažte se alespoň jednotlivé potraviny skladovat odděleně v jednotlivých krabičkách a obalech. Tím zabráníte, aby se mísily vůně ale i tomu, aby se jídlo rychle kazilo.
Kontrolujte data spotřeby!
Na závěr je třeba zmínit i pravidelná inventura spíže a lednice. Data spotřeby se na potraviny nepíšou jen tak, a i když třeba u těstovin není problém s jejich využitím i několik měsíců po tomto datu, jsou potraviny, které bychom prošlé jíst neměli. Pár dnů nikomu neublíží, ale je nutné se občas podívat, co všechno doma máme a protřídit to.
Navíc se občas může stát, že i potraviny s dlouhým datem spotřeby se začnou kazit předčasně, mohou je napadnout škůdci nebo se na nich začnou tvořit plísně. Pokud si toho nevšimneme, mohou se rozšířit i do okolních potravin a zkáza je na světě. Všechno pak budete muset vyhodit.
Závěrem už jen rada na uchovávání čerstvého pečiva. V mikroténových sáčcích se pečivo zbytečně zapařuje, především chleba ale potřebuje volně dýchat, naučte se čerstvý chleba proto po vzoru našich babiček uchovávat v chlebníku nebo jej balte do plátěné utěrky.