I když by se zprvu mohlo zdát, že vybrat kvalitní sendvičovač není vůbec jednoduché, opak je pravdou. Na výběru a nákupu tohoto spotřebiče není vůbec nic těžkého.
Pouze stačí, když se budete řídit našimi radami. Ještě před pořízením sendvičovače byste si ale měli udělat jasno v jednotlivých typech a také v důležitých parametrech. Podle čeho tedy sendvičovač vybrat?
Co lze na sendvičovači opékat?
Jedním z nejdůležitějších kritérií výběru je typ potravin, které chcete na svém novém sendvičovači připravovat. Jestliže se chystáte na opékání toastového chleba, určitě si vystačíte s obyčejným zařízením. Oproti tomu sendvičovač 3v1 lze použít také na zapékání obložených chlebů, přípravu vaflí či vajíček. Moderní sendvičovač si díky vyměnitelným deskám poradí také s grilovaným masem nebo tolik oblíbeným panini.
Druhým rozhodujícím faktorem je počet osob, jimž bude nový sendvičovač sloužit. Dva lidé si bohatě vystačí se zařízením disponujícím dvěma plotýnkami, ovšem pro čtyřčlennou rodinu bude tento přístroj nedostačující. Je proto lepší poohlédnout se po přístroji, který zvládne najednou připravit 4 až 5 sendvičů.
Typy sendvičovačů
Ty nejzákladnější modely sendvičovačů disponují dvěma nebo čtyřmi opékacími ploténkami ve tvaru trojúhelníku nebo čtverce. Sendvičovač 3v1 bývá vybaven i speciálními vyměnitelnými ploténkami se zábavnými motivy. Kdo by si nechtěl připravit vynikající sendviče s motivem oblíbené postavičky nebo usměvavého emoji.
Na trhu bychom samozřejmě našli i přístroje s nerozdělenými opékacími ploténkami. Tato zařízení jsou ideální pro přípravu panini nebo křupavých baget. Pokud vám ze sendviče nebo z bagety vyteče trochu sýru, nemusíte se vůbec ničeho obávat. Opékací ploténky jsou v drtivé většině případů vyrobeny z teflonu, díky čemuž mají nepřilnavý povrch. Jestliže se stále bojíte, že se vám sendvič k ploténce přichytí, můžete ji lehce potřít tukem.
Obsluha sendvičovače
Sendvičovač má celou řadu nesporných výhod, ovšem pro běžného uživatele je nejpřívětivější snadná a intuitivní obsluha. Pro spuštění přístroje stačí zapojit napájecí kabel do zásuvky, o nic víc se nemusíte starat. Sendvičovač se sám rozžhaví na nastavenou teplotu, po jejímž dosažení se ohřívání plotének automaticky vypne. U některých dražších modelů naleznete praktický vypínač. Nezbytnou součástí každého sendvičovače je ovšem světelná kontrolka indikující zahřátí po zapojení přístroje do sítě.
Výkon sendvičovače
Stejně jako u obdobných přístrojů, tak i u sendvičovačů platí jednoduché pravidlo. Čím vyšší výkon, tím lepší a chutnější sendviče zařízení připraví. S vyšším výkonem se zkracuje doba potřebná pro nahřátí plotének na potřebnou teplotu. Obvyklá doba pro upečení jedné porce sendvičů činí asi 3 minuty, což rozhodně není špatné. Tato lhůta ovšem závisí na tom, zda máte raději upečenější okraje nebo milujete sendviče udělané dozlatova.
Údržba a čištění sendvičovače
Sendvičovač byste měli po každém použití důkladně vyčistit. Zapomeňte však na ostré nože, vidličky nebo škrabky či drátěnky. Těmito předměty poškodíte teflonové opékací ploténky, které poté přestanou plnit svou funkci. Přístroji neprospívají ani agresivní čisticí prostředky. Nejvhodnější je použít dřevěnou vařečku v kombinaci s vlhkým hadříkem nebo papírovou utěrkou. U multifunkčních sendvičovačů samozřejmě můžete plotýnky vyjmout a pohodlně je umýt v myčce na nádobí.
Sendvičovač je báječným pomocníkem do domácnosti, s jehož pomocí si připravíte lahodné a chutné domácí pochutiny. Jak můžete sami vidět, jeho výběr a nákup není vůbec nic složitého.